Doğru Miktarda Kahve içmek için 12 Neden

Kahvesiz bir dünya hayal etmek zor. Kavrulmuş kahve çekirdeklerinin zengin tadı ile güne başlamak gibi keyif verici bir şey yok. Doğru miktarda tüketildiğinde kahvenin bir çok sağlık yararı da var… İşte Kahvenin karşı konulmaz tadının yanında size sunduğu sağlık yararları…

Kahvenin yeteri miktarda tüketilmesi çok önemli. Sağlık uzmanlarının aşırı kahve tüketimine yönelik uyarılarını da dikkate almak gerekir. Çünkü kahvenin; uykusuzluk, hazımsızlık, yüksek tansiyon ve artmış kalp hızı gibi zararlı etkileri de var.


Kahve içmenin sağlık yararları

Kahve tüketimine karşı birçok gerçek var. Ancak bu kahvenin kötü olduğu anlamına da gelmez. Uyarıyı tekrarlamakta fayda var; çok fazla kahve tüketimiyle sağlık sorunları da başlar.

Bu nedenle, sağlık uzmanları ve diyetisyenler , sabahları bir fincan kahve içmenin inanılmaz bilimsel destekli sağlık yararları olduğundan , ılımlı kahve tüketiminin öneminin altını çiziyor . Bunlardan bazıları:

Uyku yoksunluğunun etkilerini azaltır

Ülkemizde kahvaltılarda genellikle çay tüketilse de çoğu insan için kahve; kahvaltının vazgeçilmez bir bileşeni. Kahve, çay ve kakaoda bulunan doğal bir uyarıcı olan kafein, beyin hücrelerini uyarır ve uyku yoksunluğunun etkileriyle savaşmaya yardımcı olur.

Şekerleme uykusunun canlandırma etkilerini artırır

Araştırmalar, 20 dakikalık bir şekerleme yapmadan önce bir fincan kahve içmenin, canlandırıcı etkisi olduğunu söylemektedir.

Meme kanseri hücrelerine karşı savaşır

Klinik Kanser Araştırmalarında yayınlanan bir 2015 araştırma makalesine göre , orta ila yüksek kahve tüketimi, meme kanseri riskinin azalmasıyla bağlantılıdır . Kahvenin kafein ve kafeik asidi de meme kanseri hücrelerinin çoğalmasını baskılar.

Cilt sağlığını destekler

Çalışmalar, kahve çekirdeklerindeki organik bileşiklerin cilt sağlığını desteklediğini göstermektedir. Örneğin kafeik asit, ciltte kollajen üretimini artırmaya yardımcı olur ve cilt hücrelerinin erken yaşlanmasını engeller. Çekilmiş kahve çekirdeklerini yüzünüze maske olarak da kullanabilirsiniz.


Metabolizmayı artırır

Kahve, metabolizmayı artırmak söz konusu olduğunda egzersiz kadar iyi değildir, ancak işi görür. Kahve de doğal bir diüretiktir, bu nedenle bir veya iki bardak içmek, vücudunuzdaki fazla suyun uzaklaşmasına yardımcı olabilir.

Zihinsel düşüşü önler

Kahve harika bir antioksidan kaynağıdır. Aslında, en sağlıklı içeceklerden biri olan yeşil çaydan daha güçlü antioksidan özelliklere sahiptir . Bu antioksidanlar beyni demansın başlangıcını tetikleyebilen iltihaplardan korur.

Saç büyümesini uyarır

Çalışmalar, kahve ile kafa derisine masaj yapmasının, folikülleri besleyerek saç dökülmesine karşı güçlendirdiğini göstermektedir. Kahve ayrıca saçı daha pürüzsüz ve parlak yapar.

Maküler dejenerasyona karşı korur

Çalışmalar, ılımlı kafein tüketiminin gözler üzerinde faydalı etkileri olduğunu buldu. Kahve içerisindeki antioksidanlar gözleri; maküler dejenerasyona ve nadir durumlarda körlüğe yol açabilecek retina hasarından korur.

Egzersiz performansını artırır

Hızlı bir egzersiz seansından önce bir fincan kahve içmek kas kasılmasını güçlendirir ve daha iyi dayanıklılık için ağrı algısını azaltır.

Cilt kanseri riskini azaltır

Avrupa Kanser Önleme Dergisi’nde yayınlanan yeni bir derleme , kafeinli kahvenin, cildin en fazla güneş alan bölgelerine saldıran bir tür cilt kanseri olan bazal hücreli karsinomlara karşı kemopreventif etkileri olduğunu buldu .

Kalp sağlığını destekler

Kahvenin antioksidan etkileri, yüksek kolesterole bağlı damar tıkanıklıkları ve sert arterlerden korur.

Depresyonu kaldırır

Birçok çalışma kahve tüketimi ile depresyon arasında ters bir ilişki ortaya koymuştur. Uzmanlar, kafeinin ruh halini düzenlemekten sorumlu nörotransmitterleri uyarabileceğini düşünmektedir.

Kahvenin sizlere sunduğu bu sağlık yararlarından faydalanmak  için, şeker veya yapay tatlandırıcılardan uzak durmakta ve aşırıya kaçmadan yeteri miktarda tüketilmelidir.


Kaynaklar:

GoodHousekeeping.com
ClinCancerRes.AACRJournals.org
PubMed.NCBI.NLM.NIH.gov