Kalp Sağlığınız İçin Bu Gıdaları Tüketin

Dengeli ve düzenli beslenme vücudun diğer yerlerinde olduğu gibi kalp sağlığının korunmasında önemli bir yere sahip. Doğru miktarda antioksidan, mineral, vitamin, yağ ve diğer besin öğeleri bir çok gıda ile alına bilmekte ve sağlık faydaları sağlaya bilmektedir.  Ancak inanılmaz besin profilleri nedeniyle bazı yiyecekler bu konuda diğerlerinden daha caziptir.

Taze meyve, sebze, kepekli tahıllar, balık, fındık ve bitkisel kökenli yağlardan oluşan bir beslenme profili kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı .

Bununla birlikte, daha iyi kalp sağlığı için yemek için en besleyici yiyeceklerden bazıları :


Balık

Tüm yağlar kötü değildir. Omega-3 gibi bazı yağlar kalp sağlığının önemli bir bileşenidir. Önerilen omega-3 alımını karşılamak için haftada iki porsiyon balık yenmesi önerilmektedir. Omega-3 yağlarının en zengin balık kaynaklarından bazıları somon, ringa balığı, uskumru, sardalya ve ton balığıdır. Vegan veya vejetaryen diyetlerde insanlar sızma zeytinyağı ve avokado yağı gibi bitki bazlı omega-3 kaynaklarını tercih edebilirler.

Fındık

Fındık, tekli doymamış yağlar, E vitamini ve kalp hastalığı riski olan kişilerde kolesterol ve kan basıncını azaltmaya yardımcı olan diğer antioksidanlar açısından zengindir. Fındığın arkadaşı ceviz de zengin omega-3 içeriği nedeniyle bu konuda özeldir.

Meyveler

Meyveler en zengin antosiyanin kaynaklarından biridir. Bunlar, kalbi iltihap ve yüksek kolesterolden korumak için antioksidan olarak işlev gören ve böylece kalp hastalığı riskini azaltan bitki pigmentleridir.

Tohumlar

Keten tohumu ve chia tohumu gibi bazı tohumlar , kalp sağlığını artıran omega-3 yağları ve lif ile doludur. Bu tohumlar ayrıca yüksek protein içeriği ile de bilinir. Yulaf ezmesi ve mercimek çorbası üzerine serperek tüketilmesi denenmiş ve memnun kalınmış bir tariftir.


Yulaf

Yulaf, kalp sağlığına katkıda bulunan birkaç lif yüklü kepekli tahıllardan sadece biridir. Özellikle, beta-glukan adı verilen yulaflarda çözünebilir bir lif güçlü kolesterol düşürücü etkilere sahiptir.

bakliyat

Kırmızı et , jambon ve pastırma gibi et ve et ürünleri, yüksek doymuş yağ içeriği nedeniyle yüksek kalp hastalığı riski ve diğer kronik durumlarla bağlantılıdır. Bu yağlardan kaçınmak için baklagiller gibi temiz, bitki bazlı protein kaynaklarını tercih edin. En bilinen Baklagiller kuru fasulye,  bezelye, nohut, ve mercimektir.

Soya fasulyesi

Edamame fasulyeleri işlenmemiş halde olgunlaşmamış soya fasulyesidir. Normal soya fasulyesine kıyasla, edamame fasulye daha fazla K vitamini ve folat içerir. Bununla Birlikte, bu mikrobesinler kan dolaşımını destekler ve kan da kalsiyum seviyelerini düzenler.

Parlak sebzeler

Havuç, tatlı patates, biber ve kabak gibi parlak kabuklu sebzeler, karotenoid adı verilen bitki pigmentleri bakımından zengindir. Bu pigmentler, kan basıncını düşürmeye ve iltihabı azaltmaya yardımcı olan güçlü antioksidan etkileri ile bilinir.


Yeşil salata

Roka, ıspanak, lahana ve pazı gibi yeşillikler, nitrat adı verilen bitki bileşikleri ile doludur. Nitratlar kan basıncını düşürmeye ve kardiyovasküler sistemin genel performansını artırmaya yardımcı olur. Nitrat bakımından zengin sebzeler insanları arteriyel sertlik, felç, kalp yetmezliği ve diğer kardiyovasküler rahatsızlıklardan korumaya yardımcı olabilir.

Meyve

Portakal, kavun ve kayısı gibi parlak meyveler , yüksek miktarda beta-karoten, antioksidan özelliklere sahip kırmızı-turuncu bir bitki pigmenti içerir. Çoğu parlak renkli meyve, tümü genel kalp sağlığını artıran en zengin potasyum, magnezyum ve lif kaynaklarından bazılarıdır.

Bitter çikolata

Çalışmalar, şekerin ve yağların eklenmediği bitter çikolatanın kalp sağlığıyla bağlantılı bir dizi fayda sunduğunu göstermektedir. Bir kere, en az yüzde 70 kakao olan bitter çikolata, kan basıncını kontrol altında tutan hastalıklarla mücadele antioksidanları bakımından zengindir. Bu antioksidanlar ayrıca “kötü” kolesterolü düşürerek kalp sağlığını iyileştirir.

Bazı gıdalar kalbi korumak için diğerlerinden daha iyi bir iş çıkarır. Optimum kalp sağlığı için dengeli bir beslenme brogramı düzenleyin

Kaynaklar:

Heart.org

Health.ClevelandClinic.org0