Keçi Sütü Nedir? Sağlık yararları Nelerdir?

Keçi sütü, besin açısından zengin bir süper yiyecek olarak gereken önemi kazanmaya başlıyor . Küresel süt arzının sadece yüzde ikisi keçilerden geliyor. Bununla birlikte, keçi sütü, inek sütü ile karşılaştırıldığında nispeten daha besleyici. Ayrıca, keçi sütü laktoz intoleransı olan insanlar tarafından daha iyi metabolize edilir. Peki keçi sütü daha başka ne gibi sağlık yararları sağlar? Keçi sütünün besin değerleri nelerdir? İşte ayrıntılar

Bilinen besinlerin listesi

Dünya çapında ülkemizdeki kadar popüler olmasa da keçi sütü neredeyse inek sütünden daha besleyici denilebilir. Keçi sütü , aşağıda belirtilen besin öğeleri de dahil olmak üzere diğer birçok süt çeşidinde bulunan temel besinleri  fazlasıyla içerir.
Keçi sütünün sağlık yararları

Diğer süt çeşitleri gibi, keçi sütü de kemikleri güçlendiren zengin kalsiyum içeriğinden dolayı değerlidir. Aslında, keçi sütü, bir kişinin önerilen günlük kalsiyum alımının yüzde 35’ini içerir. Bu, keçi sütünün osteoporoza karşı güçlü bir süper gıda olduğu anlamına gelir . Bunun yanı sıra, keçi sütü nispeten düşük alerjenik proteinlere ve laktoza sahiptir. Keçi sütünün daha küçük yağ hücreleri, özellikle laktoz intoleransı olan insanlar için inek sütüne kıyasla sindirimi kolaylaştırır.

Keçi sütü özellikle sindirim sistemine faydalıdır. Keçi sütü, yaygın inflamasyonu ve mide rahatsızlığını savunan anti-enflamatuar özellikler içerir. Bu, bağırsaklardaki iltihabı hafifleten keçi sütünün benzersiz enzimatik bileşenine atfedilir. Bunun yanı sıra keçi sütünün bileşiminin anne sütüne çok benzediği bulunmuştur. Bu, keçi sütünün vücuttaki besin alımını inek sütünden daha iyi hale getirdiği anlamına gelir. Ayrıca keçi sütü, inek sütüne kıyasla besin açısından daha zengin olarak lanse edilir. Keçi sütünün bakır ve demir emilimini kolaylaştırdığı, böylece anemi ve diğer besin eksikliği riskini azalttığı bilinmektedir.

Ek olarak, keçi sütünün inek sütünden neredeyse iki kat daha fazla faydalı yağ asidi içerdiği bilinmektedir, bu da özellikle vücudun kolesterol dengesinin korunmasında faydalıdır. Sağlıklı kolesterol seviyelerini korumak ateroskleroz, felç, kalp krizi ve diğer koroner komplikasyonlar gibi kardiyovasküler riskleri azaltır. Öte yandan, keçi sütündeki zengin potasyum arzı vücudun kan damarlarını gevşetir ve hipertansiyonu ortadan kaldırır.

Dahası, keçi sütü, vücudun bağışıklık sistemini güçlendiren, enfeksiyonları ve hastalıkları ortadan kaldıran oldukça nadir bir besin olan eser miktarda selenyum içerir. Keçi sütü, alerjileri ve mukus oluşumunu kontrol altında tutan anti-mukozal ve anti-alerjik özellikleri nedeniyle de lanse edilir.Keçi sütü kullanma yolları

Keçi sütünün  zengin kıvamı peynir, tereyağı, dondurma ve yoğurt gibi çeşitli süt ürünlerinde popüler bir hammadde haline getirir. Aynı şekilde,  et yemeklerinden tatlılara ve pişmiş ürünlere kadar çok çeşitli tariflerde kullanılır. Mutfak kullanımının yanı sıra, keçi sütü sabunlar ve losyonlar gibi cilt bakım ürünlerine de kullanılmaktadır.

Sağlık yararları son olarak gözden geçirecek olursak;

  • Keçi sütü osteoporozu, kardiyovasküler hastalıkları ve sindirim koşullarını önler.
  • Keçi sütü anemi ve besin eksikliğine bağlı rahatsızlıkları ortadan kaldırır.
  • Keçi sütü alerjileri ve enfeksiyonları uzak tutar.
  • Keçi sütü iskelet ve sindirim sistemlerine fayda sağlar.
  • Keçi sütü ayrıca dolaşım ve bağışıklık sistemlerini de destekler.

Kaynaklar:

HealthyFocus.org
NutritionData.Self.com
StyleCraze.com
OrganicFacts.net
HomeSteading.com
Turkomp.gov.tr