Gıda israfı CNR Food İstanbul’da ele alınacak

Gıda İsrafı; global bir sorun ve başta BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) olmak üzere bir çok gıda otoritesi  bu konuya özel bir yer ayırmaya başladı. Ülkemizde de Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından “Gıdanı Koru, Sofrana sahip çık” temalı başarılı bir kampanya yürüyor. Bir destek de 2-5 Eylül Tarihlerinde düzenlenecek CNR FOOD İSTANBUL’dan geldi!

Dünya genelinde tarımsal kayıplar dahil, çöpe giden ve israf olan gıda miktarı yıllık 1,6 milyar ton. Türkiye’de ise 15 milyon tonu geçti. Ülkemiz neredeyse yıllık tarımsal ihracatı kadar gıdayı israf ediyor. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) raporuna göre, her yıl yaklaşık 1 trilyon dolarlık gıda tüketicilere henüz ulaşmadan kaybediliyor. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, dünya genelinde meydana gelen gıda kaybının ve israfın yalnızca 4’te 1’ini önleyebilirsek, dünyada açlık çeken insan kalmayacak.


CNR Food İstanbul Gıda İsrafını Ele Alacak

İstanbul Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hakkı İsmet Aral, tarladan sofraya kadarki süreçte yaşanan gıda israfının önüne geçmek için alınacak önlemleri CNR Food İstanbul Fuarı’nda anlatacak.
İSTİB’in, gıdada israfı azaltan, hatta sıfır atığı hedefleyen Gıda İsrafı Projesi‘nin tanıtımını da yapacak olan Aral, sürdürebilirliği hem yerelde, hem de globalde iş dünyasının ana eksenine koyarak farkındalık yaratma hedeflerinden bahsedecek.
İSTİB Gıda İsrafı Komisyonu’nun yürüttüğü “Gıda İsrafına Son Ver” sloganıyla yola çıkan projenin amacı; gıda israfını azaltarak israf olmadan ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak, halkımızı bilinçlendirmek ve sürdürülebilirlik çerçevesinde ekonomiye tekrar kazandırmak.CNR Food İstanbul  2-5 Eylül 2020 ‘de

Food Istanbul – Gıda ve İçecek Ürünleri, Gıda İşleme Teknolojileri Fuarı ITF İstanbul Fuarcılık A.Ş. / CNR Holding tarafından organize edilecek. TC Ticaret Bakanlığı, AKİB- Akdeniz İhracatçı Birlikleri ve Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF) tarafından desteklenmekte.

CNR Expo İstanbul Fuar Merkezi – Yeşilköy İstanbul adresinde 2-5 Eylül 2020 tarihlerinde gerçekleşecek fuarda ziyaret saatleri 10:00-19:00 olarak belirlenmiş durumda.

Katılım ve detay bilgiler için Cnrfoodistanbul.com adresini ziyaret edebilirsiniz

Kaynak: CNR Food İstanbul: cnrfoodistanbul.com