İnme Riskini Azaltan Gıdalar

Dünyanın dört bir yanında en az 5 milyon insan felç nedeniyle öldü. Felç yada diğer adıyla inme aniden gerçekleşebilen ve hayattan kısmen ya da tamamen insanı koparabilen bir rahatsızlık. Peki bundan saklanmanın bir yolu var mı? Elbette var ve gıdalarda saklı…

İlk önerimiz her zaman olduğu gibi dengeli beslenme üzerine olacak. Kalp sağlığınızı iyileştirmek istiyorsanız , abur cuburlardan kaçının ve dengeli bir beslenme uygulayın.

İnme nedir?

İnmenin iki ana tipi vardır:

  • Bir iskemik felç inme en yaygın tiptir. Bir arterdeki kan pıhtısı, beyindeki dolaşımın kesilmesine neden olduğunda meydana gelir. Beyine kan taşıyan karotis arterde plak birikimi olması iskemik inmeye neden olabilir.
  • İkinci inme tipi , beyindeki bir kan damarı hasar aldığında ve kan çevreleyen dokuya sızdığında meydana gelen hemorajik inmedir. Yüksek tansiyon arterlerin duvarlarında gerginliğe neden olur ve bu da hemorajik inme ile sonuçlanır.

Hem felç hem de kalp krizi, yaş, aile öyküsü, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve sigara kullanımı gibi aynı risk faktörlerine sahiptir.

Bir inmenin en sık görülen belirtisi  ani ve güçlü bir baş ağrısıdır. İnme bazen “beyin krizi” olarak adlandırılır.

İnme ve kalp krizi belirtileri yaşa, ortam stresine, cinsiyete ve genel sağlık durumuna bağlı olarak değişebilir. Belirtileri hızlı ve sık sık yaşayabilirsiniz ve bazen belirtileri hissetmeye de bilirsiniz. Tıkanan arterler hem felce hem de kalp krizine neden olabilir.

Orta yaşlı kadınların felç riski daha yüksektir. Veriler, dengeli beslenme programı, sigarayı bırakmak ve düzenli egzersiz yapmak gibi yaşam tarzı faktörlerini hayata kattığınızda, inme riskinizi yüzde 80 oranında önleye bildiğinizi göstermektedir.


Kalp sağlığını artırabilecek yiyecekler

Baklagiller , meyveler, tahıllar, mercimek, fındık  ve ceviz gibi yağlı tohumlar ve tam tahıllar ile dolu  bitki bazlı bir beslenmenin felç riski azalttığı bilim insanlarınca belirtilmektedir.

Bitkisel bazlı diyetler, bütün bitkisel gıdaların lif içeriği nedeniyle inmeyi önlemeye yardımcı olur. Günlük tükettiğiniz her yedi gram lif için, ilk inme riskinizi en az yüzde yedi azaltır. Bitkisel yiyecekler ayrıca iltihabı en aza indirmeye yardımcı olan antioksidanlar bakımından da zengindir. Antioksidanlar ayrıca arterlerde plak birikimini önleyebilir ve kan akışını iyileştirebilir. Meyve ve sebzeler genellikle hayvansal gıdalardan 64 kat daha fazla antioksidan içerir. Genel sağlığı sağlamak için, çok çeşitli meyveler, otlar, sebzeler ve farklı antioksidanlar içeren besleyici baharatlar tüketin.


Aşağıdaki yiyeceklerle beslenin kalbinizi sağlıklı ve güçlü tutun.

Turunçgiller Narenciye tüketimi inme riskinizi oldukça düşürür. Araştırmacılar, 70.000 katılımcı ile takip edilen çalışmada narenciye meyvelerinden flavonoidli olanları tüketen kadınların, daha az narenciye yiyenlere göre% 19 daha düşük felç riski olduğunu belirtti.

Kahve ve yeşil çay : Araştırmacılar, 1300 Japon yetişkinden oluşan 13 yıllık bir çalışmada, günde en az bir fincan kahve tüketenlerin yüzde 20 oranında inme riskinin azaldığını doğruladılar. Günlük iki ila üç fincan yeşil çay içen bireylerin felç geçirme riskinin yüzde 14 daha düşük olduğunu belirtildi.

Bitter çikolata Katılımcıları belli bir süre izleyen topluluk izleme çalışmalarında araştırmacılar, çikolata tüketen kişilerin inme oranlarının daha düşük olduğunu keşfetti. Kalp sağlığını artırmak için, yüksek kakao içerikli ve daha az süt ve şekerli koyu çikolata sizi inmeden uzak tutacaktır.

Sarımsak Bilim insanları düzenli sarımsak tüketiminin inme oranlarını en az yüzde 50 azaltabileceğini keşfetti.

Lifli yeşil sebzeler Harvard TH Chan Halk Sağlığı Okulu’ndan  araştırmacılar tarafından yürütülen bir araştırmanın verileri,  yapraklı yeşillerin “büyük kronik hastalıklara karşı en güçlü korumayla ilişkili” olduğunu ortaya koydu. Yediğiniz her yeşil yapraklı bir porsiyon sebze; felç ve kalp hastalığı riskinizi en az yüzde 20 azaltabilir.

Fındık: Uluslararası Epidemiyoloji Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre , her gün fındık tüketmek, inme riskinizi yüzde 50 oranında azaltmanıza yardımcı olur.

Domates: Domates , inme riskini önemli ölçüde düşürmeye yardımcı olabilecek likopen ile doludur. Nöroloji  dergisinde yayınlanan bir analizden elde edilen veriler 46 ila 55 yaş arası 1000 erkek katılımcıdan en yüksek likopen seviyesine sahip bireylerin felç geçirme olasılıklarının yüzde 55 daha düşük olduğunu göstermiştir.

Kepekli tahıllar: İnmeyi önleme amacıyla günde yaklaşık üç porsiyon kepekli tahıl tüketilmesi önerilmektedir..


Kaçınılması gereken yiyecekler

Standart batı tipi beslenme yani fast food, inme riskinde yüzde 58 artışla bağlantılıdır. Çeşitli çalışmalardan elde edilen veriler, yüksek kolesterol ve tuzlu yiyecek alımını azaltmanız gerektiğini göstermektedir .

Amerikan İnme Derneği’nin Uluslararası İnme Konferansı’nda sunulan bir çalışmanın sonuçları, günde bir diyet gazoz içenlerin inme risklerini en az yüzde 48 artırdığını ortaya koydu .

Et tüketimine ilişkin bir meta-analize göre, günlük 50 g’lık ​​kırmızı ve işlenmiş etin parçalanması, inme riskinizi yüzde 10 artırabilir.

Önemli ölçüde inme riskini düşürmek için; kalp sağlığını artırmak , yeterli uyumak, dengeli bir beslenme programı takip ederek  düzenli olarak egzersiz yapmanız gerekiyor. Bu arada sigaradan da kesinlikle uzak durmalısınız

Kaynaklar:

FoodRevolution.org
Food.New
hsph.Harward.edu
Healthline.com