Gıda Teröristlerine 5 Yıl Hapis Yolda

5996 sayılı kanunda değişiklik yapılmasını ön gören teklif ile gıdalarda taklit ve tağşiş yapanlar için 5 yıla kadar hapis cezası yolda. Yasa değişikliğinin Bayram sonrasında gerçekleşecek ilk meclis toplantısında değerlendirilmesi bekleniyor…

TBMM’de partiler ile yapılan paylaşımlar sonrasında yasama süreci önümüzdeki bayram sonrasında başlayacak. İlk görüşülecek torba yasanın içinde gıda terörislerine 5 yıla kadar hapis cezası değişikliği de var.

Teklif taslağına göre, taklit ve tağşiş yapanlara 5 yıla kadar hapis ve 500 bin TL’ye kadar para cezası uygulanacak. Aynı suçu 2 yıl içinde yeniden işleyen işletmeciye 10 yıla kadar sektörden el çektirilecek.


Bakanlığın İfşa Listesinde 2 Kez bulunanlar 10 yıla kadar sektörden men edilecek

Daha öncelerde sıklıkla karşılaştığımız bir durumdu. Özellikle renk maddeli baharat ve çaylarda; ilaç etkin maddeli çikolata ve enerji içeceklerinde ifşa listesine giren firmalar kısa bir süre sonra aynı hileye tekrar başvuruyor ve listede yerlerini alıyorlardı.

Bu yasal değişiklik hayata geçerse 2 yıl içerisinde aynı suçu iki kez işleyen işletmeci; 10 yıla kadar sektörden el çektirilecek.

Umarız bundan sonra gölge etmezler başka ihsan da istemeyiz…