Covid-19’un yayılmasında Yüz Maskeleri Ne Kadar Önemli

Covid-19’un yayılmasını önlemede kritik olan yüz maskelerinin insandan insana geçişini nasıl engellediği bulundu. Maske yoksa enfekte olma ihtimaliniz çok yüksek!

Texas A&M Üniversitesi profesörü tarafından yönetilen bir araştırmacı ekibi tarafından yapılan çalışmada,yüz maskesi takmamanın, covid-19 virüsü tarafından enfekte olma şansını önemli ölçüde artırdığını bulmuştur.
Bulgular; Ulusal Bilimler Akademisi bildirileri (PNAS) ‘da yayınladı.

Ekip, covid-19 enfeksiyonu şansını ve virüsün kişiden kişiye nasıl kolayca geçtiğini inceledi. Çin, İtalya ve New York City’deki yeni normal eğilimleri ve önlemleri azaltma prosedürleri üzerine bir araştırma gerçekleşti. Araştırmanın sonuçları maske kullanımının bir kez daha önemini vurguladı. Buna göre 6 Nisan – 9 Mayıs arasında İtala’ya 78.000 kişi; 17 Nisan – 9 Mayıs tarihleri arasında New York’ta 66.000 kişi maske sayesinde enfeksiyondan korundu.


Toplu Alanlarda Korunmak İçin En Etkili Araç Yüz Maskesi

Araştırmacılardan Zhang, “Sonuçlarımız, solunum aerosolleri yoluyla bulaşmanın, COVİD-19’un yayılması için baskın rotayı temsil ettiğini açıkça gösteriyor ” dedi. “İstatistiksel yöntemi kullanarak yüz örtmeden pandemik eğilimleri analiz ederek ve eğilimi yansıtarak, 66.000’in üzerinde enfeksiyonun, New York’ta bir aydan kısa bir süre içinde bir yüz maskesi kullanılarak engellendiğini hesapladık . Halka açık bir alanda yüz maskesi takmanın, insanlar arası bulaşmayı önlemek için en etkili araçlara karşılık geldiği sonucuna vardık.” diye sözlerine ekledi.

Maske kullanımı, sosyal mesafe ve başta el hijyeni olmak üzere uygulanan prosedürlerle birlikte, COVİD-19 pandemisini durdurmak için en olası fırsat olarak görünüyor. Bu çalışma aynı zamanda  gelecekteki halk sağlığı salgınları için gerekli önlemleri almakta ne gibi kararlar alınacağının da bir göstergesi niteliğinde.

Çalışmanın ortak yazarlarından  Nobel Ödüllü Mario Molina’ya göre maske ile sadece enfekte olmuş kişilerin öksürükleri ile ortama yayılan solunum aerosolleri yüzünden yayılım gerçekleşmiyor. Enfekte olmuş kişilerin konuşma esnasında dahi virüsü yayabiliyorlar . Bu yüzden solunum aerosellerinden her türlü kaçınmak gerekiyor. Ayrıca, solunum aerosolleri atmosferik parçalar halinde onlarca dakika havada kalabiliyor ve bir çok kişinin enfekte olmasına neden olabiliyor.


Yüz Maskesi Takmak Virüsle Mücadele de esastır…

Yazar Zhang, Çin’deki birçok insanın, ülkenin kötü hava kalitesi nedeniyle yıllardır yüz maskesi kullandığını belirtiyor. Çinde salgının diğer ülkeler kadar büyük reaksiyon göstermemesini de Çinlilerin maske kullanımına alışkın olmasından kaynaklı olduğunu da belirtiyor.

Bu yüzden  yüz maskesi takmak virüsle mücadelede esas olarak kabul ediliyor.

Dünya çapında COVİD_19 pandemisinin hala bir başarıya ulaşmaması halen virüsün öneminin tam olarak anlaşılmamasından kaynaklandığını dile getiren araştırmacılar, Sosyal mesafe ve el hijyeninin hayatın bir parçası haline getirilmesi konusunda hem fikirler.

Virüs tarafından enfekte olmuş dahi olsanız, sadece kendiniz için değil sevdikleriniz için bu üç önemli kuralı es geçmemeniz gerekir:

  1. Maske Kullan
  2. Sosyal Mesafeni Koru: (En az 1,5 m)
  3. El Hijyenine Önem ver: Sık sık elleri sabun ile yıka!

Dergi Referansı

Renyi Zhang, Yixin Li, Annie L. Zhang, Yuan Wang, Mario J. Molina. Identifying airborne transmission as the dominant route for the spread of COVID-19Proceedings of the National Academy of Sciences, 2020; 202009637 DOI: 10.1073/pnas.2009637117

Kaynaklar:

Tamu.Edu
ScienceDaily.com