Böbrekleri Sağlıklı Tutmanın 6 Yolu

Böbrekler, belinizin yakınındaki iki fasulye şeklindeki organdır ve vücudunuzun genel sağlığın yanı sıra detoksifiye etme yeteneğinde de hayati bir rol oynarlar. Toksinleri ve fazla atıkları vücuttan filtrelemekten ve idrar olarak geçirmekten sorumludurlar. Doğru yiyecekleri tüketmek, böbrek performansını artırmaya ve düzgün çalışmaya devam etmelerine yardımcı olabilir.

Günümüzde beslenme programları genellikle böbreklerin durumuna pek aldırış etmezler. Böbrekleri zorlayan ve filtrelemeyi geciktiren çok fazla tuz ve diğer bileşikleri içerir. Aşağıda listelenen 6 gıda kaynaklı yol böbrek sağlığınız için önemlidir.



1. Elma tüket

Elmalar pektin adı verilen çözünür bir lif içerir. Bu bileşik, yüksek miktarda böbrek sağlığını olumsuz etkileyen kan şekeri ve kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olur. Ayrıca, elmalar sağlıklı ve tatlı atıştırmalıklardır.

2. Yaban Mersini

Birçok çilek türü böbrek sağlığı için faydalıdır, ancak yaban mersini özellikle yararlıdır . Diğer besleyici bileşiklerin yanı sıra lif ve C vitamini bakımından zengindirler. Yaban mersini ayrıca kanser ve kardiyovasküler hastalığı önlemeye yardımcı olabilecek antioksidanlar açısından zengindir. Sodyum, fosfor ve potasyum açısından düşüktür – böbrek dostu bir beslenme programı için idealdir.

3. Koyu yeşil yapraklı sebzeler

Ispanak ve lahana gibi yapraklı yeşillikler mevcut en besleyici gıdalardan bazılarıdır. Lif, vitaminler, mineraller ve diğer biyoaktif bileşikler bakımından zengindirler. Ayrıca, sodyum seviyelerini düzenlemeye yardımcı olabilecek bir bileşik olan mükemmel potasyum kaynaklarıdır.

Bununla birlikte, yüksek potasyum içeriği nedeniyle, bu sebzeler zaten böbrek hastalığı teşhisi konmuş kişiler için önerilmez Diğer herhangi bir bileşikte olduğu gibi; fazlası olumsuz etkilere neden olabilen potasyum, bulantı ve uyuşma gibi olumsuz etkileri olabilir.

4. Taze balık

Taze ve yağlı balıklar zengin omega-3 yağ asitleri kaynaklarıdır. Bu bileşikler kan basıncını düzenlemeye yardımcı olur ve yüksek seviyeleri böbrek hastalığına katkıda bulunabilecek trigliserit düzeylerini düşürür .

5. Tatlı patatesler

Tatlı patatesler , kan şekeri ve insülinde ani artışları önleyebilen lifle doludur. Bu, kalp, kan damarları ve kandan oluşan daha iyi bir kardiyovasküler sisteme katkıda bulunur. Ayrıca, zengin potasyum kaynaklarıdır. Bir kez daha söylemek gerekirse, zaten böbrek hastalığı olan insanlar için tavsiye edilmez.

6. Su

Su bir besin maddesi olmayabilir, ancak böbrek (ve genel) sağlığın önemli bir bileşenidir. Su, toksinlerin ve fazla atığın salındığı idrarın birincil bileşenidir. Her gün en az sekiz bardak su içtiğinizden emin olun. Genel olarak alınan kalori miktarı kadar su içilmeli (2000kcal için 2 lt su) denilse de su ihtiyacınızın en önemli işareti susamaktır. Vücudunuzu dinleyin ve ona su konusunda hemen yardım edin.



Böbrek sağlığı için sağlıklı alışkanlıklar

Böbrek sağlığı için doğru yiyecek seçimlerini yapmanın yanı sıra, aşağıdaki gibi sağlıklı beslenme alışkanlıklarına da uymalısınız :

  • Sodyum ve doymuş yağ bakımından zengin gıdalardan kaçınmak .  Böbrekler daha sonra filtrelemek zorunda kalacaklar ve çok fazlaları hasara neden olabilir.
  • Dışarıda yemek yerken daha sağlıklı seçeneklere yönelin . Örneğin, pirinç siparişi verirken, beyaz yerine kahverengi çeşidi seçin.
  • Kızarmış gıdalar ve yüksek yağlı gıdaların tüketimini azaltmak . Bunu yapmanın en iyi yollarından biri fast food zincirlerinden bir adım geride durmaktır.
  • Malzemelerin kontrolü .  Malzemeleri markalar arasında karşılaştırın. Böbrekler için kötü olabilecek daha az miktarda bileşik içeren ürünü seçin.
  • Alkol alımını sınırlama . Daha iyi böbrek sağlığı için, alkol tüketiminizi mümkün olduğunca azaltmalısınız. Aslında hiç yaklaşmazsanız genel sağlığınız için önemli bir adım atmış olursunuz.
  • Sigarayı bırakmak . Sigara içmek kan damarlarına zarar verir ve yüksek tansiyona katkıda bulunur. Her iki koşul da böbreklerin işlevlerini engeller . 

Belinizin arkada tarafında yerleşmiş iki fasulye benzeri organınıza dikkat edin. eğer bu güne kadar dikkat etmemişseniz hemen başlayın. Gelecek yıllarda daha sorunlu günleriniz gelmeden şimdiden sağlığınıza yatırım yapın; güvenli gıda tüketin, dengeli beslenin…




Kaynaklar :
MedicalNewsToday.com
Kidney.org
NKFS.org
Health.ClevelandClinic.org