Sert Yüzeyler İçin Yeni Kaplama İle Gıda Kontaminasyonundan Kaçınma

Et işleme tesisleri başta olmak üzere sert yüzey tezgahlar gıda işleme tesisleri için kontaminasyon (bulaşma) kaynağı olarak belirtilir. Missouri Üniversitesi mühendisleri ve gıda bilimcilerinden oluşan bir ekip tarafından yapılan yeni bir çalışma, titanyum dioksitten yapılan kaplamanın salmonella ve E. coli gibi gıda kaynaklı mikropları ortadan kaldırabildiğini ve uzun süre koruma sağladığını gösterdi. Paslanmaz çelik gibi gıda ile temas eden yüzeylerde çapraz bulaşma riski azaltıldı.

Çalışma, MU Mühendislik Fakültesi’nde kimya mühendisliği alanında doktora yapan Eduardo Torres Dominguez tarafından yürütülmüştür ve Mühendislik Koleji ile MU Tarım, Gıda ve Doğal Kaynaklar Koleji’nden bir araştırmacı ekibi içermektedir.

Dominguez’e göre  Ultraviyole ışık, oksijen ve su varlığında, titanyum dioksit uygulandığı gıda temas yüzeylerinden bakterileri öldürmek için aktivite sağlıyor. Kaplama; işlemin başında sıvı olarak uygulanmasına rağmen, hazır olduğunda ince bir seramik tabakası gibi sert bir malzeme haline gelmekte.


Gıda Kaynaklı Kirliliğin Yayılmasını Önlüyor

Titanyum dioksit; bir fotokatalizör. Bu yüzden bir dezenfekte edici ajan olarak kullanılmaktadır. Ancak bu çaışma ile yüzey uygulamaları için özel olarak karakterize edildi.

Normal temizleme prosedürlerine ek olarak, kaplama gıda kaynaklı kirlenmenin yayılmasını önlemeye yardımcı olmak için ek bir önleme katmanı olarak değerlendiriliyor.

Dominguez kaplamayı geliştirdiğinde, Tarım, Gıda ve Doğal Kaynaklar Fakültesi Gıda Bilimi programında profesör olan Azlin Mustapha ve Dominguez’ın diğer danışmanı, antimikrobiyal veya dezenfekte edici özelliklerini optimize etmesine yardımcı oldu. Mühendislik Fakültesi Makine ve Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü’nde yardımcı doçent olan Matt Maschmann, Dominguez’un sertlik testi ile malzemenin dayanıklılığını optimize etmesine yardımcı


Gıda işleme ortamları için bulaşmayı önlemenin uzun soluklu bir yolu olabilir.

Kaplamanın sadece bir işleme tesisinin çiğ gıda işleme hatlarında değil aynı zamanda şarküteri tezgahları gibi yemeye hazır gıda hatlarında da yardımcı olacağı düşünülüyor. Bir gıda işleme tesisinde, gıda ile temas eden tüm yüzeyler,  gıda kaynaklı mikroplar tarafından kontamine olmaya eğilimlidir.

Araştırmacılar, bunun kaplamanın özelliklerinin gerçek dünyadaki bir ortamda test edilmesi için gereken ilk adım olduğunu söylüyorlar. Yeni koronavirüse karşı kullanım için test edilmemesine rağmen, araştırmacılar, kaplamalarının, dayanıklılığı ve dezenfekte edici nitelikleri nedeniyle COVID-19 pandemisinin bir gıda işleme ortamında yayılmasının durdurulmasına yardımcı olma potansiyeline sahip olduğuna inanıyor. Şimdiye kadar, insanlarda ölümcül olabilen bir E. coli suşuna karşı etkili olduğu gösterilen kaplamanın hastalığa neden olan diğer bakterilere etkisini test etmek için çalışmalar devam ediyor…


Dergi Referansı:

  • Eduardo Torres Dominguez, Phong Nguyen, Annika Hylen, Matthew R. Maschmann, Azlin Mustapha, Heather K. Hunt. Design and characterization of mechanically stable, nanoporous TiO2 thin film antimicrobial coatings for food contact surfacesMaterials Chemistry and Physics, 2020; 251: 123001 DOI: 10.1016/j.matchemphys.2020.123001

Kaynaklar:

  • Materials Chemistry and Physics
  • ScienceDaily.com