Gallik Asit Nedir? Yararları ve kaynaklar…

Gallik asit, yaban mersini,mazı, sumak ve su teresi gibi birçok popüler gıdada bulunabilen yararlı bir organik asittir. Gallik asit  kalbi ve beyni koruyabilir , bağışıklık sistemini güçlendirebilir. Ayrıca, gallik asit, enflamatuar durumların, oksidatif hasarın ve bazı kanserlerin semptomlarını en aza indirebilir veya azaltabilir.

Galik asit, bitkilerin genelinde bulunabilen organik bir asittir. Bu çok yönlü madde, mürekkeplerin ve boyaların oluşturulmasında kullanıldığı gibi bazı laboratuvar testlerinde fenol içeriğinin belirlenmesi için de dikkat çekicidir. Bunların ötesinde, gallik asit, tarih boyunca farklı kültürler tarafından kullanılan güçlü tıbbi özelliklere sahip bir antioksidan olmasıyla bilinir .

Organik asit olduğu için, Gallic asit her türlü bitkide bulunabilir. Yaban mersini , elma , ceviz ve su teresi değişen miktarlarda gallik asit içerir. Aslında, gallik asit, yaban mersini içinde dikkate değer bir besin bileşeni olarak durmaktadır ve bu meyvenin birçok avantajından kısmen sorumlu olduğu söylenmektedir.

Galik asit, özellikle kapsül, şurup ve hatta merhem formu ile bir takviye olarak da satın alınabilir. Gallik takviyesinin herhangi bir zararlı yan etkisi olduğu bilinmemektedir, ancak aşırı alındığında antihipertansif ilaçlarla olumsuz etkileşime girebilirler.


Gallik asitin Sağlık yararları

Üzüm çekirdeklerinden ekstrakte edilen gallik asidin, prostat ve meme kanseri hücrelerinde apoptoz veya hücre ölümünü indüklediği gösterilmiştir . Kanserli hücrelere karşı toksik olmasının yanı sıra, gallik asidin sağlıklı hücreler üzerinde herhangi bir olumsuz etkisi yoktur. Bu nedenle, gallik asidin kanser için bir tedavi olarak potansiyeli araştırılmaktadır, deyim yerindeyse “bu madde açısından zengin gıdaları tüketmek bir bütün olarak kanser riskini azaltabilir” demek için erken.

Bir antioksidan olarak, gallik asit vücudu serbest radikallere ve oksidatif hasara karşı savunabilir . Hücreler serbest radikallere maruz kaldıklarında proteinlerine ve hücre zarlarına zarar verir ve normalden daha hızlı ölürler. Bu da vücudu daha yüksek hastalık riskine sokar ve gallik asit gibi antioksidanları genel sağlık için daha önemli hale getirir.

Gallik asidin anti-enflamatuar özellikleri, iltihaplardan çok sayıda sağlık rahatsızlığından kaynaklandığı için onu daha da kullanışlı hale getirir. Artrit  ve sedef hastalığı gibi cilt hastalıkları için Gallik asit içeren merhem kullanımı  iltihaplanmaları önemli ölçüde azaltabilir.

Bu anti-enflamatuar etkilerin alerjilere karşı da faydalı olduğu söylenmektedir. İnflamatuar alerjik reaksiyonları inhibe ederek, gallik asit, histaminlere maruz kalmadan kaynaklanan inflamatuar alerjilerin sıklığını ve şiddetini azaltabilir.

Galik asit, Aspergillus flavus ve A. parasiticus gibi organizmalar için tehlikeli olduğu kanıtlanmış , her ikisi de aflatoksin içeriği ile gıdaları kirletebilme potansiyeline sahiptir.  Bu toksinler , karaciğer kanseri riskinin artmasıyla bağlantılıdır. Galik asit, aflatoksin üreten enzimleri inhibe edebilir.


Gallik asit ile desteklenen vücut sistemleri

Gallik asidin anti-viral ve anti-fungal özellikleri ve patojenleri ortadan kaldıran lökositlerin işlevini geliştirme yeteneği ile daha sağlıklı ve daha güçlü bir bağışıklık sistemine katkıda bulunur.

Galik asit kalbi, özellikle tip 1 diyabetli hastaların kalplerini destekleyebilir. Galik asit takviyelerinin, bu bireyler arasında kalp ile ilgili durumların gelişme şansını azalttığı kaydedilmiştir.

Gallik asit ile beraberinde dengeli bir beslenme programı beyin için iyi olabilir. Galik asit, beynin sinirlerini ve dokusunu nörodejeneratif hastalığın neden olduğu bozulmaya karşı koruyabilir.

Kaynaklar:

Livestrong.com
NCBI.NLM.NIH.gov
YourHealthRemedy.com
Phytochemicals.info