Domatesi Süper Yapan 10 Sebep

Domatesleri hemen hemen her türlü yemekte kullanıyoruz. Domates yoksa salça kullanıyoruz. Ana yemeklerde, soslarda, mezelerde, çorbalarda ve salatalarda… Dahil olduğu her yemeği enfes tadı ile zenginleştiriyor… Peki domatesi bu kadar önemli kılan nedir?

Domates, zengin mikro besin içerikleri nedeniyle en güçlü süper gıdalardan biri olarak kabul edilir. Tüketimi Anadolu için çok uzun bir geçmişe dayanmasa da ülkemizde oldukça verimli üretim sahaları vardır. Peki Domates meyve midir, sebze mi?Meyve mi sebze mi?

Çoğunlukla, domates ( Solanum lycopersicum ), ana yemeklerde kullanıldığı için ve zengin tadından dolayı bir sebze olarak kabul edilir.  Ama bu hatalı bir kabuldür : Domates botanikte bir meyve olarak kabul edilir .

Patlıcan ( Solanum melongena ) ve  biber ( Capsicum annuum ) ile teknik açıdan aynı kaderi paylaşır. Yani, teknik olarak meyve sınıfına giren diğer “sebzeler” ile aynı bitki ailesini (nighthade) paylaşır.

Domatesler çeşitli boyutlarda ve renklerde olabilir. Aslında, yüzlerce domates çeşidi var! En yaygın olanlardan bazıları ise kiraz (cherry) domates ve  büyük bif domatesidir.Domatesin Faydaları

Domatesler, çeşitli sağlık yararları sunan besinler ve bitki bileşikleri bakımından zengindir. Bu mütevazı süper gıda cilt, bağırsak ve daha fazlası için uzun avantajlar listesi sunar; işte detaylar….

Temel besin maddeleri içerir

Domates, önemli bir besin kaynağıdır. Aslında, tek bir domates, tavsiye edilen günlük C vitamini alımının neredeyse yüzde 40’ı karşılar ve bağışıklık arttırıcı bir besindir.

Domatesler ayrıca kırmızı kan hücresi üretimi için gerekli bir mineral olan demir ve kalp fonksiyonu, kas kasılmaları ve kan basıncı kontrolü için önemli bir besin maddesi olan potasyum bakımından da zengindir.

Kanser hücreleriyle savaşır

Birden fazla çalışma, domateslerin zengin likopen içeriği nedeniyle prostat, akciğer, mide, pankreas, kolon ve rektum kanseri riskinde azalma ile bağlantılı olduğunu buldu .

Likopen, hücresel hasara ve kansere yol açabilecek iltihaplanmaya karşı koruma sağlamak için antioksidan görevi gören bir bitki bileşiğidir.

Kalp sağlığını geliştirir

Likopenin kalp hastalığı riskini azalttığı düşünülmektedir. Araştırmacılar, domateslerin kalp sağlığı üzerine etkisinin temelini  likopenin kan dolaşımındaki yağlar üzerindeki etkilerine atfedilebileceğini söylemektedirler

Özellikle likopen, kolesterolün birikmesi nedeniyle arterlerin sertleşmesini önlemeye yardımcı olur. Ateroskleroz adı verilen bu durum, kalp hastalığının ve komplikasyonlarının önemli bir biyobelirteçidir.

Sigaranın zararlı etkilerini önler

Gelişmekte olan araştırmalar, likopenin, yüksek akciğer kanseri riski de dahil olmak üzere sigara içmenin zararlı etkilerine karşı koruyabileceğini düşündürmektedir.


Göz sağlığını destekler

A vitamini ve beta-karoten, domateslerde bulunan ve optimum göz sağlığını korumaktan sorumlu antioksidanlardır.

Özellikle A vitamini, daha sonraki yaşamda görme kaybına yol açabilecek yaşa bağlı maküler dejenerasyonun önlenmesi için gereklidir.

Sindirime yardımcı olur

Domatesin yüksek lif içeriği, sindirimin desteklenmesine yardımcı olur. Lifler dışkıyı yumuşatarak kabızlığı hafifletir ve yinelenmesini önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olabilir.

Lif ayrıca gastrointestinal sistem boyunca optimal bağırsak sağlığını korumaktan sorumlu olan iyi bakterilerin çoğalmasını destekler.

Kan basıncını düzenler

Potasyum açısından zengin bir diyet, yüksek tansiyonu önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olabilir ve domatesler potasyumca zengindir.

Likopen, beta-karoten ve E vitamini de dahil olmak üzere domateslerdeki antioksidanlar da kan basıncını düzenlemede etkilidir.

Diyabete karşı korur

Yüksek tansiyon da diyabetin öncüsüdür, bu nedenle domates yemek diyabet riskini azaltmak için iyi bir ilk adımdır.

Domateslerdeki antioksidanlar ayrıca serbest radikallerin yağa saldırmasını önler, çünkü bu tür hücresel hasar kalp hastalığı riskini artırabilir. Bu özellikle önemlidir, çünkü diyabet, kalp krizi ve inme gibi kalp hastalığı komplikasyonları riskini iki katına çıkarır.

Cildi besler.

Meyvenin zengin C vitamini ve A vitamini içeriği cilt için mükemmeldir. Bu mikrobesinler, cilt sağlığını koruyan ve yaşlanma belirtileri ile mücadele eden bir tür protein olan kolajen üretimini teşvik etmeye yardımcı olur.


Safra kesesi ağrısını hafifletir

Safra kesesi hastalığı riski olan veya zaten safra taşı olan kişiler, domates gibi antioksidan açısından zengin yiyecekler yemekten yararlanabilir.

Araştırmalar, vücutta, başta C vitamini olmak üzere yeterli miktarda antioksidan bulundurmanın safra taşı nedeniyle safra kesesi ağrısını hafifletmeye ve gelecekte safra taşı ve safra kesesi hastalığı gelişme riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini bulmuştur.

Mütevazi domates, kalp, cilt ve daha fazlası için şaşırtıcı faydalarla doludur . Besinlerinden ve inanılmaz sağlık yararlarından en iyi şekilde yararlanmak için dengeli bir beslenme programına dahil edilmesi gerekir.

Kaynaklar:

CMS.HerbalGram.com

OrganicFacts.net

Academic.OUP.com