Antosiyanin nedir? Kaynakları ve Sağlık Yararları

Antosiyaninler;  kırmızı ila mavi renkte, suda çözünür fitokimyasallardır . Güçlü bir antioksidan grubu olan flavonoid grubuna aittirler. Sadece bitkilerde bulunabilen yüksek pigmentli bitkisel besinlerdir. İşte renklendirici katkı maddesi olarak da kullanılabilen antosiyoninler hakkında bilmeniz gerekenler…

Antosiyaninler bitkilerde yapraklar, saplar, kökler, çiçekler ve meyveler gibi bir çok dokuda bulunurlar. Ayrıca esas olarak siyanidin, delfinidin, peonidin, pelargonidin, petunidin ve malvidin gibi antosiyanidinlerin glikozidleri olarak ortaya çıkarlar.

Antosiyaninler, tipik olarak mavi, kırmızı veya mor renkli olan çok sayıda bitkide bulunabilir. Acai , frenk üzümü , yaban mersini , böğürtlen, kiraz , kırmızı üzüm ve mor mısırda yüksek miktarda antosiyanin bulunur . Sarı renge sahip olmamasına rağmen, muzlar da büyük bir antosiyanin kaynağıdır.Antosiyaninler Kolestrolle savaşırlar

Antosiyaninlerin önemli faydalarından biri kalp sağlığını iyileştirmesidir. Çalışmalar antosiyaninlerin kadınlarda kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olduğunu göstermektedir. 2013 yılında yapılan bir başka çalışmada, 18 yaş ve üzerindeki kadınların antosiyanin bakımından zengin haftada üç veya daha fazla porsiyon meyve ile  kalp krizi geçirme riskini büyük ölçüde azalttığı bulundu. Antosiyanin bakımından zengin gıdaları haftada bir kez tüketen kadınlar, kardiyovasküler hastalıklardan ölüm riskini önemli ölçüde azalttı.

Antosiyaninlerin, kan basıncını düşürdükleri ve arteriyel sertliği önledikleri için kalp hastalığı riskini azaltmada böyle bir etkiye sahip olduğuna inanılmaktadır.

Ayrıca kolesterolü azaltmaya yardımcı olurlar. Bir çalışma, antosiyanin açısından zengin gıdaları diyetinize dahil etmenin LDL’yi yani kötü kolesterolü yüzde 13,6 oranında azaltırken, HDL’yi yani iyi kolesterolü yüzde 13,7 oranında artırdığını buldu.


Antosiyaninler obezite ile savaşmak başta olmak üzere bir çok sağlık yararı sunarlar.

Bir hayvan çalışması, antosiyanin bakımından zengin bir diyetle beslenen farelerin, antosiyanin içermeyen yağlı bir diyetle beslenen fareler kadar kilo almadığını bulmuştur.

Ayrıca bilişsel işlevi artırmaya yardımcı olurlar. Antosiyaninler antioksidan olduğundan, beyin fonksiyonu ve belleğin yaşa bağlı dejenerasyonunu yavaşlatmak için harikadırlar.

Bir çalışma, 70 yaşın üzerindeki kadınların antosiyanin bakımından zengin yiyecekler yiyerek beyin dejenerasyonunu 2,5 yıl azalttığını buldu. Bir hayvan çalışması, antosiyanin yönünden zengin besinler ile beslenen sıçanların, antosiyanin yönünden zengin bir diyet almayan farelerden daha iyi bellekle performansı gösterdiğini bulmuştur.

Antosiyaninler de soğuk algınlığı ve grip önleme için iyidir. Antosiyanin bakımından zengin bir meyve olan mürver, bitkisel tıpta soğuk algınlığı ve grip semptomlarını tedavi etmek için yaygın olarak kullanılır.

Bu flavonoidler ayrıca kanseri önleyebilir. Ön çalışmalar, antosiyaninlerin birkaç farklı kanser formunun gelişimini önlemenin etkili bir yolu olabileceğini vaat etmektedir. Bir hayvan çalışması, sıçanlara beslenen meyvelerin, kanserojenlere maruz kalan sıçanların yemek borusunda tümör büyümesini önlemeye yardımcı olduğunu buldu. Birçok çalışma, antosiyanin açısından zengin gıdaların meme, prostat, kolon ve oral kanserlerin gelişimini önlemeye yardımcı olduğunu bulmuştur.


Antosiyaninlerle desteklenen vücut sistemleri

Antosiyaninler  birkaç vücut organını ve sistemini destekler . Bunlardan biri gözler. Testler, antosiyaninlerin gece görüşüne yardımcı olabileceğini ve genel görme keskinliğini iyileştirebileceğini düşündürmektedir. Bir çalışma, yabanmersini ve siyah frenk üzümü antosiyanin takviyelerinin alınmasının 36 hastanın görüşünü geçici olarak artırdığını gösterdi.

Bilişsel işlevi geliştirdiği için beyni de desteklerler. Bir çalışma, antosiyaninlerle beslenen sıçanların hafıza kaybı ve motor fonksiyon bozulmasından muzdarip olma olasılığının daha düşük olduğunu bulmuştur. Beyin yaşlanmasında bir belirteç olan beyin yağı kaybını azaltmaya yardımcı olduklarına inanılmaktadır.

Antosiyaninler ayrıca kan damarı hasarını önledikleri için anti-enflamatuardır. Çalışmalar, kronik inflamasyonla mücadelede yararlı olabileceğini düşündürmektedir. Başka bir çalışma, antosiyaninlerin herhangi bir flavonoidin alerji hafifletmesi üzerinde en güçlü etkiye sahip olduğunu buldu.

Antosiyaninler kan şekeri metabolizmasına da faydalı olabilir. Çalışmalar, diyabetin zayıf kan şekeri kontrolüne katkıda bulunan bir yan etkisi olan anormal kollajen üretimini olumlu yönde etkileyebileceklerini göstermektedir.

Ayrıca ülser tedavisinde de faydalı olabilirler çünkü mide mukusunu ve mide suyu salgısını artırarak mideyi korurlar.

Son olarak, antosiyaninler kalbi destekler. Birçok çalışma, kolesterol seviyelerini düşürdüğünü, kan basıncını düşürdüğünü, kan akışını artırabildiğini, kılcal damar gücünü arttırdığını ve oksidatif stresle savaşabileceğini buldu.

Kaynaklar:

HealthDiaries.com

HealthyFocus.org

PhytoChemicals.info