Sütte En çok Bulunan 5 Vitamin

“Süt her yaşın içeceği; herkesin her kesimin içeceği” diyerek sağlık faydası en etkin 5 minerali sıralamıştırk. Şimdi de sırada Vitaminler var. Öyle besleyici bir içecek ki; başlıca protein, yağ ve karbonhidrat kaynağının olmasının yanı sıra zengin vitamin dengesi ile bir çok sağlık yararı sunuyor. Günlük alınması gereken değerlere göre vücudumuzun ihtiyacının süt tarafından karşılanan en önemli ilk 5 vitaminin sizler için derledik

Süt vitamin dengesi bakımından oldukça zengindir ve bir çok vitamini barındırmasına karşın en çok referans alım değerine göre öne çıkan vitaminler: A vitamini, D vitamini, Folik Asit, Riboflavin, B-12 Vitamini.A vitamini

A vitamini denildiğinde ilk akla havuç gelse de süt de iyi bir A vitamini kaynağıdır. Mem hayvansal hem de bitkisel ürünlerden elde edilebilen bir bileşik olmakla birlikte; günlük tüketilmesi gereken önemli bir besindir. Görme yeteneğine, kalp ve sindirim sistemine faydaları ile bilinmektedir. Ayrıntılı bilgi için lütfen : Retinol (Vitamin A) Sağlık Yararları ve Kullanımı Nelerdir? ziyaret edin.

4 Yaş ve üzeri sağlıklı bireyler günde 800 µg A vitamini  almalıdırlar.

1 Bardakta olan miktar(µg) Günlük ihtiyaca göre %’si
İnek Sütü 87,5 11%
Keçi Sütü 85 11%
Koyun Sütü 115 14%
D vitamini

D vitamini kardiyovasküler sistem için iyidir. Arterlerde kalsiyum ve plak birikmesini önleyebilir, böylece kalp krizi veya felçle sonuçlanabilecek aterosklerozu ortadan kaldırır.

D vitamini solunum sistemine iyi gelir. İlk araştırmalar, D vitamini desteğinin solunum yolu enfeksiyonlarıyla mücadelede yardımcı olduğunu söylüyor. Covid-19 vakaları için de D vitamini takviyeleri verildiği bilinmektedir.

D Vitamini Kaynağı 7Besin! Sırt ve bel ağrılarından kurtuluyoruz.

4 Yaş ve üzeri sağlıklı bireyler günde 5(µg) D vitamini almalıdırlar.

1 Bardakta olan miktar (µg) Günlük ihtiyaca göre %’si
İnek Sütü 1,25 25%
Keçi Sütü 0 0%
Koyun Sütü 2,25 45%Folik Asit

Folik asit (B9 vitamini veya folat);hücre büyümesi ve çoğalması için gereklidir. Sentetik folik asitin varlığı da göz önünde bulundurulduğunda süt çok önemli bir B9 vitamini kaynağıdır. Merkezi sinir, kardiyovasküler ve oküler sistemler için iyidir. Kırmızı kan hücreleri üretiminde kobalamin (B12 vitamini) ile birlikte çalışır. Folik asit alımının düşük yapma risklerini azaltmaya yardımcı olduğu da söylenir.

4 Yaş ve üzeri sağlıklı bireyler günde 200 µg  Folik Asitalmalıdırlar.

1 Bardakta olan miktar Günlük ihtiyaca göre %’si
İnek Sütü 17,5 9%
Keçi Sütü 17,5 9%
Koyun Sütü 17,5 9%
Riboflavin

Daha yaygın olarak B2 vitamini olarak bilinir. Çok sayıda ve çeşitli biyokimyasal rolleri olan önemli bir vitamindir. Karpal tünel sendromunun semptomlarından rahatlama sağlayabilir, migren ve baş ağrılarını azaltabilir ve katarakt, anemi, egzama ve sedef hastalığı gibi birçok sağlık durumunu önleyebilir. Ayrıca, riboflavin cildi, sindirim sistemini, gözleri ve bağışıklık sistemini destekleyebilir.

4 Yaş ve üzeri sağlıklı bireyler günde 1,4 mg Riboflavin almalıdırlar.

1 Bardakta olan miktar Günlük ihtiyaca göre %’si
İnek Sütü 0,4225 30%
Keçi Sütü 0,6025 43%
Koyun Sütü 1,215 87%

 B-12 Vitamini

Siyanocobalamin olarak da bilinen B12  vitamini kobalt içerir. Bu yüzden de sadece hayvansal gıdalarda yer alabilir.  En bilinen özelliği beyin ve merkezi sinir sistemi için faydalı olmasıdır. Kalp sağlığını, kan dolaşımını ve kemik bütünlüğünü destekler. Cilt, saç, sindirim profili ve kadın sağlığını destekler

4 Yaş ve üzeri sağlıklı bireyler günde 2400 mg B12 vitamini almalıdırlar

1 Bardakta olan miktar Günlük ihtiyaca göre %’si
İnek Sütü 1,1 44%
Keçi Sütü 1,55 62%
Koyun Sütü 1,725 69%

NOT: 1 Bardak Süt 250 ml olarak kabul edilmiştir.

Kaynaklar:

Turkomp.gov.tr
Tarimveorman.gov.tr
Gidamuhendisi.net
TGK Etiketleme ve Tüketici Bilgilendirme Yönetmeliği