Tarım ve Orman Bakanlığı 69 firmaya ait 136 parti üründe Taklit ve Tağşiş tespit etti

Ülkemiz Gıda Otoritesi olan T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı; yaptığı basın açıklamasında 69 firmaya ait 136 parti üründe taklit ve tağşiş olduğu ilan etti

Bakanlık yürüttüğü resmi kontroller ve firmaların otokontrol sistemlerine ek olarak ;Tüketici sağlığının ve menfaatinin korunması, Sektörde haksız rekabetin önlenmesi, Tüketiciler aracılığıyla firmalar üzerinde bir denetim mekanizması oluşturulması ve Firmaların “güvenilir gıda üretimi”nin teşvik edilmesi amaçlanmakta.

Uygunsuzluklar Nasıl Tespit Ediliyor

Söz konusu uygunsuzlukların tespit edilmesinde; Bakanlığın rutin denetimlerin yanında, tüketiciler tarafından yapılan ihbar, şikâyet, CİMER ve Alo 174 Gıda Hattı başvuruları neticesinde gerçekleştirilen denetimlerin de büyük payı var. Bu bakımdan tüketicilerin bu başvurularını sürdürmeleri, halkımızın sağlığının korunması yönündeki çalışmalarımız için büyük önem taşımakta.Taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam 69 firmaya ait 136 parti ürün Bakanlığın internet sitesinde kamuoyunun bilgisine sunuldu. Tam Liste İçin Tıklayın
Bu son Listeyle ilk kamuoyu duyurusunun yapıldığı 2012 yılından bu yana 1551 firmaya ait 3492 parti ürün tüketicilerin bilgisine arz edilmiştir.

Peki Listede Neler Var?

Her zaman  kebapçılar, sucukçular başı çekerdi. Bu sefer zirveyi enerji içecekleri,çikolatacılar ve kahvecilere kaptırmışlar.. Sucukta baş eti, kebap ve pide harçlarında tavuk etleri var. Sadece 3 firmaya ait dana köfte, tantuni ve çiğ tavuk döner de at eti tespit edildi. Her zaman korktuğumuz domuz eti bu sefer yok neyseki!

Tam Liste İçin Tıklayın

Bu sefer liste başı tağşiş  ise sildenafil içerikli; şekerlemeler ve enerji içecekleri’nin yanı sıra çikolatalar da var. Sildenafil bilindiği üzere cinsel yetersizlik için kullanılan ünlü mavi hapın etkin maddesidir. Özellikle kalp hastalarının dikkatli kullanması gerekirken, gıdaların içinde karşımıza çıkmasının kokutucu sonuçları olabilir.Zeytinyağ da yine bilindik taklit olan; farklı ürünlerden elde edilen yağların karıştırılmasını görmekteyiz. Peynire nişasta ve tereyağına margarin ilavesine ise zamanla alışmış gibi görünüyoruz.

Kırmızı pul biberde boyar madde bulunması ve çaylarda boyar madde bulunması olayları ise yine yerini koruyor.

Bu listede daha önce çok gözümüze çarpmayan tağşiş; yoğurda nişasta ilavesi de gözümüze takıldı. Bunun yanı sıra aromatize şarap bazlı içeceklere dışarıdan alkol ilavesi ve likor, vodka, rakıda tersiyer butil alkol mevcut.

İfşa listelerinin periyotları kısaldıkça bu listenin de oldukça azalacağı belli.Kaynak: Tarimveorman.gov.tr
(Haberin iletiminde yardımlarından dolayı Gıda Mühendisi OĞUZHAN SEMİZ’e teşekkür ederiz)