DSÖ: Kritik Durumdaki Covid-19 Hastaları için Kullanılan İlacı Onadı!

Bir kortikosteroid olan deksametazon; Kritik durumdaki covid-19 hastalarında İngiltere’de kullanıldı. İlk klinik denemeleri WHO ile paylaşılması ve olumlu sonuçlar alınması Dünya Sağlık Örgütü tarafından olumlu karşılandı.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), İngiltere’de kortikosteroid olan deksametazonun COVID-19’u kritik seviyede mücadele eden hastalar için hayat kurtarıcı olabileceğini gösteren ilk klinik deneme sonuçlarını memnuniyetle karşılamaktadı. Ventilatör kullanan hastalarda, WHO ile paylaşılan ilk bulgulara göre, tedavinin mortaliteyi yaklaşık üçte bir oranında azalttığı ve sadece oksijene ihtiyaç duyan hastalarda mortalite yaklaşık beşte bir oranında azaldığı gösterildi.


Sadece Ağır Covid-19 Hastaları İçin Kullanılıyor:

Fayda sadece COVID-19 ile ağır hasta olanlarda görüldü ve hastalığı daha hafif seyredenlerde klinik bulguların olumlu olmadığı saptandı.

DSÖ Genel Direktörü Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Bu, oksijen veya ventilatör desteği gerektiren COVID-19 hastalarında mortaliteyi azalttığı gösterilen ilk tedavidir” dedi ve sözlerine; “Bu harika bir haber ve İngiltere Hükümeti’ni, Oxford Üniversitesi’ni ve Birleşik Krallık’ta bu hayat kurtarıcı bilimsel atılıma katkıda bulunan birçok hastane ve hastayı kutluyorum.” şeklinde devam etti.

Deksametazon, 1960’lardan beri enflamatuar bozukluklar ve bazı kanserler de dahil olmak üzere çeşitli koşullarda inflamasyonu azaltmak için kullanılan bir steroiddir. 1977’den bu yana DSÖ Temel İlaçlar Model Listesi’nde birden fazla formülasyonda listelenmiştir ve şu anda patent dışıdır ve çoğu ülkede satın alınabilir bir şekilde mevcuttur.


Araştırmalar Dünya Sağlık Örgütü Öncülüğünde Derinleşiyor

DSÖ, bu müdahaleye ilişkin genel anlayışı artırmak için bir meta analizi koordine edecek. DSÖ; klinik rehberliği eşliğinde, ilacın COVID-19’da nasıl ve ne zaman kullanılması gerektiğini yansıtacak şekilde güncellenecek.

Dünya Sağlık Örgütü, steroid kullanımı konusunda daha fazla araştırmanın öncelikli olarak vurgulandığı COVID-19 için sağlık teknolojilerini hızlandırmayı hedefliyor.  Bulgular, eyleme geçirilebilir kanıt üreten büyük randomize kontrol çalışmalarının önemini pekiştirmekte.

DSÖ, son bülteni ile  COVID-19 ile mücadele etmek için hayat kurtarıcı terapötikler ve aşılar geliştirmek için tüm ortaklarla birlikte çalışmaya devam edeceğini de duyurmuş oldu.

Kaynak:  Who.int