Mısır Şurubu Nedir? Nasıl Yapılır? Sağlık Riskleri Nelerdir?

Mısır şurubu, mısırın işlenmesi ile elde edilen sıvı şeker… Genellikle zararlı yüksek fruktozlu mısır şurubu ile karıştırılır ama mısır şurubu ürünü yüzde 100 glikozdan yapılır. Peki ürün içeriklerinde sıklıkla rastladığımız bu ürün ne gibi sağlık sorunları ortaya çıkarır? Hangi gıdalarla ne amaçla kullanılır?

Mısır şurubu; sukroz (toz şeker) e göre daha az maliyetli olduğu için kullanılır diye söylemek tamamen yanılgıdır. Mısır şurubu eritilmiş granül şekere eklenerek; şekerin kristal forma tekrar dönmesini engeller. Yani halk arasında şekerleme olarak adlandırılan durumu büyük oranda engeller. Bu yüzden hem parlaklık kazandırılsın hem de şekerleme geç olsun gize günümüz tatlıcılık sektöründe kullanılmaktadır. Başta tulumba tatlısı olmak üzere bir çok hamur tatlısında kullanılır.Mısır şurubunun, çeşitli şekerli ürünlerde şeker kristal oluşumunu engelleyen bir yumuşatıcı madde olarak yaygın olarak kullanılmasından dolayı dondurma ve çeşitli soslarda iyi bir kıvamda olması için kullanılır.

Mısır şurubunun neden olabileceği zararlı etkiler

Mısır şurubu saf glikozdan yapılır ve soda, şekerli içecekler ve diğer işlenmiş gıdalarda yaygın olarak kullanılan bir katkı ve tatlandırıcıdır. Olumsuz metabolik durumları geliştirme riskinin sebbei denile bilir.

Mısır şurubu yüksek gıdaların tüketilmesinin kan şekeri seviyelerini arttırdığı ve metabolik sendrom riskini arttırdığı bilinmektedir. Benzer şekilde, mısır şurubu, aşırı kilo ve diyabet olasılığı ile ilişkilidir. Zararlı gıda tatlandırıcısının yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol seviyesi riskini arttırdığı bulunmuştur. Bu, kalp krizi ve diğer kardiyovasküler hastalıklar için kırmızı alarm durumu demektir.

Yakın zamanlı bir makaleyeye göre Mısır şurubu yüksek gıdaların tüketilmesinin özellikle çocuklar arasında zihinsel sağlık üzerinde çeşitli zararlı etkiler yaratabileceğini belirtti. Makale, mısır şurubu alımı ve çocuk hiperaktivitesi arasında bir bağlantı bulan bir ADDitude çalışmasına atıfta bulunmaktadır . Tıpkı Çocuklar İçin Tehlikeli 6 Gıda Katkı Maddesi  gibi değil mş?Güney Carolina Üniversitesi’nden bir araştırma ekibi tarafından yapılan bir başka araştırma, daha yüksek mısır şurubu alımına sahip çocukların daha yıkıcı ve pervasız bir davranış sergilediğini ortaya koydu.

Mısır şurubu ve civa tehlikesi

ABD Tarım ve Ticaret Politikası Enstitüsü’nde yapılan çalışma  , mısır şurubunun beyin sağlığını olumsuz yönde etkileyebilecek eser miktarda cıva içerebileceği konusunda uyarıyor. Sağlık uzmanları, cıva maruziyetinin hafıza, dikkat, dil becerileri ve ince motor becerileri üzerinde zararlı bir etkiye sahip olduğunu vurgulamaktadır. Benzer şekilde, bilim adamları cıva maruziyetinin beyin ve sinir sisteminde hasara neden olabileceği konusunda uyarıyorlar.

Ağız Sağlığı ve diğer sağlık sorunları

Mısır şurubu alımı, diş çürümesinin başlangıcı ve ağız sağlığındaki genel düşüş ile ilişkilidir. Earth Clinic web sitesinde yayınlanan bir makaleye göre, zararlı kimyasalın kan dolaşımını tehlikeye soktuğu ve hatta anemi gibi kan bozukluklarına yol açabileceği bulunmuştur .Mısır şurubu ayrıca daha zayıf bir bağışıklık sistemine ve alerjik reaksiyonlara karşı daha büyük bir duyarlılığa neden olur. Bilim insanarı, mısır şurubu alımından kaynaklanan alerjik reaksiyonların, yorgunluk, sinirlilik içerebileceğini belirtiyorlar. Yetişkinler ayrıca baş dönmesi ve baş ağrısı gibi başka reaksiyonlar yaşayabilir.


Mısır şurubundan zarar gören vücut sistemleri

Mısır şurubu, vücudun sindirim sistemi üzerindeki olumsuz etkilerini gösteren obezite ve diyabet olasılığını artırır. Benzer şekilde, yapay tatlandırıcı kalp sağlığı ve kan dolaşımına özellikle zararlıdır. Zararlı bileşen ayrıca beyin sağlığı ve vücudun genel bağışıklığı için zararlıdır.

  • Mısır şurubu obezite ve diyabet gibi metabolik bozukluklara neden olur.
  • Mısır şurubu kalp hastalığı ve diğer kardiyovasküler sorunlar riskini artırır.
  • Mısır şurubu çocuk hiperaktivitesini, beyin ve sinir sistemi hasarını tetikler.
  • Mısır şurubu anemi riskini artırır ve vücudun bağışıklığını tehlikeye atar.
  • Mısır şurubu hem kalp sağlığı hem de sindirim profili için özellikle zararlıdır.
  • Mısır şurubu beyin sağlığı ve bağışıklık sistemi üzerinde olumsuz etkiler yaratır.

Kaynaklar

NaturalPedia.com
CookingLight.com
LiveStrong.com
EarthClinic.com