Yeni Keşif: Yumurta ve Ette Bulunan Besinler Demansı Engelliyor!

Yumurta, et ve kabuklu deniz hayvanlarında bulunan temel bir besin maddesi olan kolin beyin güçlendirici özellikleri ile bilinmekte. Yeni bir araştırmaya göre yaşa bağlı zihinsel düşüş üzerinde pozitif etkileri var.

Araştırmacı bir ekip Doğu Finlandiya Üniversitesi  ve Helsinki Üniversitesi son çalışmada zihinsel gerileme karşı kolin koruyucu etkilerini destekleyen kanıtları sundu.

Amerikan Klinik Beslenme Dergisi’nde yayınlanan bulgulara göre, fosfatidilkolin daha yüksek alımı,  demans ve  bilişsel performans riskini azaltıyor.

Bilim ekibi, kolin alımı ile bunama riski arasında kesin bir bağlantı gözlemleyen ilk yayını sundular.


Kolin bunamalara karşı korur

Baş araştırmacı Maija Ylilauri’ye göre, daha fazla yumurta yiyen insanlar belirli bilişsel testlerde daha iyi performans gösteriyor. O ve ekibi bunu daha önceki bir çalışmada, yumurta alımı iledemansı veya Alzheimer hastalığı riski arasındaki bağlantıyı araştırırken bu durumu gözlemledi .

Bulguları nedeniyle araştırmacılar, yumurtaların fosfatidilkolin formundaki en zengin kolin kaynaklarından biri  olduğu için kolinin bu durumla bir ilgisi olup olmadığını araştırmaya başladılar.

Kolinin bilişsel gerilemeyi önlemeye yardımcı olup olamayacağını araştırmak için Ylilauri ve ekibi, 2.497 demanssız Fin erkeği örneğinden veri topladı . 1984 ve 1989 arasında devam eden Kuopio İskemik Kalp Hastalığı (KIHD) Risk Faktörü Çalışması’na katılan araştırmacılar, katılımcıların beslenme ve yaşam tarzı alışkanlıklarını değerlendirdiler.

482 katılımcının bir alt kümesi, bilişsel performanslarını ölçmek için tasarlanmış beş farklı testi tamamladı. Testler, KIHD’nin başlamasından dört yıl sonra gerçekleştirildi. Yaklaşık 22 yıllık bir takip süresinden sonra, araştırmacılar demans ve / veya Alzheimer hastalığı tanısı olup olmadığını kontrol etmek için  Finlandiya sağlık kayıtları ile kıyaslandı.

Verilerini analiz ettikten sonra, araştırmacılar 482 katılımcının 337’sine demans teşhisi kondu. Ancak en yüksek fosfatidilkolin alımına  sahip olanlar, en düşük alımlı olanlara göre yüzde 28 daha düşük demans riskine sahipti .

En yüksek fosfatidilkolin alımına sahip olan katılımcılar, bilişsel performans testlerinde daha düşük alımlı olanlara göre daha başarılı oldular. Araştırmacılar, katılımcıların diyetlerindeki ana fosfatidilkolin kaynaklarının yumurta ve et olduğunu belirtti.

Bulgularına dayanarak, araştırmacılar daha yüksek fosfatidilkolin alımının azalmış olay demansı riski ve daha iyi bilişsel performans ile bağlantılı olduğu sonucuna vardı .


Yumurta ve ette diğer beyin güçlendirici besinler

Araştırmalarının umut verici sonuçlarına rağmen, Ylilauri, kolin açısından zengin yumurta ve et yemenin demans riskini azalttığına dair daha güçlü kanıtlar elde etmek için daha fazla çalışma gerektiğini belirtti.

Ancak yumurta ve et de başka beyin yararları da sağlar. Kolinin yanı sıra, bu gıdalar yaşa bağlı zihinsel düşüşe karşı korunmaya yardımcı olabilecek diğer beyin güçlendirici besinler içerir:

  1. Omega-3 yağ asitleri  – Yaşlanma Sinirbiliminde Frontiers’da yayınlanan bir derleme  , omega-3 yağ asitlerinin nöroprotektif özelliklere sahip olduğunu  ve çeşitli nörolojik bozuklukların başlangıcını inhibe edebileceğini bildirdi . Omega-3 yağ asitlerinin, hafif bilişsel bozukluğu olan kişilerde bilişsel işlevi arttırdığı birçok klinik çalışmada da gösterilmiştir.
  2. D Vitamini – İki Farklı Avrupa çalışmasına göre Düşük D vitamini seviyeleri bilişsel bozukluk ile ilişkilidir . Cureus dergisinde yayınlanan yeni bir derleme  , düşük D vitamini seviyelerinin daha yüksek demans , otizm, şizofreni ve diğer akıl hastalıkları riskini arttırdığını  buldu .
  3. Folat  – Klinik Beslenme ve Metabolik Bakımda Güncel Görüş’te yayınlanan bir derleme   , bilişsel düşüş ve Alzheimer hastalığının düşük folat seviyeleri ile ilişkili olduğunu bildirmiştir . Uzmanlar ayrıca folat takviyesinin  beyin için sağlıklı bir beslenme programının önemli bir parçası olduğu konusunda hemfikir .

Yumurta ve taze, doğal olarak yetiştirilmiş ette bulunan temel besinler, beyni bilişsel düşüşten korumaya yardımcı olabilir. Doğal nöroprotektif özelliklerini en üst düzeye çıkarmak için dengeli bir beslenme programının  parçası olarak bu yiyecekleri yiyin.Kaynaklar:

NutraIngredients.com
Academic.OUP.com
FrontiersIn.org
Cureus.com
ScientificAmerican.com
Journals.LWW.com
Alzheimers.net