E 142 Green S : Nedir? Zararları Nelerdir?

Doğal yeşil yiyecekler pişirildikten sonra veya  zamanla solgunlaşır. Bazı yeşil yiyeceklerde canlı renklerin korunmasını sağlayan gıda katkı maddesi E 142 Green (Yeşil) S kullanılır.  Yeşil S (E142), triarilmetan boya ailesinden türetilen yapay bir gıda boyasıdır . Bu sentetik yeşil boya ABD, Kanada, Japonya ve Norveç’te  yasaklıdır. Ancak, Ülkemizde, AB ülkelerinin çoğunda ve dünyanın diğer ülkelerinde kullanım için onaylanmıştır.

Bu yeşil boya suda çözünür, ancak asitlerde veya alkali çözeltilerde kararsızdır – bu, vücut tarafından emilememesinin nedenlerinden biri olabilir.

Yeşil S parlak yeşil bir renge sahiptir ve genellikle işlenmiş konserve bezelye, nane sosları ve dondurma gibi ürünlerde kullanılır. Ayrıca tatlıların, sos granüllerinin, kurutulmuş meyve cipslerinin ve kek karışımlarının boyanmasında da kullanılabilir. Diğer kullanımları arasında, göz yüzeyinde problemleri teşhis etmek için oftalmolojide yaşayan hücreleri boyama işlemi yer almaktadır.


E 142 Green S ‘in Teknik Özellikleri

Green S için kabul edilebilir alım, kilogram vücut ağırlığı başına beş miligram kadardır.

Sınıfı: Renklendirici
EINECS – REACH Kaydı: 221-409-2
Cas Numarası: 3087-16-9

Helal mi? Belki. Alkol ile muamele edilme ihtimalinden dolayı helal konusunda şüphelidir. “Helal gıda” için en teme bakış açısı sağlığa zararının olup olmayışı olduğundan bir çok otorite “E 142 Green S için helal değildir.” demektedir.

Vegan ve Vejetaryen tüketimine uygun mu? Evet. Hayvansal kaynaklı bir üretimi yoksa Vegan ve vejetaryen tüketimi için uygundur.

FormülC27H25N2NaO7S2

Besin İntoleransına ve Alerjik Reaksiyona  Neden Olur Mu ? Evet ! Gıda intolerasnlarını arttırır. Alerjik reaksiyonlara neden olur ve astımı arttırır.

Eş Anlamlıları 

 • E142,
 • Parlak Yeşil BS,
 • Gıda Yeşili 4,
 • Gıda Yeşili S,
 • CI 44090,
 • Hidrojen (4- (4- (dimetil amino) -al- (2-hidroksi-3,6-disulfonato-1- naftil) benziliden) sikloheksa-2,5-dien-1-iliden) dimetil amonyum monosodyum tuzu,
 • Lisamin Yeşil
 • Asit Yeşili 50
Yeşil S’nin neden olabileceği zararlı etkiler

Yeşil S, vücut tarafından uygun şekilde emilmez ve neredeyse aynı fiziksel durumda atılır. Bu yeşil boyanın alerjik reaksiyonlara ve anemiye neden olduğu bildirilmiştir. Yeşil S’nin  çocuklarda hiperaktiviteye , astımlı ataklara, ürtikere (bir tür deri döküntüsü) ve uykusuzluğa (uykuya dalmada başarısızlık) neden olduğu bilinmektedir .

Green S alerjik reaksiyonlara neden olabileceğinden, Hiperaktif Çocuk Destek Grubu bunun çocuk diyetlerinden çıkarılmasını önerir.

Bazı laboratuvar testlerine göre, Gözlenen Olumsuz Etki Seviyesi (NOAEL), kilogram vücut ağırlığı başına günde 1.000 miligramdır. Sıçanlarda yapılan çalışmalar hafif anemi, daha yüksek idrar proteini, bağırsak duvarındaki lenf düğümlerinin genişlemesi ve tiroid dejenerasyonunu göstermektedir.Green S’nin zarar verdiği vücut sistemleri

Sıçan modellerini içeren çalışmalar, Green S’nin tiroid bezini, böbrekleri ve gastrointestinal sistemi (bağırsak duvarındaki yeşil renk tonu) etkileyebileceğini göstermektedir.

Gıda ve sağlık otoriteleri tarafından genotoksisitesi (genetik bilgiye veya DNA’ya zarar), kanserojen potansiyel (kansere neden olma yeteneği) ve daha önceki araştırmalar yetersiz kaldığından üreme toksisitesi konusunda daha fazla çalışma talep edilmiştir.

 • Yeşil S, yeşil gıdaların canlı rengini korumak için kullanılan yapay, parlak yeşil bir boyadır.
 • Yeşil S tipik olarak nane soslarında, dondurmada ve konserve bezelye içinde kullanılır.
 • ABD, Kanada, Japonya ve Norveç gibi bazı ülkelerde Yeşil S’ye izin verilmez.
 • Yeşil S, anemi ve alerji gibi olumsuz sağlık etkilerine sahip olabilir. Ayrıca tiroid bezini ve böbrekleri de etkileyebilir.
 • Gastrointestinal sistem, Green S ile boyanmış gıdaların tüketiminden yeşil bir renk tonu geliştirebilir.
Türk Gıda Kodeksi’ne Göre Kullanımı

TGK Katkı Maddeleri Yönetmeliği’ne sınıfı renkleniricidir. Özellikle konserve gıdalarda, ambalaj malzemesi ile ürünün temasını engellemek için kullanılan laklarda E142 green S içerebilir.

Birlikte kullanımlarında maksimum miktar belirlenmiş olan gıda renklendiricileri içeriğinde de Green S yer almaktadır. Dİğer renklendirici katkı maddeleri ile bilikte kullanıldığında sınırlandırılması gerekmektedir.

 • İşlenmiş yumuşak ve taze bezelye (teneke ambalajdaki konservede) 10 mg/kg limiti ile kullanılabilir.
 • Kestane püresi hariç Reçel, Jöle, Marmelat sınıfı gıdalarda 100 mg/kg limiti ile kullanılabilir.  (E 120, E 142, E 160d ve E 161b kodlu renklendiricilerin tek başına veya birlikte kullanılabileceği maksimum miktar.)
 • Sürülebilir meyve ve sebze ürünlerinde 100 mg/kg limiti ile kullanılabilir. (E 120, E 142, E 160d ve E 161b kodlu renklendiricilerin tek başına veya birlikte kullanılabileceği maksimum miktar.)
 • Balık Ezmesi ve Kabuklu ezmesinde 100 mg/kg limiti ile kullanılabilir. ((E 100), (E 102), (E 120), (E 122), (E 142), (E 151), (E 160e), (E 161b) kodlu renklendiricilerin tek başına veya birlikte kullanılabileceği maksimum miktar)
 • İşlenmiş balık ve su ürünleri, yumuşakçalar ve kabuklulardan sadece ön pişirme yapılmış kabuklularda 250 mg/kg limiti ile kullanılabilir.((E 100), (E 102), (E 120), (E 122), (E 129), (E 142), (E 151), (E 160e), (E 161b) kodlu renklendiricilerin tek başına veya birlikte kullanılabileceği maksimum miktar)

Kaynaklar

Fao.gov
TGK – Katkı Maddeleri Yönetmeliği – Mevzuat.gov.tr
Efsa.Eu.com.eu
Comlaw.gov.au
Food.gov.uk