Karpuz Çekirdeklerini atmayın! İşte İnanılmaz Faydaları

Karpuz; yaz aylarının vazgeçilmesi. %98 oranında su içeren karpuzların sağlık faydaları bir kenara; önemsemediğimiz çekirdekleri bir çok sağlık yararı sunuyor.  Genellikle yenilmemesine rağmen, karpuz çekirdekleri mükemmel besleyici taneciklerdir. Peki nasıl tüketilmelidir?

Karpuz çekirdekleri, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol olasılığını azaltabilen ve diyabetin yönetilmesini kolaylaştırabilen sağlığı destekleyen besinlerle doludur. Ayrıca, kalp, cilt, saç, bağışıklık ve sinir sistemlerini besleyebilir ve destekleyebilirler.Bilinen besinlerin listesi

Kalorilerde çok düşük olmakla birlikte, karpuz tohumlarının aşağıdaki besin öğelerini içerdiği bilinmektedir :

Karpuz tohumları önemli miktarda protein konsantrasyonuna sahip olsa da , en iyi şekilde faydalanmanın yolu tohumların filizlendirilmesidir. . Bunu yapmak için, tohumları bir gece suda bekletin ve filizlenene kadar birkaç gün bekleyin. Filizlendikten sonra tohumlar güneş altında veya kurutucuda kurutulabilir.Karpuz çekirdeklerinin sağlık yararları

Diyet lifi ve iyi yağların kombinasyonu, karpuz tohumlarının yüksek kolesterolü, özellikle düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) veya kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olabileceği anlamına gelir. Bu, arterlere plak bırakarak ateroskleroz ve kalp krizi riskini arttırdığı bilinen kolesterol türüdür. Bu nedenle karpuz çekirdekleri kalp sağlığını kötü etkileyecek koşullara karşı önleyici tedbir olarak hizmet edebilir.

Diyabetliler karpuz tohumunu çok az endişe ile tüketebilirler; aslında, karpuz çekirdeklerinin diyabetle mücadele eden insanlar için iyi olduğu söylenir. Karpuz çekirdekleri, insülinin düşürülmesine ve kan şekerinin daha iyi kontrol edilmesine yardımcı olarak pankreas üzerindeki stresi azaltmayı sağlar. Dahası, karpuz çekirdekleri, glikozun kan dolaşımına salınmasını yavaşlatabilen magnezyum içerir.Karpuz çekirdekleri ile desteklenen vücut sistemleri

Yararlı esansiyel yağ asitleri ve antioksidanların zengin bir kaynağı olarak, düzenli karpuz çekirdeği tüketimi cildi iyi nemlendirebilir ve kırışıklıklar, lekeler ve çizgilerden uzak tutabilir. Ek olarak, karpuz çekirdeği yağı, gözeneklerin tıkanmasını önleyerek akne gelişme olasılığını azaltabilir.

Karpuz çekirdeklerinin protein, magnezyum ve bakır içeriği nedeniyle saç üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğu söylenir. Protein ve magnezyum saç büyümesini ve gücünü korumada önemli rol oynarken, vücudun saça renk veren pigment olan melanin üretmesi için bakır gereklidir.

Kolesterol seviyelerini stabilize etmekten daha fazlası, karpuz çekirdeklerinin kalbi korumasının bir başka yolu kan basıncını düzenli tutmaktır. Potasyum ve magnezyum içeriği bu etkiden sorumludur, çünkü bu iki mineral kan damarlarının genişlemesini ve düzgün bir şekilde kasılmasını sağlar.

Karpuz çekirdekleri, işlevini geliştirerek ve vücudu her türlü kronik hastalığa daha az duyarlı hale getirerek bağışıklık sistemine yardımcı olabilecek antioksidanlar, B-kompleks vitaminler ve karotenoidlerle doludur.

Çeşitli B-kompleks vitaminleri sayesinde, karpuz tohumları sinir sistemi için de iyi olabilir.Karpuz çekirdeklerini kullanma yolları

Karpuz çekirdeklerini filizlenmeden tüketmek isteyenler fırınlayabilir.  Bu, çekirdeklerin besin değerini bir miktar azaltır, ancak lezzetlerini de arttırır. Karpuz çekirdeklerini fırınlama işlemi ise bir tepsiye yayılarak 15 dakika 160ºC’de gerçekleştirilik. Bu çıtır lezzet akşam çaylarında size eşlik edebilir.

Karpuz çekirdeklerinden çay da yapabilirsiniz. Bu tarif için, dört yemek kaşığı karpuz tohumu alın ve bir mutfak robotunda öğütün veya havanda ezin. Elde edilen çekirdek parçacıklarını 10 dakika boyunca kaynayan iki litre suda haşlayın. Birkaç gün boyunca bu çayı tükete bilirsiniz.

Kaynaklar:

GyanUnlimited.com
TheKitchn.com
EatThisMuch.com
DailyHealthPost.com