Konya Ovası’nda 72.650 Dekar daha Su ile buluştu

İçeri Çumra Mahallesi’ndeki KOS 1,2,3 Şantiyesi’nde düzenlenen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın video konferans aracılığıyla katıldığı, Konya Ovası 1. 2. ve 3. Kısım Sulamaları hizmete alındı. Konya ovasında 72.650 dekar alan daha su ile buluştu.

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli,  son 18 yılda, 18 milyon dekar araziyi sulamaya açarak, tarımsal üretimde, yaklaşık 50 milyar liralık bir hâsıla artışının altyapısını oluşturduklarını söyledi.Hedef 8,5 milyon hektarlık alanı su ile buluşturmak

Halen 6,6 milyon hektar sulama alanı için 2023’te 8,5 milyon hektara çıkarılması hedefleniyor. Toplam 43 milyar lira harcanan projede 1 milyon hektar arazi, Konya Ovası sulamaları kapsamında açıldı. İProjelerin tamamlanmasıyla beraber de toplam sulanan alan 1,8 milyon hektar olacağı ifade -edildi.

Bakan Pakdemirli, “KOP, Türkiye’nin GAP’tan sonra en büyük projesi. Buradaki bütün amaç Toroslardan denizlere akan suyun bir kısmını Konya Ovası’na getirmeyi kapsıyor.” açıklamasını yaptı.

Pakdemirli, Yukarı Göksu Havzası’ndan Akdeniz’e boşalan suların, 
üç baraj ve Mavi Tünel vasıtasıyla Konya Kapalı Havzası’na aktarılacağını belirterek, yatırım kapsamında 230 kilometre sulama kanalının yapıldığını söyledi.Proje 7 binden fazla istihdam sağlayacak

Sulamaya açılacak projeyle dekar başına çiftçinin 1000 lira daha fazla para kazanacağını vurgulayan Pakdemirli, şunları kaydetti:

“Bugünkü açmış olduğumuz yatırımlar kapsamında 7 binden fazla istihdamımız olacak. Bütçe dışı kaynaklarla KOS 1,2,3 sulamasına devam ediyoruz, bunun inşaatına başladık. KOS 5,6’nın inşaatına inşallah en yakın zamanda başlıyoruz. Hotamış sulamasının inşaatına en yakın zamanda başlıyoruz. Bugün burada açılanın yanında çok büyük yatırımların temelini de atmış oluyoruz. Mavi Tünel ve Hotamış arasında 125 kilometre uzunluğunda kanalımız var.”

Projenin açılışı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın video konferans yoluyla katılı ve  Bakan Pakdemirli ile diğer protokol üyelerinin doğrudan katılımı ile gerçekleşti.

 

Kaynak: T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı