Magnezyum Nedir? Sağlık Yararları, Faydaları…

Magnezyum, bitkilerde, hayvanlarda ve insanlarda bulunabilen bir elementtir . Bu mineralin sembolü, Mg, atom numarası 12 ve atom ağırlığı 24.31’tür. Vücudunuzdaki magnezyumun yaklaşık yüzde 60’ı kemiklerinizde bulunurken, geri kalanı kaslar, yumuşak dokular ve kan dahil sıvılarda bulunur. Magnezyum bir çok fayda sağlarken aşırı tüketimi sağlığı olumsuz etkiler.

Enzimatik aktivite için, özellikle hücrelerin, adenosin trifosfatı ‘ta kullanılan enerjiyi serbest bırakmak amacıyla  oksidatif fosforilasyon için gereklidir . Aslında, vücudunuzdaki her hücrenin çalışması için magnezyuma ihtiyacı vardır.

Metalik bir madde olarak magnezyum, solunarak da vücuda emilebilir. Uzun süre maruz kalması ağız, göğüs ve midede yanma hissine neden olabilir; akut karın ağrısı; öksürük; ishal; yüksek vücut ısısı; göz kızarıklığı ve ağrı; baş ağrısı, donukluk, halsizlik; gözlerde ve mukoza zarında tahriş; metal dumanı ateşi; nefes darlığı; ve boğaz ağrısı çokça görülen semptonlarıdır.

Yağlı balık türleri, bitter çikolata , kabak çekirdeği , kinoa , badem , avokado , siyah fasulye , kaju fıstığı , pazı , pisi balığı ve ıspanak yiyerek magnezyum elde edebilirsiniz . Önerilen günlük magnezyum  erkekler için 400-420 miligram (mg) ve kadınlar için 310-320 mg’dır.


Magnezyum’un sağlık yararları

Magnezyum ağrı kesici özelliklere sahiptir. İlacın ağrıyı azaltma yeteneğini arttırdığı için ameliyat geçiren genel anestezi verilen çocuklar için faydalıdır.

Magnezyum kan şekeri seviyelerini düzenleyebilir. Bir çalışma 20 yıl boyunca 4.000’den fazla kişiyi takip etti ve en yüksek magnezyum alımına sahip olanların diyabetik olma olasılığının yüzde 47 daha az olduğunu buldu.

Magnezyumun ana rollerinden biri , enzimler tarafından sürekli olarak gerçekleştirilen 600 biyokimyasal reaksiyonda bir kofaktör görevi görmesidir :

  • Kas hareketi –  Kasların kasılması ve gevşemesinden sorumludur;
  • Enerji yaratma – Yiyecekleri enerjiye dönüştürür;
  • Gen bakımı – Deoksiribonükleik asit (DNA) ve ribonükleik asit (RNA) oluşturmaya ve onarmaya yardımcı olur;
  • Sinir sistemi regülasyonu –  Beyniniz ve sinir sisteminiz boyunca mesaj göndermek olan nörotransmitterlerin işlevini optimize etmeye yardımcı olur;
  • Protein oluşumu – Amino asitlerden yeni proteinlerin oluşumunda kullanılır.

Magnezyum aynı zamanda egzersiz performansında da rol oynar. Kan şekerini kaslarınıza taşımaya ve egzersiz sırasında kaslarda birikebilen ve ağrıya neden olabilecek laktik asitten kurtulmaya yardımcı olur. Çalışmalar, magnezyum takviyesinin sporcular, yaşlılar ve kronik hastalığı olan insanlar için egzersiz performansını artırabildiğini göstermiştir.


Magnezyum ile desteklenen vücut sistemleri

Magnezyum sindirim sistemi için iyidir. Takviye olarak alındığında, magnezya süspansiyonunun ozmotik kuvveti vücuttan sıvılar çeker ve bağırsağın lümeninde bulunanları tutar,  böylece kolon duvarındaki sinirleri uyarır. Peristalsis indükleme sonucunda kolon içeriğinin tahliyesine yardımcı olur.

Magnezyum kas ve iskelet sistemlerine iyi gelir. Kas ağrısı ve temporomandibular eklem bozukluklarına karşı etkili bir tedavi olabilir.

Magnezyum sinir sistemi için iyidir. Depresyonla savaşır. 8.800’den fazla kişiyle yapılan bir araştırma, 65 yaşın altındaki en düşük magnezyum alımına sahip olanların yüzde 22 daha fazla depresyon riskine sahip olduğunu buldu . Magnezyum bazı insanlarda depresyon belirtilerini azaltabilir.

Özetle;

  • Magnezyum kardiyovasküler sistem için iyidir. Çalışmalar,  kan basıncını düşürebileceğini gösteriyor.
  • Magnezyum dişi üreme sistemi için iyidir. Ruh hali değişimleri ve su tutma gibi adet öncesi (PMS) semptomları ortadan kaldırır.
  • Magnezyum sinir,  sindirim, kas ve iskelet sistemleri için iyidir.
  • Magnezyum ağrı kesici özelliklere sahiptir.
  • Magnezyum kan şekeri seviyelerini düzenleyebilir.
Kaynaklar

PubChem.NCBI.NLM.NIH.gov
HealthLine.com
Naturalpedia.com