Çin’e Süt Ürünleri İhracatı

Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü Hayvan ve Hayvansal Ürünler Sınır Kontrol Daire Başkanlığı koordinasyonunda  Çin Halk Cumhuriyeti tarafından onaylanan 54 adet işletme yetkilisi, Ulusal Süt Konseyi (USK), Türkiye Süt Et Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (SETBİR), Ambalajlı Süt ve Süt Ürünleri Sanayicileri Birliği (ASÜD) ile telekonferans yöntemiyle toplantı yapıldı.

Toplantının başkanlığını Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğünce yürütüldü ve bu ihracatın devamlılılğı, çeşitliliği ve iç piyasaya yansıma durumları ele alındı

Bakanlıkça 2012 yılından itibaren yoğun şekilde sürdürülen çalışmalar sonucunda önemli miktarda süt ve süt ürünleri ithalatçısı olan ve Dünyanın en kalabalık nüfusuna sahip olan Çin pazarının kapılarının açıldı.


Güvenilir Gıda Tedarikçisi Türkiye

Çin tarafından süt ürünleri (peyniraltı suyu tozu, peynir, süttozu, krema, tereyağı vb) için ihracatın önünde bir engel yok ve onaylanmış 54 işletme hazırlıklara başladı.

Gıda Kontrol Genel Müdürlük yetkilileri ise; Çin Halk Cumhuriyeti’ne yapılacak süt ürünleri ihracatının devamlılığını sağlamak ve onaylı ürün çeşitliliğinin artırılmasının öncelikli olarak hedeflendiği belirtti.

Süt ve süt ürünleri ihracatı Türkiye açısından çok önemli. T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı bu konuyu önemsiyor. Sağlıklı ve güvenilir gıdanın ihraç edilebilmesi amacıyla sektör temsilcileri ile yürütülen işbirliğinin daha da artırılması gerekmekte.

Sektör de durumdan gayet memnun.