L-theanine zihinsel ve bilişsel sağlığa iyi gelir mi?

L-theanine, çayda bulunan ve daha iyi bilişsel performans, düşük stres ve gelişmiş ruh hali de dahil olmak üzere çeşitli sağlık yararları sunan benzersiz bir amino asittir.

Nutrients dergisinde yayınlanan yeni bir çalışma , L-theanine  etkilerini  araştırdı ve  artan anksiyete ve düşük kaliteli uyku gibi bazı depresyon belirtilerini iyileştirmeye yardımcı olduğunu buldu. Bu belirtiler farklı akıl sağlığı sorunlarında da yaygındır.L-theanine nedir?

L-theanine, yeşil çay , siyah çay ve bazı mantar çeşitlerinde  yaygın olarak bulunan  suda çözünür bir amino asittir . Stres seviyeleri ve beyin fonksiyonu üzerindeki yararlı etkileri nedeniyle rahatlatıcı bir ajan olarak bilinir.

L-theanine’in beyindeki dopamin ve serotonin gibi bazı kimyasalların üretimini etkileme yeteneği vardır. Sonuçta hem dopamin hem de serotonin, ruh hali düzenlemesi, kas hareketi, iştah, uyku ve duygu ile ilişkilidir. L-theanine ayrıca stres hormonu kortizol seviyelerini de etkiler.

Bazı hayvan çalışmaları, L-theanine’nin nöroprotektif ve bilişsel arttırıcı özelliklere sahip olduğunu bulmuştur. Fareleri içeren davranış deneylerinde, L-theanine geleneksel antidepresanlarınkine benzer etkiler göstermiştir .

İnsanlarda L-theanine’nin dikkati ve genel zihinsel durumu geliştirdiği bilinmektedir. Bazı çalışmalar ayrıca L-theanine’nin majör depresif bozukluk (MDD), bipolar bozukluk , panik bozukluk, obsesif kompulsif bozukluk (OKB) ve dikkat eksikliği bozukluğu (ADD) gibi zihinsel bozukluklara karşı terapötik etkileri olduğunu göstermektedir .L-theanine’in bilişsel ve zihinsel sağlık yararları

Son zamanlarda yapılan bir çalışmada, Japon araştırmacılardan oluşan bir ekip, L-theanine’in stresle ilişkili semptomlar (yani uyku bozukluğu ve zayıf uyku kalitesi) ve sağlıklı yetişkinlerde bilişsel işlev üzerindeki etkilerini araştırdı.

Deneyleri için, önemli bir psikiyatrik hastalığı olmayan 30 katılımcıyı incelediler ve dört hafta boyunca her gece bir plasebo veya 200 miligram (mg) L-theanine içeren bir tablet almaları talimatını verdiler. Bu katılımcılar rastgele farklı gruplara atandılar.

İki haftalık bir arınma döneminden sonra, katılımcılar dört hafta daha atanan tabletleri almaya devam ettiler.

Deneyin sonunda, araştırmacılar L-theanine’in katılımcıların uyku başlangıç ​​gecikmesini önemli ölçüde geliştirdiğini keşfetti. Uyku biliminde, bu, bir kişinin uykuya dalması için geçen süreyi belirtir, bu da uyku verimliliği ile bağlantılıdır .

Araştırmacılar, L-theanine’in uyku üzerindeki yararlı etkilerinin anti-stres ve antidepresan benzeri özelliklerinden kaynaklanabileceğini söylediler.
Ek olarak, L-theanine sözel akıcılık, çalışma belleği, zihinsel esneklik ve kendini kontrol gibi belirli bilişsel işlevleri desteklediği belirtilmektedir.

Bu bulgulara dayanarak, araştırmacılar L-theanine’in, depresyon ve diğer zihinsel bozuklukların yaygın semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilecek etkili bir aminoasit olduğu sonucuna vardı .

L-theanine hamile kadınlar, çocuklar ve düşük tansiyonu olan kişiler için önerilmez. L-theanine takviyeleri almadan önce, aldığınız herhangi bir ilaçla olası yan etkilerden veya olumsuz etkileşimlerden kaçınmak için muhakkak tıbbi uzmanlardan yardım alın.
Kaynaklar :

MDPI.com

PsychologyToday.com

VeryWellHealth.com