Bebek ve Çocuklar için Gıda Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Beş yaşından küçük çocuklar, gıda kaynaklı hastalık ve buna bağlı sağlık sorunları açısından risk altındadır, çünkü bağışıklık sistemleri hala gelişmektedir. Bağışıklık sistemi gelişen küçük çocuklar, yetişkinlerin yanı sıra enfeksiyonlarla da savaşamazlar. Ayrıca, küçük çocuklarda  zararlı bakterileri öldüren mide asidi üretimi de azdır. Bu yüzden gıda kaynaklı hastalıklara yakalanma olasılıkları da yüksektir. Peki bebek ve çocuk beslenmesinde gıda güvenliği için nelere dikkat edilmelidir? İşte ayrıntılar…

Gıda zehirlenmesi küçük çocuklar için özellikle tehlikeli olabilir, çünkü gıda zehirlenmesi genellikle kusmaya, ishale veya her ikisine birden neden olur. Çocukların vücutları küçük olduğundan, vücut sıvısını hızla kaybedebilir ve dehidrasyona neden olabilir.


Küçük Çocukların Gıda Güvenliği Ebeynlere ve Bakıcılara Bağlı

Küçük çocuklar için gıda güvenliği, ebeveynlerinin ve bakıcılarının hassasiyetine bağlıdır. El yıkama, çocuklar ve onlara bakan kişiler için özellikle önemlidir.

5 yaşın altındaki çocuklarda, E. coli enfeksiyonlarının kronik böbrek hastalığı, böbrek yetmezliği ve ölüme neden olabilecek ciddi bir komplikasyon olan hemolitik üremik sendroma (HUS) yol açma olasılığı daha yüksektir. HUS belirtileri daha az idrara çıkma, çok yorgun hissetme ile yanaklarda ve alt göz kapaklarının içinde pembe rengin kaybolması şeklinde belirti verir. Bu semptomlar genellikle diyare düzeldiğinde ve E.Coli isimli bakterinin oluşturduğu hastalıktan yaklaşık bir hafta sonra ortaya çıkar.


Güvenli Gıda Seçin ve Hazırlayın

Sadece küçük çocuklar için değil, genel olarak gıda güvenliği sağlamak için izlemeniz gereken 4 adım vardır. Ancak  gıda kaynaklı hastalık riski küçük çocuklarda daha yüksek olduğu için bu dört aşamaya özellikle dikkat etmelisiniz.

Temiz Tut: Ellerinizi, mutfak aletlerinizi ve yüzeylerinizi sık sık yıkayın. Mikroplar birçok yerden yayılabilir ve hayatta kalabilir.

Ayır: Çiğ et, kümes hayvanları, deniz ürünleri ve yumurtalar hastalığa neden olan bakterileri taşıyabilecek potansiyel riskli gıdalardır.  Bu yüzden bu gıdaları hem birbirlerinden hem de diğer gıdalardan ayrı tutmanız önerilir.

Pişir: Yiyecekleri güvenli iç sıcaklığa kadar pişirmeniz önerilir. Bu şekilde sizi ve çocuğunuzu hasta edecek mikroorganizmaları öldürebilirsiniz.

Soğut: Derhal soğutun. Gıda zehirlenmesine neden olan bakteriler en hızlı şekilde 4° C ile 60 ° C arasında çoğalır. Bu yüzden çocuk beslenmesinde riskli gıdalar hemen soğutulmalıdır.


