Gıdada Bilgi Kirliliğine Para Cezası Yolda

5996 sayılı kanunda değişiklik yapılmasını ön gören teklif ile gıdalarda bilgi kirliliğine yol açan ve halkı yanlış yönlendirenle için 50 bin tl para cezası uygulaması yolda. Yasa değişikliğinin Bayram sonrasında gerçekleşecek ilk meclis toplantısında değerlendirilmesi bekleniyor…

TBMM’de partiler ile yapılan paylaşımlar sonrasında yasama süreci önümüzdeki bayram sonrasında başlayacak. İlk görüşülecek torba yasanın içinde gıda terörislerine 5 yıla kadar hapis cezası değişikliğinin yanı sıra gıdada bilgi kirliliği ile mücadele maddeleri de eklenmiş durumda

Teklif taslağına göre, gıda konusunda toplumu yanıltan, korku ve güvensizliğe yol açan yayınlara 50 bin TL’ye kadar para cezası, beş kez yayın durdurma cezası verilebilecek.


Gıda da Bilgi Kirliliğine Sebep Olan İsimlerde Tedirginlik Var!

“Gıdanın da mühendisi mi olur” diyen malum site yöneticileri listenin başını çeker büyük ihtimalle. Hemen akabinde ekmek yememeyi öğütleyen glisemik indeks lakaplı hanım efendi toplum önünde biraz daha dikkatli olmalı.

Ispanaktaki yabancı ota kaynaklı zehirlenmelere bağlı olarak ekranlarda boy gösteren kişi ile şarbon konusunda ve hatta son dönemde covid-19 kapsamında ekranları meşgul eden onkologlar da ne yazık ki mevcut.

Süt endüstrisinin yaptığı yoğurtları kötüleyen şarbonu koklayarak anlayacak kadar gelişmiş heronkolog ekranlarda bilgi kirliliğine artık yol açamayacak.

Yeni yasa taslağına göre deneysel uzmanlarda dahil olmak üzere söyledikleri on kelimenin dokuzu doğru olsa da son kalan bir tanesi; gerçeği yansıtmıyor ve yanlış bilgilendirme içeriyorsa 50 bin tl para cezası alacaklar.

Umarız bundan böyle gıda konusunu gıda profesyoneli uzman mesleklere bırakırlar …