Serin Nedir? Sağlık yararları ve kaynakları nelerdir?

Serin, glisin adı verilen başka bir amino asitten gelen esansiyel olmayan bir amino asittir. Hem zihinsel hem de fiziksel olarak genel sağlığı iyileştirdiği söylenir. Ayrıca genetik kodun oluşumunda gerekli olan pürin ve pirimidinlerin oluşumunu kolaylaştırır .

  • Serin, semptomları geniş kas iskelet ağrısı ve bilişsel bozukluk içeren bir hastalık olan fibromiyaljiyi tedavi etmek için kullanılabilir.
  • Serin, merkezi sinir ve bağışıklık sistemleri için iyidir.
  • Serin, adet öncesi sendromunun semptomlarını inhibe eder ve stresi yönetmenize yardımcı olur.Serin Ne işe yarar?

Serin genellikle bilişsel işlevleri desteklediği için bellek veya motivasyon artırabilen  nootropik ek gıda olarak sınıflandırılır. Doğada polar olarak bulunur, bu da molekülünün hem negatif hem de pozitif yüklü olduğu anlamına gelir.

Serin ilk olarak 1865 yılında ipek proteini olan serisin’den izole edildi. Bu yüzden Adını “ipek” anlamına gelen Latince sericum kelimesinden almıştır .

Vücudun serin üretmesi için uygun koşulların ayarlanması, B-kompleks vitaminlerinin, özellikle B9 vitamini veya folik asidin uygun miktarlarının elde edilmesini gerektirecektir. Serin, süt ürünleri, et, yer fıstığı  gibi proteince zengin gıdalar tüketerek elde edilebilir . Bununla birlikte, etlerin daha uzun bir raf ömrüne sahip olmaları için “serinleme” adı verilen bir prosese tabii tutulduğu bilinir.

Serin ayrıca spor içecekleri ve takviyeleri ile de alınabilir; kapsül, toz ve tablet şeklinde de formları mevcuttur. Vücudunuzda yeterli miktarda serin kalmasını sağlamak için dengeli bir beslenme programınızın olması gerekir. Günlük alınması gereken serin 500 ila 600 miligram arasındadır.


Serin’in sağlık faydaları

Serin, serotonini sentezlemek için gerekli bir amino asit olan triptofanı üretmekten sorumludur . Seretonin, beynin ruh halini stabilize etmek için önemli bir nörotransmiterdir. Vücutta sakinleştirici bir diğer nörotransmitter olan dopamin seviyeleri içinde serinin görevi mevcuttur.

Triptofan ve serotonin eksikliği,  kaygı, karışıklık, depresyon, uykusuzluk ve panik atak geçirme risklerine katkıda bulunabilir. Şu anda, tüm dünyadaki yetişkinlerin yaklaşık yüzde 40’ının ve gençlerin yüzde 10’unun bir tür anksiyete bozukluğundan muzdarip olduğu söyleniyor.

Serine’in triptofan içeriği ayrıca adet öncesi sendrom semptomlarını da engeller, stresi yönetmenize yardımcı olur ve uyku kalitesini artırır.

Serin, semptomları geniş kas iskelet ağrısı, bilişsel bozukluk, sürekli yorgunluk ve aşırı hassasiyet içeren bir bozukluk olan fibromiyaljiyi tedavi etmek için kullanılabilir. Araştırmalar, bu durumdan muzdarip çoğu insanın kanında diğer insanlarla karşılaştırıldığında daha düşük serin seviyelerine sahip olduğunu göstermiştir.

Serin eksikliğinin diğer sonuçları, nöbet veya konjenital mikrosefalidir. Konjenital mikrosefali ; doğum kusuru olup, bebek başının aynı yaş ve cinsiyetteki diğer bebeklerin kafalarıyla karşılaştırıldığında daha küçük olmasıdır. Bu da genellikle söz konusu bebeğin beyin hücrelerinin anormal bir gelişimine veya psiko-motor geriliğine yol açar. .


Serin tarafından desteklenen vücut sistemleri

Serin, merkezi sinir sistemi için gereklidir. Beynin ve sinir sistemi içindeki tüm organların, beynin sinirlerini saran katman olan miyelin kılıfını koruyarak optimum işlev seviyelerinde olmasını sağlar. Vücutta yeterli miktarda serin olmazsa, bu kılıf bozulabilir.

Serin bağışıklık sistemine iyi gelir. Vücudun hastalığa neden olan bakteri ve virüslerle savaşmak için daha güçlü ve daha donanımlı olmasını sağlamak için antikor ve immünoglobulin üretimini artırmaya yardımcı olur. Ayrıca kasların birikmesi ve onarımı için gerekli olan kreatinin emilimine yardımcı olur .

 

Kaynaklar:

YourHealthRemedy.com

AminoAcidStudies.org

AminoAcidsGuide.com