Püre ve Katı Bebek Yiyeceklerinin Güvenli Depolanması

Mikrodalgada bebek devam formülü hazırlarken aşağıdaki önlemleri uygulayın:

 • Kavanozdaki bebek mamasını direkt mikrodalga yapmayın. Bunun yerine, önce yemeği bir tabağa aktarın . Bu şekilde yiyecekler sıcaklık için karıştırılıp tadına göre test edilebilir.
 • Yüksek güçte yaklaşık 15 saniye bir tabakta 100 gr katı yiyecek için mikrodalga uygulaması yeterlidir. Beslemeden önce her zaman karıştırın, 30 saniye bekletin ve tat testi yapın. bebekler için  yiyecekler ılık olmalıdır.
 • Eğer bebek maması içeriğinde et ve et ürünü beya yumurta içeriyorsa mikrodalgada ısıtmanız önerilmez.  Bunun yerine ocakta ısıtmalısınız. Bu gıdalar yüksek yağ içeriğine sahip olduğundan ve mikrodalgalar yağları diğer maddelerden daha hızlı ısıttığından, sıçramaya ve aşırı ısınmaya neden olabilir.
Bebek Maması Hazırlama ve Saklama için Güvenlik İpuçları

 • Bebek maması formülleri hazırlarken kabı üzerindeki talimatları dikkatlice okuyun ve uygulayın.
 • Formülü hazırlamadan veya bebeğinizi beslemeden önce ellerinizi mutlaka iyice yıkayın.
 • Bebek mamasını hazırlayacağınız çalışma alanını temizleyin ve dezenfekte edin.
 • Temiz, sterilize edilmiş şişeler kullanın.
 • Toz bebek maması kullanıyorsanız, karıştırmak için güvenli bir kaynaktan su kullanın. Musluk suyunuzun bebek maması hazırlamak için güvenli olup olmadığından emin değilseniz, yerel sağlık birimlerinden bilgi alabilirsiniz.
 • Bebek maması kabının talimatlarında listelenen su miktarını kullanın. Her zaman önce suyu ölçün ve sonra tozu ekleyin.
 • Bebeğiniz çok küçükse (3 aylıktan küçükse), erken doğmuşsa veya bağışıklık sistemi zayıfsa , bebeğinizin formülünü , nadir görülen ancak ciddi olabilecek bir enfeksiyon olan Cronobacter’e karşı korumaya hazırlamak için ekstra önlemler almanı önerilir. Yani hazırlama alanı yeteri kadar dezefekte olmalı ve gerekirse bir kez daha formül ısıl işleme tabii tutmalısınız.
 • Hazırlanan bebek mamasını hazırlandıktan sonraki 2 saat içinde bitirmelisiniz. Beslenmeye başladıktan sonra da 1 saat içinde kullanmanız önerilmektedir.
 • 2 saat içinde kullanmaya başlamazsanız, şişeyi hemen buzdolabında saklayın ve 24 saat içinde kullanın.
 • Bebeğinizi besledikten sonra şişede kalan formülü atın.
Anne Sütü veya Formülü Isıtma

Anne sütü veya bebek formülü beslenmeden önce ısıtılmasına gerek yoktur, ancak bazı insanlar bebeklerinin şişesini ısıtmayı sever. Şişeyi ısıtmaya karar verirseniz, güvenli bir şekilde nasıl ısınacağı konusunda öneriler:

 • Sıcak Kullanım Suyunda: Şişeyi, istenen sıcaklığa ulaşılana kadar sıcak, akan musluk suyunun altına yerleştirin. Bu 1 ila 2 dakika sürmelidir.
 • Ocakta : Suyu bir tencerede ısıtın. Tavayı ocaktan alın ve ısınana kadar şişeyi içine koyun.

Bebeğin sütünü ısıtırken, sıvıyı her zaman sıcaklığı dengelemek için sallayın. Elinizle değil bileğinizle sıcaklığını test edin. Bebeğinize hazırladığınız ürünün sıcaklığını tadarak anlamaya çalışmayın. Çünkü sizden çocuğunuza geçebilecek bazı mikroorganizmalar istenmeyen sonuçlar doğurabilir.

Anne sütünü veya bebek mamasını asla mikrodalgada ısıtmayın. Mikrodalgalar bebeğin sütünü ve yiyeceklerini eşit olmayan bir şekilde ısıtır, bu da bebeğin ağzını ve boğazını yakabilecek sıcak noktalara neden olur.

Kaynaklar

Foodsafety.gov
Fao.gov
Fda.gov