Beyin İşlevi İçin Gerekli Antioksidanlar!

Antioksidanlar  insanlar tarafından gıdalar ile alınan önemli bileşiklerdir. Özellikle bitkisel ürünler antioksidanlarca zengindir. Bu bileşikler , serbest radikallerin hücrelere verdiği zararı önledikleri veya yavaşladıkları için vücut içinde önemli bir rol oynarlar. Özellikle de Beynimiz için! İşte Beyin işlevini koruyan Antioksidanlar…

Serbest radikaller metabolizmanın yan ürünleri olmakla birlikte gıdanın enerjiye dönüşmesi sonucu ortaya çıkarlar. Vücut bu kararsız molekülleri uzaklaştıramaz ise hücre bileşenlerine zarar verebilirler. Zararlı etkilerini nötralize edecek yeterli antioksidan olmaz ise, serbest radikaller birikecek ve oksidatif strese neden olacaktır.
Oksidatif stres , serbest radikal oluşumu ile vücudun bu zararlı moleküllerden antioksidanlar yoluyla kurtulma kabiliyeti arasındaki dengesizliktir. Çalışmalar oksidatif stres ve antioksidan eksikliğini kalp hastalığı, kanser, inme, diyabet ve nörodejeneratif hastalıklar (NDD) gibi kronik hastalıklarla ilişkilendirmektedir..

Son zamanlarda yapılan bir çalışmada, Nijerya’dan araştırmacılar NDD’lerin yönetimi için bitki kaynaklı antioksidanların kullanımını destekleyen bilimsel kanıtları sundular . İncelemeleri The Phytopharmacology dergisinde yayınlandı  .


Antioksidanlar nörodejeneratif hastalık riskini azaltabilir

Araştırmacılar NDD’leri  sinir hücrelerinin normal işlevlerini bozarak beyni rahatsız eden hastalıklar olarak tanımladılar . NDD’lerin yaygın semptomları arasında stabilite, inhalasyon, hareket, refleksler, motor beceriler ve kalp atışı ile ilgili sorunlar bulunur.

Çalışmalar, NDD’lerin kusurlu protein bozulması ve birikmesi, oksidatif stres, serbest radikal üretimi, bozulmuş hücre enerji dönüşümü ve mitokondriyal disfonksiyondan kaynaklandığını göstermektedir. Bu olaylar, pro-enflamatuar sinyal moleküllerinin üretimi ile daha da kötüleşir.

Öte yandan, antioksidanlar vücudun savunmasını artırma ve hücrelerin yapısal ve fonksiyonel bütünlüğünü sürdürme yeteneğine sahiptir. Bunu, serbest radikalleri temizleyerek ve zararlı etkilerini azaltarak oksidatif stresi ve iltihaplanmanın başlamasını önleyerek yaparlar. Bu aktiviteler nedeniyle antioksidanlar NDD’leri önleme potansiyeline sahiptir.

Antioksidanların yaşlanmayı yavaşlatarak ve serbest radikallerle savaşarak sağlığı geliştirdikleri gösterilmiştir. Bitki bazlı gıdalar, E ve C vitaminleri, flavonoidler ve polifenoller gibi mükemmel antioksidan besin kaynaklarıdır .

C vitamini,  stresin ve zayıf diyetin neden olduğu oksidatif hasarı azaltabilen güçlü bir antioksidandır . Biyolojik aktiviteleri sayesinde C vitamini, uzun süreli NDD riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

NDD’lerin şu anda kesin tedavileri olmamasına rağmen, bilim adamları hala yönetilebileceklerine inanmaktadır. NDD yönetimi esas olarak semptomların azaltılması ve hastaların yaşam kalitesinin artırılması etrafında dönmektedir. NDD’lerin yönetimi için doğal antioksidanların besin yolu veya takviyeler ile alınması geleneksel ilaçlara çekici bir alternatif  oluşturmaktadır.

Birden fazla çalışma tarafından sunulan bilimsel kanıtlara dayanarak, araştırmacılar bitki bazlı gıdaların tüketiminin nörodejeneratif hastalıkların, özellikle nöronal disfonksiyonun neden olduğu riskini azaltabileceği sonucuna vardılar .


Beyin sağlığınızı artırmak için gıda kaynaklı antioksidanlar

Vücut, “ana antioksidan” glutatyon ve “vitamin benzeri” kimyasal, alfa-lipoik asit gibi güçlü antioksidanlar üretebilir . Bununla birlikte, vücudun bu koruyucu molekülleri üretme yeteneği yaşla birlikte azalır . Bu nedenle, antioksidan bakımından zengin bir diyete sahip olmak  beyin fonksiyonlarının korunması için olduğu kadar sağlıklı bir yaşam için de önemlidir.

İşte beyin sağlığınızı artırabilecek bazı  antioksidan örnekleri:

  • Luteolin ve diosmin – Çalışmalara göre, bu iki flavonoid beyindeki beta-amiloid seviyelerini azaltabilir . Beta-amiloid birikime bağlı olarak zararlı plak oluşturan bir protein parçasıdır. Amiloid plak varlığı, Alzheimer hastalığının ayırt edici özelliği olarak kabul edilir. Luteolin yeşil biber ve domateslerde bulunurken, diosmin birçok narenciye meyvesinde bulunur.
  • Antosiyaninler – Araştırmacılar, yaban mersini veya çilek gibi antosiyanin bakımından zengin yiyeceklerin düzenli olarak alınmasının bilişsel düşüşü iki yıldan fazla geciktirebileceğini bulmuşlardır. Bunun nedeni, antosiyaninlerin beyin yaşlanmasına katkıda bulunan oksidatif stres ve iltihapla savaşabilmesidir .
  • Epikateşin – Kakao, epikateşinde bulunan birincil flavonoidin, hayvanlarda ve insanlarda bilişsel işlevi geliştirdiği söylenir. Aynı zamanda bilişsel yetenekleri koruma yeteneğine sahiptir, böylece Alzheimer gibi nörodejeneratif hastalık riskini azaltır . Epicatechin yeşil çay, elma ve kırmızı şarapta bulunabilir.
  • Resveratrol – Kırmızı üzüm, kızılcık, yer fıstığı ve kakao tozunda bulunan bir polifenol, bu güçlü antioksidan kalp ve beyin faydaları sunar. Araştırmalar resveratrolün sadece bilişsel gerilemeyi geciktirmekle kalmayıp, aynı zamanda hafif ila orta derecede Alzheimer hastalarında hafıza fonksiyonunu da iyileştirebileceğini göstermektedir.
  • Kurkumin  – Anti-enflamatuar aktiviteleriyle de bilinen bu zerdeçalın aktif bileşeni, amiloid plakların temizlenmesine ve Alzheimer hastalarındaki hafızayı iyileştirmeye yardımcı olabilir.(E100: KURKUMİN)

Serbest radikaller ve oksidatif stres, nörodejeneratif hastalıklar gibi kronik sağlık sorunlarının gelişiminde rol oynar. Bilişsel düşüşü ve beyin yaşlanmasını önlemek için, mükemmel koruyucu ve beyin güçlendirici antioksidan kaynakları olan bol miktarda meyve ve sebze yiyin .
Kaynaklar::

Science.news
MedicalNewsToday.com
News-Medical.net
PhytoPharmaJournal.com
Health.Harvard.edu
Academic.OUP.com
Alzheimers.net
Healthline.com