Hepatit E Nedir? Hangi Gıdalar Korunmaya Yardımcı Olur?

Hepatit E, hepatit E virüsü (HEV) yoluyla yayılan su kaynaklı bir hastalıktır . Bu viral enfeksiyon karaciğer iltihabına ve hasara neden olur. Karaciğer iltihaplanması, dokular yaralandığında veya enfekte olduğunda meydana gelen şişmeyi ifade eder. Bu durum diğer  organlara zarar verebilir. Öyle Gıdalar var ki; Hepatit-E’ye karşı korunmanıza yardım eder…

HEV, diğer virüsler gibi, vücuttaki normal hücreleri istila eder. Farklı HEV türleri vardır ve farklı şekillerde yayılırlar:

Bazı HEV türleri insanlar kirli su içtiğinde yayılır. Bu türler Afrika, Asya, Orta Amerika ve Orta Doğu gibi gelişmekte olan ülkelerde daha yaygındır. Diğer türler, insanlar az pişmiş et veya vahşi av etleri (örneğin geyik) tükettiğinde yayılır. Bu türler Avustralya, Avrupa ve Doğu Asya, Japonya ve ABD gibi gelişmiş ülkelerde daha yaygındır. Hepatit E, akut (kısa süreli) veya kronik enfeksiyona neden olur:Akut hepatit E – Çoğu hasta birkaç hafta sonra tedavi edilmese bile enfeksiyonla savaşabilir. Kronik hepatit E – Bireyler virüsle savaşamadığında ortaya çıkan uzun süreli bir enfeksiyondur. Kronik hepatit E nadirdir ve sadece organ nakli sonrası bağışıklık sistemlerini zayıflatan ilaçlar veya AIDS/ HIV  gibi zayıflamış bağışıklık sistemi olan hastaları enfekte eder.


Hepatit E’nin bilinen semptomları

Hepatit E hastalarının çoğunda herhangi bir yan etki görülmez, ancak bazı bireylerde virüs bulaştıktan en az 15 ila 60 gün sonra belirtiler görülebilir.

Hepatit E belirti ve bulguları aşağıdaki gibidir :

 • Koyu renkli idrar
 • Yorgunluk / bitkinlik
 • Sarılık (gözlerin ve cildin beyazlarında sarımsı bir renk tonu)
 • Açık renkli dışkı
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Karnın üst kısmında ağrı
 • İştahsızlık
Hepatit E’nin zarar verdiği vücut sistemleri

Hepatit E aşağıdaki komplikasyonlara neden olabilir:

 • Akut hepatit E komplikasyonları – Çoğu insan ciddi komplikasyon olmadan akut hepatit E’den iyileşir. Bununla birlikte, akut hepatit E’li bazı hastalarda akut karaciğer yetmezliği görülebilir. Hepatit E’nin neden olduğu akut karaciğer yetmezliği sıklıkla hamile kadınlar ve diğer karaciğer hastalıkları olan kişilerde görülür.
 • Kronik hepatit E komplikasyonları – Kronik hepatit E, siroz  gibi komplikasyonlara neden olabilir.Hepatit E’yi önleyebilecek gıda maddeleri veya besinler

Aşağıdaki gıdalar veya besinler hepatit E’yi önlemeye yardımcı olabilir :

  • Meyve ve sebzeler  – Taze meyve ve sebzeler temel besinlerle doludur ve sindirimi kolaydır. Ayrıca karaciğer hücrelerini hasara karşı koruyabilen antioksidanlar da vardır. Hepatit E iyileştirme diyetinde nişastalı sebzeler (örn. Patates) alımınızı en aza indirmeniz gerekir.
  • Sağlıklı yağlar  – Keten tohumu yağı ve zeytinyağı gibi yağlar Hepatit E den korunmaya yardım eder.
  • Sağlıklı proteinler  – Sağlıklı proteinlere sahip gıdalar arasında karaciğerin iyileşmesine yardımcı olabilecek fasulye, süt ürünleri, yumurta, yağsız et ve soya ürünleri bulunur.
  • Kepekli tahıllar  – Kahverengi pirinç, tahıl veya kepekli ekmek, yulaf lapası veya tam tahıllı makarna;  kepek kaynaklarıdır. Yiyebileceğiniz diğer tam tahıllar arasında organik mısır, yulaf ezmesi, çavdar, tam yulaf ve yabani pirinç bulunur.
Hepatit E için tedaviler, yönetim planları

Hepatit E enfeksiyonu genellikle akut olduğundan ve çoğu hasta kendi kendine iyileşir, hastalık için spesifik bir tedavi yoktur. Bu tür enfeksiyonları olan hastalara genellikle alkolden kaçınmaları, yeterli besin almaları, dinlenmeleri ve vücudun su dengesini korumaları önerilir.

Öte yandan, hepatit E ile enfekte olan hamile kadınlar yakından izleme ve bakım gerektirir.
Kaynaklar

Healthline.com
MedIndia.net
NIDDK.NIH.gov