Biyotinin (Vitamin B7) Sağlık Faydaları

B7 vitamini veya biyotin, sekiz B kompleks vitamininden biridir. Bu vitaminler, metabolizma, kan dolaşımı ve hafıza gibi önemli süreçlerdeki rolleri nedeniyle insan sağlığı için çok önemlidir. B kompleks vitaminlerin içinde bazen H vitamini de denilen bilen biyotinin sağlık yararları açısından değerlendirilmesi ve kaynaklarını sizler için derledik.

Özellikle biyotin saçlar, tırnaklar ve cild için önemli bir vitamindir. H vitamini denilmesinin sebebi de  “H” harfi Almanca’da saç (“haar”) ve cilt (“haut”) anlamına gelmesinden kaynaklanır.


Biyotinin sağlık yararları

Biyotinden bahseden bir çok yayın saç, cilt ve tırnaklar üzerindeki koruyucu etkilerine odaklanır. Ama unutulmamalıdır ki biyotin, sağlık ve esenliğin diğer yönlerini de destekler. Biyotinin bildirilen bazı sağlık yararlarına bir göz atalım :

 1. Daha kalın saç büyümesini  teşvik eder – Biotin’in saçın ana bileşeni olan keratin üretiminde rol oynadığı için daha kalın saç büyümesini teşvik ettiği bildirilmektedir.
 2. Cilt sağlığını destekler  – Biotin yaşlanma belirtileriyle savaşır, güneş hasarına karşı korur ; sedef hastalığı ve akne gibi cilt koşullarını kolaylaştırmak için cildi içeriden dışarıya doğru besler.
 3. Tırnakları güçlendirir  – Çalışmalar biyotinin tırnakları güçlendirdiğini göstermektedir. Aslında, yüksek biyotin seviyelerine sahip olmak, genellikle tırnak sağlığında önemli gelişmelerle bağlantılıdır.
 4. Doku rejenerasyonunu destekler  – Biyotin, doku rejenerasyonunun önemli bir bileşenidir. Ayrıca iltihaplanma nedeniyle kas ağrısını ve eklem ağrısını hafifletmeye yardımcı olur.
 5. Hücre büyümesini destekler  – Biyotin ayrıca genetik bilgi içeren molekül olan DNA’nın oluşumuna yardımcı olur. Biyotin, her bir sarmaldaki genetik bilginin doğru olmasını ve molekülün kendisinin hasar görmemesini sağlar.
 6. Fetal gelişimi destekler  – Hamile kadınlar, fetal gelişimi desteklemek için daha fazla biyotin açısından zengin gıdalar yemeye teşvik edilir. Aslında, biyotin almak , fetal gelişimi destekleyen başka bir B vitamini olan folat almak kadar önemlidir .
 7. Demans riskini azaltır  – Biyotin beyni, demansı tetikleyebilecek iltihap ve hücresel hasardan korur.
 8. Kan şekerini düzenler  – Biyotin yüksek kan şekerini azaltmaya yardımcı olur ve glikoz metabolizmasını arttırmak için insülin üretimini uyarır.
 9. Enerji verir  – Biyotin, yağ, protein ve karbonhidrat gibi besin maddelerinin yakıta dönüştürülmesine yardımcı olur. Yeterli biyotin seviyesi olmadan, bir kişi yorgunluk, ruh hali değişimleri ve hatta sindirim problemlerine daha duyarlı hale gelir.
 10. Uykuyu düzenler  – Biotin, uykunun düzenlenmesi de dahil olmak üzere tiroid bezinin çeşitli işlevlerini destekler.
 11. Kolesterolü düşürür  – Araştırmalar, biyotinin kandaki kötü kolesterol seviyelerini azalttığını, bu da inme veya kalp krizine yol açabilecek arteriyel iltihap ve sertliği hafifletmeye yardımcı olduğunu göstermektedir .
 12. Kilo kaybını destekler  – Biyotin açısından zengin gıdaların düzenli tüketimi, metabolik hızın artmasına neden olur ve bu da bireylerin kilo vermesini kolaylaştırabilir.B7 vitamini yönünden zengin besinler

Vücudumuzun iyi çalışması için biyotine ihtiyacı vardır. Ancak çoğu besin maddesinde olduğu gibi, kendi biyotinimizi üretemeyiz. Bu nedenle, beslenmemizle yeterli biyotin aldığımızdan veya beslenme eksikliklerini önlemek için yeterli takviye aldığımızdan emin olmak önemlidir.

Dengeli bir diyetin parçası olarak yenmesi için bazı biyotin açısından zengin yiyecekler :

 1. Yumurtalar – Sarısı biyotinin en zengin kaynaklarından biridir. Embriyonik gelişimde biyotinin rolü nedeniyle böyle olduğunu düşünüyor.
 2. Badem  – Çiğ, tuzlu ve kavrulmuş badem zengin biyotin kaynaklarındandır. Diğer kabulu ytemişler ve baklagiller de az miktarda biyotin içerir.
 3. Karnabahar  – Çiğ karnabahar, porsiyon başına 17 mcg biyotin içerir. Vitamin kaybını önlemek için karnabaharın pişirilmesinden kaçının.
 4. Peynir  – Farklı peynir çeşitleri, mavi peynir, kaşar peyniri ve Camembert peyniri dahil olmak üzere önemli miktarda biyotin içerir.
 5. Mantar  – Mantarlar kendilerini yırtıcılardan ve parazitlerden korumak için biyotin kullanır. Biyotini shiitake, trompet ve nameko mantarlarında bulabilirsiniz.
 6. Tatlı patates  – Tatlı patatesler yüksek miktarda biyotin içerir. Zengin beta karoten içeriği ayrıca cilt ve saç sağlığını desteklemeye yardımcı olur.
 7. Ispanak  – Biyotin ayrıca ıspanak ve diğer turpgiller gibi salata yeşilliklerinde daha az miktarda bulunabilir.

Beslenme eksikliklerini önlemek ve optimal sağlığı teşvik etmek için dengeli bir diyetin parçası olarak biyotin açısından zengin yiyecekler yiyin.

Kaynaklar:
EatKnowHow.org
ZenwiseHealth.com
Healthline.com