Balmumu Nedir? Tüketilebilir mi?

Balmumu genellikle arı poleni ve bal ile karıştırılır . Yapısal olarak çok benzerler ve hepsi arılar tarafından üretilir. Balmumu; İnert veya kimyasal olarak inaktif olduğu için doğrudan tüketildiğinde vücuda herhangi bir fayda sağlamaz, ancak diğer uygulamaları anında fayda sağlayabilir.

Arılar karınlarındaki bezlerde balmumu yaparlar. Daha sonra balmumunu vücutlarından sıyırır, çiğner , tükürük ve diğer enzimlerle karıştırırlar. Sonrasında polenin depolandığı bal peteğine yerleştirirler. Balmumu, bal peteğini enfeksiyonlardan ve diğer istenmeyen kirleticilerden korumaya yardımcı olur.

Balmumu genellikle Apis dorsata , Apis indica , Apis florea , Apis cerana ve Apis mellifera cinsi arılardan gelir.  Genellikle sarı, kırmızı, turuncu, beyaz veya kahverengidir. Erime noktası 62 ila 64 santigrat derece arasındadır. 85 santigrat derecenin üzerinde ısıtıldığında renk değişir.


Bilinen besinlerin listesi

 • esterler
 • Yağ asitleri
 • Serbest Asitler
 • Serbest Alkoller
 • hidrokarbonlar
 • Hydroxypalmitate
 • Uzun zincirli alkoller
 • Oleat Esterleri
 • palmitat
 • palmitoleate
 • 3-HidroksiflavonBalmumu ve sağlık faydaları

Balmumu cilt için iyidir. Küçük yanıklar veya diğer cilt hasarlarının tedavisinde kullanılır. Seattle, Washington’daki Bastyr Doğal Sağlık Merkezi’ne göre, egzama ve sedef hastalığını tedavi etmek için kullanılabilecek balsam ve losyonlar üretmek için bal ve zeytinyağına balmumu dahil edilebilir.

Balmumu alerjik olmayan, antienflamatuar ve antioksidan özelliklere sahiptir. Doğal bir nemlendirici olarak, dudak ve cilt balsamı yapmak için bileşenlere karıştırılabilir . Hemoroid ve anal fissürler için tedavi olarak da kullanılabilir.

Balmumu, gıda ve atık ürünlerin bağırsaktan doğru şekilde taşınmasını sağlayan lif türleri bakımından da zengindir.

Balmumu saç için iyidir. Saç foliküllerinin büyümesini uyarır ve saçınızı yumuşak, yönetilebilir ve çevresel hasara karşı korurken saçınıza hacim katarak iyi bir kalınlaştırıcı ajan olarak kabul edilir. Bu nedenle, emülgatörler, balsamlar, saç kremleri, merhemler, şampuanlar ve saç onarım ürünleri gibi çoğu saç bakım ürününde yaygın bir bileşendir. Ayrıca kafa derisini güçlendirir.

Balmumunun ayrıca kolesterol düşürücü, antibakteriyel, mantar önleyici ve antiseptik özelliklere sahip olduğu söylenir.

Balmumu sinir sistemine iyi gelir. Depresyon ve uykusuzluk belirtilerinin ortadan kalkmasına yardımcı olur.


Balmumu kullanma yolları

Balmumu bazı gıda ürünlerini korumak, paketlemek ve işlemek için kullanılır. Gıdalardaki asitlerin etkilerine karşı bir koruma görevi görür, böylece gıdaların tüketim için güvenli olmasını sağlar. Ayrıca kozmetik endüstrisinde kullanımları vardır ve topikal uygulamalar ve mum gibi ticari ürünler için çok kullanılır.

Balmumundan yapılan mumlar, saman, toz partikülleri, polen ve diğer alerjenleri ortadan kaldıran negatif iyonlar üreterek saman nezlesi ve astımı olan hastaların evlerinde vazgeçilmez bir unsur haline getirir.

Arı balmumu, tartışmalı olarak, bazı doğum kontrol haplarının bir bileşeni olduğu da söylenir .

Kaynaklar:

LiveStrong.com

DietHealthClub.com

FoodsForLiving.com