Taze Ürünleri Korumak İçin Yeni Yumurta Bazlı Kaplama

Rice Üniversitesi araştırmacılarına göre,  boşa gidecek yumurtalar, meyve ve sebzeleri korumak için ucuz bir kaplamanın temeli olarak kullanılabilir.

Brown Mühendislik Fakültesi malzeme bilimcisi Pulickel Ajayan ve meslektaşları, hem ürün hem de tüketicileri ve çevre için sorunları çözen mikron kalınlığında bir kaplama geliştirdiler.

Kaplama, püskürtme ya da daldırma ile üretilmek üzere uygulandığında, balmumu gibi standart kaplamalara benzer uzun bir süre boyunca çürümeye karşı dirençli olduğu görüldü.

Kaplama, pazara ulaşmayan yumurtalardan elde ediliyor. Dünya çapında yapılan bir istatistiğe göre yumurtalar son tüketiciye ulaşmadan %3’lük bir kayıp yaşanıyor. Yumurtalarda şekil bozukluklarından, kırılmalardan kaynaklı son tüketiciye ulaşmadan kayıp yaşana biliyor.

Yeni koronavirüsün etkisinden önce bile, dünya üzerinde üretilen gıdaların üçte birinin boşa harcandığının düşünüldüğünde; bu araştırmanın sonunda güzel işlere imza atılacağa benziyor.


Bu yenilebilir kaplama; alerjisi olanlar için kolaylıkla gıdadan uzaklaştırıla biliyor

Araştırmanın yazarlarından Ajayan, “Gıda kıtlığını genetik modifikasyon, yenmeyen kaplamalar veya kimyasal katkı maddeleri içermeyen yollarla azaltmak sürdürülebilir yaşam için önemlidir.” Dedi. Çalışma da gıda ve malzeme mühendisleri, kimyagerler ve biyoteknologları kapsayan disiplinlerarası disiplinler arası bir bileşim gerçekleştirildi.

Yenilebilir olmasının yanı sıra, çok fonksiyonlu kaplama dehidrasyonu geciktirir, antimikrobiyal koruma sağlar ve dehidrasyonu geciktirmek için su buharına ve erken olgunlaşmayı önlemek için gaza büyük ölçüde geçirimsizdir. Kaplama tamamen doğaldır ve su ile yıkanır.

Yani, herhangi biri kaplamaya duyarlıysa veya yumurta alerjisi varsa, kolayca ortadan kaldırabilir.

Yumurta akı (aka albümin) ve yumurta sarısı kaplamanın yaklaşık yüzde 70’ini oluşturur. Geri kalanı ise; antimikrobiyal özelliklerinden dolayı kurkumin ve   ve elastikiyeti sağlamak için gliserol  sağlayan ahşap menşeli nano ölçekli selülozdan oluşur.

Kaplamalı çilekler, avokadolar, muzlar ve diğer meyveler üzerinde yapılan laboratuvar testleri, tazeliğini kaplanmamış ürünlerden çok daha uzun süre koruduklarını gösterdi. Sıkıştırma testleri, kaplanmış meyvenin kaplanmamıştan önemli ölçüde daha sert  olduğunu da gösterdi. Kaplamanın suyu üründe tutma yeteneği olgunlaşma sürecini de yavaşlattı.


Mevcut kullanılan kaplamalar kadar sert

Kaplamanın bağımsız filmlerinin analizi, son derece esnek olduğunu ve çatlamaya karşı koyabildiğini ve ürünün daha iyi korunmasını sağladığını gösterdi. Filmin gerilme özelliklerinin testleri, bunun, ürün ambalajında ​​kullanılan sentetik filmler de dahil olmak üzere diğer ürünler kadar sert olduğunu gösterdi. Süregelen testlerde kaplamanın toksik olmadığı kanıtladı ve çözünürlük testleri normalden daha kalın bir filmin yıkanabilir olduğunu gösterdi.

Araştırmacılar; suda birkaç dakika durulamanın kaplamayı tamamen parçalayabileceğini söyledi.

Araştırmacılar, kaplamanın bileşimini geliştirmeye devam ediyor ve diğer kaynaklardan da benzer kaplamalar yapılabileceğini araştırıyorlar. Ekibi; yumurta bazlı kaplama yapmaya iten güç yumurta israfının önüne geçme isteği. Başka ürünlerde de benzer kaplamalar yapıla bileceği üzerinde araştırmaların devam ettiği edinilen bilgiler arasında. Son testlerde bitkilerden çıkarılabilen proteinlerin test edildiği bildirildi.


Kaynaklar:

Sciencedaily.com
Rice.edu

Dergi Referansı:

Seohui Jung, Yufei Cui, Morgan Barnes, Chinmay Satam, Shenxiang Zhang, Reaz A. Chowdhury, Aparna Adumbumkulath, Onur Sahin, Corwin Miller, Seyed M. Sajadi, Lucas M. Sassi, Yue Ji, Matthew R. Bennett, Miao Yu, Jefferson Friguglietti, Fatima A. Merchant, Rafael Verduzco, Soumyabrata Roy, Robert Vajtai, J. Carson Meredith, Jeffrey P. Youngblood, Nikhil Koratkar, Muhammad M. Rahman, Pulickel M. Ajayan. Multifunctional Bio‐Nanocomposite Coatings for Perishable FruitsAdvanced Materials, 2020; 1908291 DOI: 10.1002/adma.201908291