Günde 1 Yumurta: Kalbe, Şekere iyi gelir!…

Finlandiya’lı bilim insanları tarafından yapılan bir çalışma, erkeklerin  her gün yumurta yiyerek Tip 2 diyabetten kaçınma şanslarını artırabildiğini buldu . Yumurtalar metabolik hastalık geliştirme riski ile ilişkili iki kimyasal maddenin seviyesini düşürebilir.

Daha önceki deneylerde, düzenli yumurta tüketiminin,  glikozdaki etkinliğini artırarak insülin direncini arttırdığı ve kalbin sağlıklı işlevlerini destekleyebileceği tespit edilmiştir.Doğu Finlandiya Üniversitesi  (UEF)’nden Araştırmacılar Tİp-2 Diaybete karşı savunmasız olan insanlar için  yumurta yeme etkilerini değerlendirdi. Fonksiyonel gıdadaki tanımlanamayan birkaç bileşiğin önleyici etkisinin belirlenmesinde başarılı oldular. Bileşiklerin, bu metabolik hastalığın katılımcının vücudunda görünmesini engellediği görülmüştür.

Araştırmacı ve bu bilimsel ekibin lideri Jyrki K. Virtanen, “Yumurtalar,  insülin direnci, iltihaplanma, ödem ve lipit oksidasyonu ile metabolizma üzerinde yararlı etkileri olduğu görülmektedir. Yumurta aynı zamanda  Karotenoidler ve kolin gibi çeşitli biyoaktif bileşiklerin kaynağıdır” dedi. Araştırmacı ve çalışmanın yazarı lider.

Yumurta yemek, diyabetin başlangıcını önlüyor mu?

UEF araştırmacıları, yumurta deneylerini için  2,682 kişi kohurtu grup olarak seçildi. Her bir katılımcının yaşı, 1984-1997 yılları arasında ortalama 42-60 yaşlarındaydı
Katılımcılar, tüketilen yiyeceklerin türünü ve sayısını kapsayan birçok anket doldurdu. Araştırmacılar bu bilgiyi her gönüllünün günlük yumurta alımını hesaplamak için kullandılar.

Anketi tamamladıktan sonra, katılımcılara ortalama 19 yıllık bir süre içerisinde takip edildi. Takip süresinin sonunda, katılımcıların 432’si Tip 2 diyabet belirtileri gösterdi.

Araştırmanın ilk aşamasını tamamlayan araştırmacılar, katılımcıların yumurta tüketimini daha yakından incelemeye çalıştı. Vücut kitle indeksi (BKİ) 20-30 arasında değişen 264 gönüllü seçtiler.

Bu yeni grubun üyeleri dört gruba ayrıldı. Yüksek alım grubu, haftada yedi kez her gün yaklaşık bir yumurta yerken, düşük alım grubu her hafta ikiden fazla yumurta tüketmiyordu. Diğer iki grup ise ya sağlıklı kalan ya da Tip 2 diyabet gelişmiş olan katılımcılardan oluşuyordu.Araştırmacılar, tüm katılımcıların serum seviyelerini analiz ederek yumurtalarda bulunan herhangi bir anti-diyabetik aktiviteden sorumlu bileşikleri tanımladı . Bulgularını Moleküler Beslenme ve Gıda Araştırmaları bilim dergisinde yayınladılar .

Günde bir yumurta diyabeti uzak tutar

Deney sonuçlarına dayanarak, UEF araştırma ekibi,  her gün bir yumurta yiyenlerin, her hafta daha az yumurta yiyenlere kıyasla Tip 2 diyabet geliştirme risklerinin çok daha düşük olduğunu belirtti. Ayrıca yumurtaların besleyici bir diyetin parçasını oluşturduğunu ve sağlıklı yaşam tarzına eşleştirdiğini, bu nedenle sağlıklı bir bünyenin inşsına katkıda bulunabileceğini belirtti.

Araştırmacılar ayrıca her hafta sadece iki yumurta yiyen insanlarda daha yüksek seviyelerde tirozin ve tanımlanamayan bir bileşik buldular. Tirozin, Tip 2 diyabet riski ile ilişkili bir amino asittir. Belirtilmemiş olan bileşik ayrıca diyabet şansına da katkıda bulunmuştur.

Araştırmacılar, araştırmaları sırasında, yumurta yemekten elde edilen kolesterolün, diyabetin potansiyel başlangıcı üzerinde büyük bir etkiye sahip olmadığına inanıyorlardı. Bunun yerine, yumurtaların, tirozin ve diğer zararlı kimyasalların seviyesini azaltan başka bileşikler içerdiği teorisini yaptılar.

Diyabetin sınırlandırılmasındaki potansiyel rollerine ek olarak, yumurtalar bir protein kaynağı ve diğer besinleri sağlar. Yumurta konusunda hassasiyetinizi biliyoruz. Yazarımız Elif Yılmaz’ın Sıfır, Bir, İki, Üç Koş koş Yumurta Koş Yumurta Başlıklı yazısını muhakkak okumalısınız.

Midenizi Daima Güldürmeyi Hedefleyen GidaMuhendisi.net de yayımlanmış Yumurta İle ilgili diğer yazılarımız
Yumurtaya Alternatif Aranıyor
Yumurta ürünleri üretiminde özel hijyen gereklilikleri

 
Kaynak
Diabetes.co.uk
OnlineLibrary.Wiley.com
Food.News
Uet.Fi