Enzim İçeren Gıdalar

Enzimler, belirli kimyasal reaksiyonlar için katalizör görevi gören proteinlerdir. İnsan vücudunun yiyecekleri düzgün bir şekilde sindirmesine ve molekülleri daha küçük birimlere parçalamasına yardımcı olurlar, böylece bağırsaklar tüm besinlerini emebilir. Enzimler doğal olarak pek çok gıda içinde bulunur ve onları çiğ olarak tüketmek vücudun yiyecekleri düzgün sindirmesine, iç organların sağlıklı kalmasına ve kanser hücrelerine karşı savaşmasına yardımcı olur.

 

Filizler, tohumların çimlenmiş halleridir ve birçok formu vardır. En yaygın filizler arasında maş fasulyesi filizi, arpa filizi, nohut ve yonca filizi bulunur. Filizler yüksek miktarda enzim içerir ve çiğ meyve ve sebzelerle karşılaştırıldığında vücuda 100 kat daha fazla enzim verebilirler. Filizleri yemek için en iyi zaman, taze çimlendikleri zamandır, çünkü bu, enzimlerin en yoğun olduğu zamandır. Filizler lipaz, amilaz ve proteaz enzimlerini içerir.

Lipaz enzimleri yağları daha küçük birimlere böler, proteaz proteinleri, amilaz ise karbonhidratları parçalar. Bunlar sindirime yardımcı olan esansiyel emzimlerdir ayrıca vücudun genel sağlığını korumasına yardımcı olurlar.
 

KURUYEMİŞ VE TOHUMLAR

Filizler gibi, fındık ve tohumlar da lipaz, amilaz ve proteaz enzimlerini içerir. Kuruyemiş ve tohumlar arasında genel olarak  badem, kaju fıstığı, kestane, arpa, karabuğday, yulaf, yer fıstığı, kabak çekirdeği, susam ve ayçiçeği tohumu bulunur.

Çoğu kuruyemiş ve tohum yüksek miktarda lipaz enzimi içerir. Kuruyemiş ve tohum yemek, iç organların optimum performansının yanı sıra arterleri temizlemeye de yardımcı olur. Kuruyemiş ve tohumlar çiğ olarak yenmelidir, çünkü ısıl işlemler içerdikleri doğal enzimleri yok eder.
 

MEYVE VE SEBZELER

Çoğu meyve ve sebzenin içerdiği ana enzim amilazdır. Sebze ve meyveleri pişirmek veya ısıtmak enzimlerini yok eder, bu nedenle meyve ve sebzelerin çiğ olarak yenmeleri tavsiye edilir. Bazı çalışmalar çiğ meyve ve sebze yemenin sindirim sisteminin genel iyileşmesine katkıda bulunduğunu göstermiştir. Bunun yanı sıra meyve ve sebzelerin çiğ yenmesi ile içerdikleri tüm besin maddeleri vücut tarafından emilebilir.
 

PAPAYA VE ANANAS

Papaya ve ananas harika enzim kaynaklarıdır. Papaya, proteinleri parçalamaya yardımcı olan papain içeren tropikal bir meyvedir. Yemek için ideal papaya yeşil ve çiğ olanıdır, çünkü en yüksek miktarda papain ve kimopapain içerir.

Ananas ayrıca tropikal bir meyvedir ve proteinleri parçalayan ve kanser hücreleriyle savaşmaya yardımcı olan bromelain adı verilen bir enzim içerir.

Optimum enzim emilimi için bu yiyeceklerin çoğunu çiğ yemek gerekmektedir.

Kaynak:

Leaf.tv
NaturalPedia.com
Science.news