Araşidonik Asit Nedir? Kaynakları, sağlık yararları ve kullanımı…

Araşidonik asit (arakidonik asit), omega-6 yağ asidinin bir varyantı olan doymamış, esansiyel bir yağ asidi olarak sınıflandırılır. Bu besin maddesi genelde hayvansal yağlarda bulunur. Karaciğer, beyin ve diğer sakatatlarda da bulunabilir. Araşidonik asit Llinoleik asit sentezi yoluyla oluşturulur.

Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’ne göre, omega-6 yağ asitleri yüksek gıdalar yemek vücudun araşidonik asit üretmesini sağlıyor. Bunu yapmak için, omega-6 ilk olarak gama-linolenik aside (GLA) ayrılır.  GLA daha sonra araşidonik aside dönüştürülür.

Yararlı bileşik, bitkisel yağlar, kabuklu yemişler ve yağlı tohumlardan elde edilebilir. Amerikan Kalp Derneği , et, yumurta ve bazı balıkların yüksek düzeyde araşinodik asit içerdiğini belirtti. Bunun yanı sıra, Ulusal Kanser Enstitüsü tavuğun da mükemmel bir araşidonik asit kaynağı olduğunu belirtiyor .


Araşidonik asit sağlık yararları

Araşidonik asidin ana rolü sağlıklı bir beyin ve merkezi sinir sistemini korumaktır . Araşidonik asit nörotransmiter salımına regüle olur. Besin maddesi, metabolize olduktan sonra iyon kanalı aktivitelerini, protein kinazları ve nörotransmitter alım sistemlerini kontrol etmek için kullanılır.

Araşinodik asitin beyni de oksidatif stresden koruduğu bilinmektedir. Bunun yanı sıra, besin nöronların büyümesini ve onarımını aktive eden sintaksini uyarmak için lanse edilir. Ayrıca bu yağ asidi, çocuklarda nörolojik gelişimin erken aşamalarında da çok önemlidir. Daha önceki çalışmalar, daha yüksek araşidonik asit alımı olan çocukların, besin almayan çocuklardan çok daha zeki olduğunu göstermiştir.

Artan araşidonik asit alımının otizm spektrum bozukluğu olan kişilerde sosyal etkileşimi desteklediği de gösterilmiştir. 2012 yılında yayınlanan bir çalışma, esansiyel yağ asidinin dokosaheksaenoik asit (DHA) ile alınmasının hastalarda sosyal etkileşimi geliştirmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Benzer şekilde, birkaç çalışma Alzheimer hastalığının erken aşamalarında daha yüksek araşidonik asit tüketiminin zayıflatıcı bilişsel bozukluğun ilerlemesini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Esansiyel yağ asidi, hastalıkların sonraki aşamalarında etkisini azaltmak için de lanse edilir.

2013 yılında yapılan bir araştırma, araşinodik asidin kas kütlesini artırmaya yardımcı olabileceğini de ortaya koydu. Araşidonik asit karaciğer ve diğer organların genel sağlığını teşvik ettiği de bilinmektedir.

Ayrıca ACN, besinin, kalp sağlığını iyileştirebileceğini not eder. Sağlık birliğine göre, hem omega-3 hem de omega-6 yağ asitlerinde ve türevlerinde yüksek bir beslenme programı, çeşitli kardiyovasküler hastalıkların gelişme olasılığını azaltmaya yardımcı olabilir.


Araşidonik asit tarafından desteklenen vücut sistemleri

Araşidonik asit, sağlıklı bir beyin ve merkezi sinir sisteminin korunmasında özellikle önemlidir. Benzer şekilde, esansiyel yağ asidi kas büyümesini desteklemede faydalıdır. Besin ayrıca kalbi, karaciğeri ve diğer birçok organı desteklemede önemli bir rol oynar.

  • Araşidonik asit, herhangi bir aşamada Alzheimer hastalığının ilerlemesini azaltır.
  • Araşidonik asit, nöral bağlantıları ve otizmin belirteçlerini iyileştirir.
  • Araşidonik asit beyin ve merkezi sinir sistemi sağlığını korur.
  • Araşidonik asit kas büyümesini ve gelişmesini destekler.
  • Araşidonik asit, kalbi, karaciğeri ve diğer birçok organı destekler.

Kaynaklar :
PubChem.NCBI.NLM.NIH.gov
FitDay.com
LiveStrong.com
SupplementPolice.com