Covid-19 Çin’in Bir Bio-silahı mı?

Avustralya’dan yeni bir makale yeni tip koronavirüsün (COVID-19) olası kökenlerine daha yakından bakmakta. Gerçekten vahşi hayvanlar tüketiminden bulaşma oldu ise; neden evcil hayvanlardan ya da gıdalardan bulaşı konusunda net kanıtlar yok! Araştırmaya göre,  kasıtlı manipülasyonun doğal olmayan bir sonucu ile karşı karşıyayız. Bu yüzden de Çin Hükümetinin başı oldukça ağrıyacağa benziyor.

SARS-koronavirüs 2 (SARS-CoV-2) , bilim adamları egzotik hayvanlardan insanlara nasıl geçebileceğini belirlemeye çalışırken son günlerde giderek daha fazla detay elde edilmeye başlandı.

Laboratuvarlar, geleneksel yöntemleri kullanarak virüsü parçalamak için uzun soluklu bir görev üstlendiler. Ülkemizde olduğu gibi dünya çapında bir çok kurum ve kurulu bu konu hakkında araştırmalarına devam ediyor.


Covid-19 Hayvansal Gıda Kaynaklı mı?

Bilim insanları, yeni tip koronavirüsün (COVID-19) hayvanlardan insanlara transferini neyin daha hızlı hale getirdiğini belirlemek için silico modelleme analizinde güçlü bir yöntem kullandıklarından,  yeni araştırma makaleleri ile karşılaşıyorlar.

SARS-CoV-2 başak proteinini karakterize etmek için silikon çiplerin kullanımı anlamına gelen bir in- silico kullanılmakta. Yapısal homoloji modelleme yaklaşımı ile  SARS-CoV-2 başak proteini ACE2 reseptörüne karakterize edilmesi hedefleniyor.

Bir sonraki adımda, SARS-CoV-2 başak proteininin her birine bağlanma enerjisini hesaplamak için ilgili türlerin ACE2 reseptörlerinin modellerinin oluşturulması içermekte. Bu, yeni virüsün, insan ACE2 reseptörlerini, yarasalarda bulunanlar da dahil olmak üzere diğerlerinden daha fazla tercih ettiği bilinmekte.

Eğer yeni tip Koronavirüs insanları enfekte etmeye başladığı ilk günlerde yarasa menşeli olduğu konusunda ısrar edilmeseydi; araştırmacılar; bugün daha çok yol alınmış olabilirdi.

Tüm bunların yanı sıra araştırma ekiplerinin genel olarak karşılaştığı durum ise; patojen kabiliyeti insanlara göre yüksek oranda uyarlanmış bir koronovirüs tipi ile karşı karşıya kalınmış olması. Bu durum da virüsün doğal olarak ortaya çıkmadığının kanıtı olarak algılanmakta.

Genel olarak, veriler SARS-CoV-2’nin insanları enfekte etmek için benzersiz bir şekilde uyarlandığını gösteriyor. Doğada nadir bir şans olayı ile ortaya çıkıp çıkmadığı veya kökenlerinin başka bir yerde olup olmadığı konusunda önemli soruları orta sahipsiz duruyor.Tabii ki Evcil Hayvanlardan koronavirüs insanlara geçmez.

Bilim insanlarının Wuhan koronavirüsünün (COVID-19) özellikle hayvanları sevmediğini bulması, dünya çapında insanlarda hükümetlerine karşı güvensizlik oluşturdu. Bir taraftan da fiziki mesafe, maske kullanım zorunluluğu, sokaa çıkma kısıtlaması gibi uygulamalar da insanları oldukça bunalttı.

İlgili diğer araştırmalar, gelinciklerin, köpeklerin ve diğer evcil hayvanların Wuhan koronavirüsüne (COVID-19) daralma ve yayılma riski olmadığını belirlediler .

Yine de, kazmaya devam eden kişiler,  gerçek kökenlerini belirleme hedefindeler. Çin biyo silahı koronavirüsü (COVID-19) bir Çin laboratuvarından basitçe “kaçtı” mı yoksa kasıtlı olarak serbest mi bırakıld? Çin hükümeiinin başı oldukça ağrıyacak

Özellikle, COVID-19’un varsayılan bir yarasa virüsünün bir ara hayvan konakçısı aracılığıyla insanlara bulaştığı tamamen doğal bir şans oluşumundan mı kaynaklandığını veya COVID-19’un alternatif kökenleri olup olmadığını belirlemek önemli olan Bu bilgi, gelecekte benzer insan koronavirüs salgınının önlenmesine yardımcı olmak için büyük önem taşıyacaktır. ”

 

Kaynaklar

arXiv.org
BusinessInsider.com
NaturalNews.com