Glutamin nedir? Sağlık Yararları ve Kullanım Alanları…

Glutamin, L-glutamin olarak da bilinir ve insan kanındaki serbest protein  yapılarının yaklaşık yüzde 20’sini içeren vücuttaki en bol amino asittir. Kimyasal olarak çok kararlıdır ve ilk olarak 1883’te Schulze tarafından izole edildi .

Glutamin çeşitli metabolik süreçlerde rol oynar ve şartlı esansiyel bir amino asit olarak kabul edilir. Bu, vücut doğal olarak üretebilse de, hem gıda takviyelerinden hem de yiyeceklerden faydalanabileceğiniz anlamına gelir. Koşullu olarak şart olması, aşırı stres veya sinir hasarının üretimi engelleyebileceği anlamına da gelir.

L-glutamin çoğunlukla kaslarda ve akciğerlerde üretilir ve burada insan vücudunda bir atık ürün olan amonyakın çıkarılmasında birincil amaca hizmet eder.

Amino asit şu isimlerle de bilinmektedir;  L-Glutamik asit 5-amid ; 2-Aminoglutaramik asit; L-2-Aminoglutaramidik asit; Glutamik asit amid; Glutamik asit 5-amid; gama-Glutamin ve Levoglutamid.


Glutamin’in sağlık faydaları

Glutamin üç ana fonksiyona sahiptir : birincisi, kas hücrelerinde su tutulmasını arttırır; iki, hücre büyümesi sinyallerine yardımcı olur; ve üçüncüsü, protein ve glikojen üretimini yoğunlaştırır. Tüm bu süreçler boyunca glutamin, vücuttaki zararlı ve toksik amonyakları sürekli olarak gidermek için çalışır.

Vücudumuz ayrıca hücre hasarını önlediği kaydedilen geniş antioksidan glutatyon kaynakları üretmek için L-glutamin kullanır. Aynı zamanda, glutamin kas katabolizmasını önler ve vücudun uyku sırasında daha hızlı iyileşmesini/dinlenmesini sağlar.

Ayrıca, glutamin vücuttaki asitlerin ve bazların stabilitesini düzenler. Bunlar kontrol altında tutulduğunda, hastalanma ve yaralanmalardan daha hızlı iyileşme olasılığı yükselir. Bu, birçok doktorun ameliyat sonrası veya yaralanma veya yanıktan muzdarip hastalar için L-glutamin takviyeleri önermesinin bir başka nedenidir. Amino asit de vücut geliştiricileri veya düzenli yoğun egzersiz yapan kişilerde kas yorgunluğunu ve / veya kaybını önlemede önemli bir rol oynar.


Glutamin ile desteklenen vücut sistemleri

Bu çok yönlü amino asit, amino şekerlerin ve vücuttaki farklı protein zincirlerinin sentezinde çok önemlidir. Sonuç olarak, L-glutamin yüksek hücre bölünme oranına sahip tüm vücut sistemleri için gereklidir. Özellikle aşağıda belirtilen vücut sistemleri yüksek hücre bölünme oranına sahiptir:

  • Bağışıklık sistemi
  • İnce Bağırsaklarda Mukoza Hücreleri
  • Ağız
  • Kas-İskelet Sistemi

Belirtildiği gibi, vücut doğal olarak glutamin üretebilir. Bununla birlikte, sporculardan bu amino asit açısından zengin yiyecekler yiyerek L-glutamin seviyelerini yükseltmeleri istenir. Çoğu uzman her gün minimum 10 gram L-glutamin dozu önermektedir. Bu dozaj, rekabetçi sporcular, karaciğer veya böbrek hastalığı olan hastalar için daha yüksek olabilir. Çoğunlukla, bu besinin eksikliği takviye ile alınabilir, ancak dikkate alınması gereken bazı gıda maddeleri de vardır. Buna bazı peynir , süt ve yoğurt türleri dahildir .

Glutamin genellikle iyi tolere edilir, ancak bu amino asitle takviye ile alınırken hala dikkatli olunmalıdır. Glutamin peptitleri çok etkilidir ve bu nedenle daha güçlü yan etkilere sahiptir . Aşırı dozda glutamin, gastrointestinal sıkıntıya, böbrek ve karaciğer hasarına veya ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Nefes almakta, düzensiz bir kalp atışında zorluk çekmeye başlarsanız veya kaşınmaya başlarsanız, derhal doktorunuza danışın.

Glutamin (L-glutamin) çeşitli metabolik fonksiyonlar için gereklidir ve özellikle sporcular veya düzenli olarak yoğun fiziksel aktiviteye girenler için gereklidir. Amino asit, büyük bir ameliyattan sonra iyileşme sürecinde de önerilir.
Kaynaklar:
AminoAcidsGuide.com
AminoAcidsStudies.org
LiveStrong.com
Naturalpedia.com