TürkVet Artık Akıllı Telefonlarda

TÜRKVET; ülkemiz sığır cinsi ile koyun ve keçi türü hayvanların kimliklendirilerek kayıt altına alındığı Hayvan Kayıt Sistemidir. Özellikle gıda işletmelerine et ve et ürünleri tedarikinde TürkVet üzerinden alınan Hayvanın sağlık bilgilerini içeren raporlara kolay ulaşım sağlamaktadır. Kurban bayramı öncesinde akıllı telefonlara geçen sistem; vatandaşlara kolaylık sağlayacağı gibi, gıda işletmelerinin de et ve et ürünleri tedarikinde kolaylık sağlayacak.
5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu’na dayalı olarak 02.12.2011 tarihli ve 28130 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Sığır Cinsi Hayvanların Tanımlanması, Tescili ve İzlenmesi Yönetmeliği, Koyun ve Keçi Türü Hayvanların Tanımlanması, Tescili ve İzlenmesi Yönetmeliği kapsamında, halen kullanılmakta olan TürtVet uygulaması artık mobil uygulama olarak cep telefonlarına geldi.
Görevli Personelin İş Yükü Azalacak; sahaya kolaylık gelecek…

“TÜRKVET” mobil uygulaması 4 Temmuz 2020 tarihi itibarıyla kullanıma açıldı. Bu uygulama ile yetiştiricilerin il/ilçe müdürlüklerine gelmesine gerek kalmadan hayvanlarına ait kayıtları takip edebilmesi ve daha sağlıklı bir veri tabanının oluşturulması hedeflenmekte. Böylece kurumlarımızdaki iş yükünün de hafifleyeceği düşünülüyor. Ayrıca sahada bilgisayara ihtiyaç duyulmadan her türlü veriye ulaşabilmesinin sağlanması da amaçlanmakta.
“TÜRKVET” mobil uygulaması ile tüm kullanıcılar tarafından sisteme giriş yapmadan; büyükbaş ve küçükbaş hayvan küpe numarası ile hayvanların ırk, cinsiyet, doğum tarihi ve aşı bilgileri ile “Ana Uygunluk Durumu” ve sevk edilmesi istenen hayvanların “Sevk Uygunluk Durumu” sorgulanabilmekte.
Yetkililerin İşlemleri Hızlı Yapabileceği Kullanıcı girişi de mevcut.

 “TÜRKVET” mobil uygulaması ile TÜRKVET kayıt sistemine erişim yetkisi bulunanlar kullanıcı girişi yapabilmekte, böylece sahada anlık olarak işletme detaylarını, kişi bilgilerini, hayvanların işletmede kalma sürelerini, ana uygunluk durumunu ve sevk edilmesi istenen hayvanların sevk uygunluk durumunu görüntüleyebilmekte. Veteriner sağlık raporu numarası veya karekod ile veteriner sağlık raporu doğrulaması da yapılabilmekte.
Bu sayede yol kontrollerinde veteriner sağlık raporunun geçerli olup olmadığı kolluk kuvvetleri tarafından kontrol edilebilecek.
“TÜRKVET” mobil uygulaması Android ve IOS marketlerden akıllı telefonlara yüklenebilmektedir.
Kaynak: T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı; Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü