Lokanta ve Restoran Benzeri Gıda İşletmelerinin çalışma saat sınırlaması kaldırıldı…

Covid-19 tedbirleri kapsamında Lokanta, Restoran ve Kafe benzeri işyerleri için İçişleri Bakanlığı tarafından çeşitli kısıtlamaları içeren genelgeler geçtiğimiz dönemde yayınlamıştı. Yeni Normal Hayat’ın başlangıcında bu işletmeler kontrollü bir şekilde açılmış, belirli saat kısıtlamalarıyla hizmet vermeleri sağlanmıştı. Son olarak saat 00.00’a kadar belirlenen çalışma saat kısıtlaması da kaldırıldı.

Genelgede kapsamında içerisinde bulunulan kontrollü sosyal hayat döneminde, salgınla mücadelenin genel prensipleri olan temizlik, maske ve fiziki mesafe kurallarının yanı sıra her bir faaliyet alanı/iş kolu için alınması gereken önlemler ayrı ayrı belirlenerek bu kural ve tedbirler çerçevesinde faaliyetlerin sürdürüldüğü ifade edildi.Son Tüketiciye Hizmet veren gıda işletmeleri ve pandemi

Pandemi döneminin başladığı zamanlarda  genelge ile faaliyetleri geçici süreliğine durdurulan lokanta, restoran, kafe, kıraathane vb. iş yerlerinin 1 Haziran 2020 tarihinden itibaren belirlenen kurallar dahilinde saat 22:00’a kadar hizmet verebilecekleri talimatlandırılmıştı. Söz konusu işletmelerin sundukları hizmetlere ihtiyacın artması nedeni ile kapanış saatlerinin 24:00’a uzatıldığı da yeni bir genelge ile belirtilmişti. Aynı genelge ile marketler, pazar/satış yerleri, berber, güzellik salonu/merkezi, kuaför vb. iş yerleri ile alışveriş merkezlerinin çalışma saatlerine yönelik kısıtlamalar da kaldırılmıştı.
Süre Sınırı Kaldırıldı ama Rehberlere Uyulmak Zorunda

Gelinen aşamada; Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından sektörel bazda yayımlanan rehberlerde belirtilen tedbirlere riayet edilmesi kaydıyla 21 Temmuz’dan itibaren lokanta, restoran, kafe, kafeterya, çorbacı, kokoreççi, çiğ köfteci, kıraathane, kahvehane, çay bahçesi, dernek lokali vb. işletmelerin çalışma saatlerine yönelik kısıtlamaların kaldırıldığı, belirtilen işletmelerin genel mevzuatları ve ruhsatlarında belirtilen saat aralıklarında faaliyette bulunabilmelerine karar verildiği ifade edildi.
Gerekli görüldüğü takdirde Valilikler ve kaymakamlıklarca konuyla ilgili olarak gerekli İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararları alına bilecek…