Kefir: Bağırsak sağlığının yanında Kalp Sağlığınızı da Destekler

Karbonhidratları alkole ve organik asitlere dönüştürmek için mikroorganizmalardan faydalanan fermantasyon uygulamaları yüzyıllardır sürmektedir. Kombucha ve kefir gibi bazı içecekler probiyotik içeriklerini arttırmak için daha fazla fermente edilir . Kefir zengin probiyotik içeriği ile bağırsak sağlığınıza fayda sağlarken kalp sağlığına da inanılmaz katkılarda bulunur.

Probiyotikler, fermantasyonu başlatmak için sebze veya süt gibi gıdalara eklenen canlı bakteriler veya mayalardır. Bu mikroplar ayrıca mikrobiyal patojenleri kontrol altında tuttarlar , sindirim ve besin emilimine yardımcı oldukları ve bağışıklık fonksiyonunu destekledikleri de bilimsel olarak kanıtlanmıştır . Günümüzde insanlar yoğurt, lahana turşusu ve kefir gibi fermente gıda ürünlerini tüketiyor veya sindirim sağlığını artırmak için probiyotik takviyeleri alıyorlar.

Son zamanlarda yapılan bir araştırma,  kefirinin sindirim işlevini iyileştirmekten daha fazlasını yaptığını keşfetti. Alabama’daki Auburn Üniversitesi ve Brezilya’daki Vila Velha Üniversitesi’nden araştırmacılara göre , kefir tüketimi kan basıncı üzerinde olumlu bir etkiye sahip.


Bağırsak-beyin bağlantısı ve kefirin her ikisine nasıl fayda sağladığı

Kefir, yoğurt gibi tadı olan ancak daha ince bir kıvama ve hafif bir ekşiliği içeren fermente bir süt üründür. Bağırsaktaki iyi ve kötü bakterilerin kompozisyonunu dengeleme yeteneği nedeniyle son zamanlarda sağlık meraklıları arasında ilgi odağıdır.

Bağırsak- Beyin arasındaki dengesizliğin bağışıklık sistemini zayıflattığı ve hipertansiyon da dahil olmak üzere çeşitli sağlık sorunlarını tetiklediği söylenir .

Önceki çalışmalara göre, probiyotik gıdalar ve takviyeler sadece sindirim sorunlarına değil, aynı zamanda kan basıncının düşmesine de yardımcı olabilir . Bununla birlikte, bu fonksiyonel gıdaların bunu nasıl başardığı tam olarak anlaşılamamıştır. Bu yüzden Auburn araştırmacıları, Brezilya’dan işbirlikçilerle birlikte, hipertansif sıçanları inceleyerek kefirin kan basıncını nasıl etkilediğini bulmaya karar verdiler.

Dokuz haftalık takviyeden sonra, araştırmacılar kefirin sıçanlarda endotoksin seviyelerini  ve kan basıncını düşürdüğünü buldular. Kefir ayrıca hayvanlara daha sağlıklı bağırsaklar ve gastrointestinal rahatsızlıklar geliştirme olasılığını azaltan bağırsak geçirgenliğini geliştirdi.

Ancak araştırmacıların yaptığı en önemli keşif, bağırsaktaki dört farklı bakterinin doğal dengesini ve normal sinir sistemi işlevi için hayati olan bir beyin enzimi seviyelerini geri kazanma yeteneğiydi. Her ikisinin de normal duruma geri getirilmesi, gelişmiş kan basıncı ile korelasyon gösterdi.

Bu bulgular, beyin ve bağırsakların hipertansiyonu azaltmak için birlikte çalıştığını ve bu iki sistem arasındaki iletişimin kefir ile güçlendirilebileceğini, hali ile sağlıklı bir kan basıncını korumak için önemli olduğu sonucunu getirdi.


Kefir: Beslenme ve sağlık yararları

Asya’yı Avrupa’dan ayıran dağlık bölgede bulunan geleneksel bir içecek olan kefir, inek sütünü fermente ederek yapılan bir içecektir. Ancak yoğurttan farklı olarak, kefir, çeşitli bakteri ve maya içeren küçük jelatinli boncuklar olan kefir tanelerini kullanır . Bu taneler sütle ıslatılır ve oda sıcaklığında en az 24 saat fermantasyona bırakılır. Nihai ürünün tadı, sütün ne kadar mayalanmaya bırakıldığına bağlıdır.

Fermantasyondan sonra, elde edilen ürün, taneleri nihai üründen ayırmak için süzülür. Kalsiyum ve probiyotik bakımından zengin olan süzülmüş kefir hemen tüketilebilir veya buzdolabında saklanabilirken, kefir taneleri geri dönüştürülebilir ve başka bir süt grubunu fermente etmek için kullanılabilir. Bugün kefir, keçi sütü veya koyun sütü gibi diğer süt türlerinden de üretilmektedir. Kefir yapmak için pirinç ve soya sütü gibi vejetaryen beslenmeye yönelik de üretile bilmektedir.

Az yağlı inek sütü ile yapılan ve ilave şeker içermeyen 100 g kefirin besin değeri;

 • 11 g protein
 • 2 g yağ
 • 12 g karbonhidrat
 • 12 g doğal şeker
 • 390 mg kalsiyum
 • 90 mcg A vitamini

Kefirin size sağladığı sağlık faydalarından bazıları şunlardır:

 • Geliştirilmiş sindirim
 • Daha iyi kemik sağlığı
 • Daha sağlıklı ağırlık
 • Düşük inflamasyon
 • Kötü bakterilere karşı koruma
 • Düşük kolesterol
 • Tümör önleme
 • Daha hızlı yara iyileşmesi
 • Geliştirilmiş kan şekeri kontrolü
 • Alerji ve sindirim sıkıntılarından kurtulma

Kefir , sağladığı önemli faydalar nedeniyle beslenmenize eklemek için harika bir probiyotik kaynağıdır. Bununla birlikte, probiyotiklere veya fermente gıdalara alışkın olmayan kişilerin şişkinlik, kabızlık veya ishal gibi sindirim semptomlarını önlemek için küçük miktarlarla başlaması tavsiye edilir.

Evde kefir yapabilirken, yanlış yapılmış kefir tüketmenin sizi hasta edebileceğini unutmayın. Yararlarından çok zarar göre bilirsiniz. Bunun için pastörize edilmiş sütlerden elde edilmiş kefileri market raflarında bulabilirsiniz. yararlanmanın daha güvenli bir yolu, yerel sağlık gıda mağazanızdan kefir satın almaktır.  İmmün (bağışıklık) sistemi rahatsızlığınız varsa veya histamine yönelik bir duyarlılığınız (alerji veya intolerasn) varsa, kefir tüketmeden önce bir sağlık uzmanına danışmalısınız.
Kaynaklar:

NourishedKitchen.com
Health.Harvard.edu
Mid-Day.com
ScienceDaily.com
Healthline.com
BBCGoodFood.com
EverydayHealth.com