Potasyum Bakımından Zengin Gıdalar

Potasyum denildiğinde aklımıza ilk gelen tabii ki  olur. Ancak muzların vücudumuzun günlük ihtiyaç duyduğu potasyumun yüzde 10’undan daha azını içerdiğini biliyor muydunuz? İşte potasyumca zengin diğer gıdalar…

Gerçekten de, muzların en zengin potasyum kaynaklarından biri olduğu fikri, gıda ve beslenme dünyasında uzun süredir devam eden yanlış anlaşılma gibi görünmektedir.


Potasyumun önemi

Potasyum, desteklediği hücresel işlemlerin sayısı nedeniyle temel bir besin maddesi olarak kabul edilir. Potasyum; kas gücü, sinir fonksiyonu ve kalp sağlığında önemli bir role sahiptir .

Potasyum için önerilen alım miktarı, ortalama yetişkinler için 4.700 mg’dır. Bununla birlikte, çoğu insan bu hayati besinlerden yeterince almaz. Potasyumun desteklediği önemli süreçler nedeniyle, bu besinin düşük seviyeleri alımı sorun yaratabilir.

Potasyum eksikliği, yorgunluk, halsizlik, kas krampları, sindirim sorunları, çarpıntı, nefes alma zorlukları ve sık ruh hali değişimleri ile bağlantılıdır.


Potasyum yönünden zengin besinler

Potasyum sadece muzlarda değil, çok çeşitli yiyeceklerde bulunabilir. Çoğu sebzede önemli miktarda potasyum bulunur. Aslında, bir dizi hayvansal ürün, yağsız etten inek sütüne kadar bu değerli besini içerir.

Potasyum eksikliğine bağlı sağlık sorunlarından kaçınmak için aşağıdaki gıdaları tüketin. Bunun yanında dengeli ve düzenli beslenmeyi unutmayın!

 1. Tatlı patates  – Orta boy tatlı patates, 542 mg potasyum içerir. Ayrıca manganez ve A , C ve E vitaminleri gibi bağışıklık arttırıcı besinler açısından zengindir.
 2. Avokado  –  Yarım avokado, kalp sağlığını destekleyen 487 mg potasyum, lif ve omega-3 yağları içerir.
 3. Kayısı  – Kurutulmuş kayısı küçük altınlar kadar değerlidir. Önemli lif kaynağı olan özellikle kuru kayısılardan 6 adet tüketmeniz durumunda 430 -mg potasyum almış olursunuz. 
 4. Fasulye  – Yüksek protein içeriğinin yanı sıra beyaz fasulye, mükemmel bir potasyum kaynağıdır. Sadece bir fincan (~100g) 541 mg mineral ve 242 kalori içerir.
 5. Yoğurt  – Probiyotikler ve potasyum (579 mg) bakımından zengin olan sade yoğurt, sindirimi ve metabolizmayı hızlandırır.
 6. Domates  – Domates, salça haline getirildiğinde yaklaşık 669 mg potasyum sunar. Mutfağımızda oldukça geniş bir yere sahip olan domatesleri taze olarak da tüketmenizde fayda var. 
 7. Ispanak  – Bir porsiyon ıspanak yaprağı, şaşırtıcı bir şekilde orta boy bir muzun neredeyse iki katından fazla olarak 839 mg potasyum sunar. 
 8. Patates  – Tatlı patatesler kadar olmasa da patates denildiğinde ilk aklımıza gelen emektar gıdamız da yüskek oranda potasyum içeriyor. Bir orta boy patates 941 mg potasyum ve çözünür lif yığınlarına sahiptir.
 9. Siyah fasulye  – Siyah fasulye, yüksek protein, lif ve potasyum içeriği nedeniyle sevilir. Yarım fincan pişmiş siyah fasulye yaklaşık 7.62 g protein, 7.5 g lif ve mütevazı 305 mg potasyum içerir.
 10. Kabak  – Kabak, porsiyon başına 896 mg’da etkileyici bir potasyum içeriğine sahiptir. 
 11. Pazı  – Bir fincan pişmiş pazı, 961 mg’lık inanılmaz bir potasyum seviyesine sahiptir. Belki de potasyum açısından zengin gıdalardan en yüksek olanını sunandır…

Vücudumuz, metabolizma, solunum ve kan dolaşımı gibi bir dizi önemli hücresel süreç için potasyum kullanır. İnme riskini azaltmak ve kronik hastalıkların başlamasını önlemek için, dengeli bir diyetin parçası olarak potasyum açısından zengin yiyecekler yiyin ve sık sık egzersiz yapın.

 

Kaynaklar:
Health.Harvard.edu
NutritionFacts.org
WomensHealthMag.com