Alzheimer’a Dur diyen Gıdalar!

Yeni bir araştırmaya göre, elma ve çay gibi  flavonoid açısından zengin gıdaları az tüketen yaşlı yetişkinlerin, 20 yıllık periyotlarda Alzheimer hastalığı ve ilişkili bunamaları geliştirme olasılığı iki ile dört kat daha fazlaydı. 50 yaş üzeri 2800 kişi incelendi düşük flavonoid alımı yüksek demans riskiyle bağlantılı olduğu bulundu. Araştırmanın şarşırtan sonuçları Amerikan Klinik Beslenme Dergisi’nde yayınlandı.

Flavonoidler, armut, elma, çilek, soğan gibi meyve ve sebzeler ile çay ve şarap gibi bitki bazlı içecekler de dahil olmak üzere bitkilerde bulunan doğal maddelerdir. Flavonoidler, azalmış inflamasyon dahil olmak üzere çeşitli sağlık yararları ile ilişkilidir. Bitter çikolata ise başka bir flavonoid kaynağıdır.


Düşük Flavonoid Yüksek Demans Riski

Araştırma ekibi, üç flavonoid tipinin düşük alımının, en yüksek alımla karşılaştırıldığında daha yüksek demans riskiyle bağlantılı olduğunu belirledi.

  • Düşük flavonol alımı (elma, armut ve çay) ADRD gelişme riskinin iki katıydı.
  • Düşük antosiyaninler (yaban mersini, çilek ve kırmızı şarap) alımı, dört kat ADRD gelişme riski ile ilişkilidir.
  • Düşük flavonoid polimer alımı (elma, armut ve çay) ADRD gelişme riskinin iki katı ile ilişkilendirilmiştir.

USDA HNRCA’dan beslenme epidemiyoloğu Paul Jacques, “Çalışmamız, zaman içinde diyetin bir kişinin bilişsel gerilemesi ile nasıl ilişkili olabileceğine dair bir resim veriyor, çünkü katılımcıların demans tanılarından yıllar önce flavonoid alımına bakabildik” dedi ve “Alzheimer hastalığının tedavisi için şu anda etkili bir ilaç olmadığından, sağlıklı bir diyetle hastalığın önlenmesi önemli bir husustur.” şeklinde sözlerine ekledi.


6 Tip Flavonoid Test Edildi

Araştırmacılar altı tip flavonoidi analiz ettiler ve uzun süreli alım seviyelerini daha sonraki yaşamda AD ve ADRD tanısı sayısı ile karşılaştırdılar. Üç flavonoid tipinin düşük alımının (15. persentil veya daha düşük), en yüksek alımla (60. persentilden daha fazla) kıyasla daha yüksek demans riskiyle bağlantılı olduğunu bulmuşlardır. İncelenen seviyelere örnekler:

  • Düşük alım (15. persentil veya daha düşük) ayda hiç meyveye (antosiyanin), kabaca ayda bir buçuk elmaya (flavonoller) ve çay (flavonoid polimerler) eşitti.
  • Yüksek alım (60. persentil veya daha yüksek) ayda yaklaşık 7.5 fincan yaban mersini veya çilek (antosiyaninler), ayda 8 elma ve armut (flavonoller) ve ayda 19 bardak çay (flavonoid polimerler) idi.

Çalışma sırasında Gerald J. ve Dorothy R. Friedman Beslenme Bilimi ve Politikası Okulu’nda doktora öğrencisi olan ilk yazar Esra Shishtar, “Çay, özellikle yeşil çay ve meyveler iyi flavonoid kaynaklarıdır” dedi.

Ayrıca yapılan diğer bir açıklamada analizlerin ilk başlatıldığı yaş olan 50 yaş için beslenme programlarında olumlu değişiklikler için geç olduğu söylendi. Yani yolun başındayken; çikolata tercihleri için bitter çeşitlere yönelmek, günlük elma, armut gibi flavonoid kaynağı meyveleri tüketmek oldukça önemli.


Verilere Ulaşmak İçin Gıda Anketleri Kullanıldı

Uzun süreli flavonoid alımını ölçmek için, araştırma ekibi, kalp hastalıklarının nesilden nesile aktarım şeklini tespit etmeye çalışan Framingham Kalp Çalışması verilerini kullandı. Bu veriler 4 senede bir katılımcılardan beslenme programlarına yönelik anketti.

Beslenme bilgilerinin doğru olma olasılığını artırmak için, araştırmacılar, bilişsel durumun azalmasıyla diyet davranışının değişmiş olabileceği ve gıda anketlerinin yanlış olma olasılığının daha yüksek olduğu varsayımına dayanarak, demans teşhisine giden yıllarda yapılmış anketleri hariç tuttu. .

Araştırmacılar flavonoidleri altı türe ayırdılar ve yüzdelik dilimlere göre dört alım seviyesi oluşturdular: 15. yüzdelik dilime eşit veya ondan küçük, 15-30. yüzdelik dil, 30.- 60. yüzdelik dilime ve 60. yüzdelik dilime eşit. Daha sonra flavonoid alım tiplerini ve seviyelerini yeni AD ve ADRD tanılarıyla karşılaştırdılar.

Sonuçlar gözlemsel olduğu için kesin kanıt sayılmakta. Ancak, Genç dönemde beslenme programında yapılacak olumlu değişiklikler; yaşlılık döneminde sadece AD ve ADRD (Demans ve Alzheimer) geliştirme riskini değil, bir çok sağlık problemine de engel olmaktadır.

Dergi Referansı :

  1. Paul F Jacques, Rhoda Au, Jeffrey B Blumberg, Gail T Rogers, Esra Shishtar. Framingham Çoluk Kohortunda uzun süreli diyet flavonoid alımı ve Alzheimer hastalığı ve buna bağlı bunama riski . Amerikan Klinik Beslenme Dergisi , 2020; DOI: 10.1093 / ajcn / nqaa079

Kaynaklar:

Tufts.edu
ScienceDaily.com