Fındık Rekolte Beklentisi 665 Bin Ton

Bir dizi inceleme ve temaslarda bulunmak üzere Ordu’ya giden Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Bolaman Projesi Tanıtım Toplantısına katıldı. Bakan Pakdemirli burada yaptığı açıklamada fındık rekoltesine de değinerek, 2020 yılı fındık rekoltesini 665 bin ton olarak öngördüklerini belirtti.

Fındık rekoltesini belirlemek amacıyla, üretim yapan illerimizde “Fındık Rekolte Tahmin Komisyonları” oluşturulmuştu. Sahadaki fındık bahçelerini gezen komisyonlar, çotanakları sayarak önce ilçe, daha sonra da il rekolte tahminlerini belirledi. Buna göre 2020 yılı fındık rekoltemisi, 665 Bin ton olarak öngörülüyor.

Ulusal ve uluslararası piyasaları da her gün takip ettiklerini belirten Bakan Pakdemirli “İnşallah bu sene fındık alım fiyatları, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından yine hasat öncesi açıklanacaktır. TMO da, bu konuda hazırlıklarını tamamladı. Ordumuza, Karadeniz’imize ve Ülkemize şimdiden hayırlı olsun” diye konuştu.


TARIMSAL HASILAMIZ 2 YILDA %45 ARTARAK, 275 MİLYAR LİRAYA ULAŞTI

Gece gündüz durmadan, pandemi demeden, var güçleriyle çalışmaya devam ettiklerinin altını çizen Bakan Pakdemirli “Pandemi sürecinde Bakanlık olarak, tüm önlemlerimizi ve planlamamızı ivedilikle oluşturduk, bir bir hayata geçirdik. Gıda tedariki ve tarımsal üretimde aldığımız tedbirlerle gıda arzı ve tarımsal üretim kesintisiz devam etti. Elbette bunun; 18 yılda canla başla oluşturduğumuz güçlü tarım ve orman altyapısı sayesinde olduğunu da vurgulamalıyım. Tabi Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle bu yapıyı daha da sağlamlaştırdık. Tarımsal desteği 2 yılda %52 artırarak, 22 Milyara Liraya çıkardık. Tarımsal hasılamız ise 2 yılda %45 artarak, 275 Milyar liraya ulaştı. Bugün Türkiye; Tarımsal hasılada Avrupa’da 1. sırada, Dünyada ise ilk 10 içinde” açıklamasını yaptı. 

ÇİFTÇİMİZİN GELİRİ,  DEKAR BAŞINA 900 LİRA İLA 1000 LİRA ARASINDA ARTACAK

Önceki haberimizde de bahsedilen Bolaman Havzası Rehabilitasyon Projesi ile havzada sel ve taşkınların olumsuz etkilerinin azaltılmasının ve topraklarının erozyondan korunmasının sağlanacağını vurgulayan Pakdemirli “Sulama alt yapısının geliştirilerek, sulu tarım alanlarının arttırılması hedeflenmektedir. Böylece Çiftçimizin geliri,  dekar başına 900 lira ila 1000 Lira arasında artacak. Dere ıslah çalışmaları, taşkın koruma tesisleri, göletler, içme suyu arıtma tesisleri bitirilecektir” dedi.

Konuşmasında Bolaman Projesinin sağlayacağı faydalara ayrıntılı şekilde anlatan Bakan Pakdemirli “Bu proje Bolaman havzasının çehresini değiştirecek bir projedir. Orduyu ileriye taşıyacak, Allah’ın bu bölgeye bahşettiği güzellikleri, maviyi, yeşili koruyacak, insanları memleketine geri çağıracak bir projedir” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: Tarım ve Orman Bakanlığı