Klorür Nedir? Kaynakları ve Sağlık Yararları…

Klorür, potasyum, sodyum ve kalsiyum ile birlikte kandaki temel esansiyel minerallerden biridir . Sıvı miktarını hücrelerin içinde ve dışında dengede tutmaya yardımcı olur. Ayrıca uygun kan basıncını, kan hacmini koruduğu ve vücut sıvılarının pH’ının korunmasında rol oynadığı bilinmektedir.

Klorür çoğunlukla hücrelerde, özellikle kırmızı kan hücrelerinde bulunur ve vücudun yüzde 0.15’ini oluşturur.

Bu mineralin, vücuttaki sıvıların uygun dağılımına yardımcı olmak için sodyum ve su ile çalışan bir mineral elektrolit olduğu bilinmektedir. İnce bağırsaklar tarafından kolayca emilebilir ve böbrekler yoluyla vücuttan atılabilir. Bazı durumlarda, böbrekler vücuttaki asit-baz dengesinin düzenlenmesinin bir parçası olarak klorür tutar. Ayrıca, sodyum ile birlikte terleme ile de salınır.Ana klorür kaynağı, ister deniz tuzu ister sofra tuzu olsun, tuzdur. Dahası, yosun, dulse , çavdar, zeytin , domates, marul , kereviz ve benzeri gıdalarda da bulunabilir .

Bu mineral eksikliği kusma, ishal ve terleme gibi semptomlara neden olabilir. Ayrıca vücut sıvılarının çok alkalin olmasına , idrar potasyum kaybı ve düşük sıvı hacmine dönüştüğü metabolik alkaloza neden olabilir.

Klorür ve sağlık

Vücuttaki klorür seviyelerindeki denge önemlidir, çünkü bu mineralin çok düşük veya çok yüksek olması sağlığımız için kötü olabilir . Bunlardan biri, vücudun anormal derecede yüksek kan klorürüne sahip olduğu bir durum olan hiperkloremi.

Klorürdeki yükselmeler ishalde, bazı böbrek hastalıklarında ve bazen paratiroid bezlerinin aşırı aktivitesinde görülebilir. Başka bir durum, vücudun anormal derecede düşük kan kloridine sahip olduğu bir durum olan hipoklomeridir. Ağır terleme, kusma ve adrenal bez hastalığından aşırı klorür kaybı meydana gelebilir.


Klorür tarafından desteklenen vücut sistemleri

Birçok insan, klorürün vücutta bazı olumsuz etkileri olmasına rağmen,  buna ihtiyacı olduğunu fark etmez.

Düşük tansiyon ve genel bir zayıflık hissi, klorür eksikliğinin iki belirtisidir . Vücut genellikle klorür seviyeleri düştüğünde idrarda eşzamanlı potasyum kaybı yaşar.

Alkaloz, vücuttaki asit seviyeleri çok düşük olursa gelişebilecek tehlikeli bir durumdur. Kan pH’ının yükselmesine neden olur.

Vücudun yeterli klorür ve potasyum almaması durumunda hipokalemik metabolik alkaloz gelişebilir. Etkilenen kişinin kas fonksiyonunu kontrol etme yeteneğini kaybetmesine neden olur, bu da nefes alma ve yutma ile ilgili sorunlara neden olur ve hatta ölüme neden olabilir.

Birçok sporcu tuz takviyesi alır, çünkü terleme ile beraber kaybolan suyu telafi etmek için bol miktardaki içilen su; tuzu vücutta seyreltebilir.
Kaynaklar:

NutritionalHQ.com

MedicineNet.com

NaturalHealthRemedies.org