Arpacık Soğanın Bilim Destekli Sağlık Yararları

Orta Asya ve Orta Doğu’ya özgü olan arpacık soğanı (Allium cepa var. aggregatum) Eski Mısır’dan Roma’ya temek bir besin olarak kabul edilirken; Pers’lerin şifa kaynağı ve kutsal kabul ettiği bilinmektedir. Peki arpacık soğanının sağlık yararları nelerdir? İşte şaşırtıcı özellikleri ile Arpacık Soğanın birbirinden önemli sağlık yararları…

Kendine has aromasıyla bilinen arpacık, Romalılar tarafından sadece gıda olarak değil, aynı zamanda gastrointestinal sorunlar, tümörler ve hatta enfeksiyonlar için de bir çare olarak kullanılmıştır. Tarihteki popülaritesini Roma Ansiklopedisi Naturalis Historia’da görebiliyoruz.

Haçlı Seferlerinin bitiminden bir süre sonra, arpacık soğan Avrupa’da yerini aldı ve 1554’e kadar İspanya, İtalya, Fransa ve Almanya’da yaygın olarak yetiştirildi. 1806’da ise Amerika Birleşik Devletleri’nde tarımsal faaliyetlerinin başladığı bilinmektedir.

Mutfakta, arpacık ağırlıklı olarak normal soğanlara benzer şekilde kullanılır, yani genellikle sote edilir, kızartılır, salatalara ve salatalara eklenir veya güveçlere eklenir. Bununla birlikte, son araştırmalar, arpacık soğanı,  lezzetten daha fazlasını saklıyor olabileceğini göstermektedir.


Arpacıklar Soğanın Sağlık Yararları

Arpacık soğanı, özellikle mineraller, vitaminler ve eser elementler bakımından zengindir . Bu harika bitkide bulunan önemli mineraller arasında fosfor, potasyum, magnezyum, manganez, demir ve bakır bulunur.

Sadece bu değil, aynı zamanda arpacık sinir ve bağışıklık sistemlerinin işleyişinde önemli bir rol oynayan B6 vitamini, hücre bölünmesi, DNA sentezi gibi vücut süreçleri için gerekli olan B9 vitamini veya folik asit açısından da zengindir. Buna ek olarak, arpacık soğanları, birçok sağlık yararına bağlı iki büyük vitamin olan C vitamini ve A vitamini bakımından da zengindir.

Arpacık soğanlar ayrıca hücreleri yaşlanmaya karşı koruyan, sağlıklı cilt ve saça katkıda bulunan bir eser element olan selenyumun mükemmel bir kaynağıdır. Bununla birlikte, faydaları sadece cildin derinliği değildir: arpacıklarda da bulunan E vitamini ile birleştirildiğinde – selenyum ayrıca vücudu dış patojenlere karşı koruyan antikor oluşumuna da önemli katkıda bulunur.

Etkileyici bir bitki olan arpacık soğana hayranlığımızı arttıracak sağlık yararlarını listeleyelim…


1. Arpacık soğanı oksidatif hasarı önlemeye yardımcı olabilir

Vitamin ve minerallerin yanı sıra, arpacık soğanlarının ayrıca kaempferol, quercetin ve diğer sağlık destekli sülfürik bileşikler gibi yüksek seviyelerde antioksidan bileşiklere sahip oldukları da bilinmektedir.

Aslında araştırmalar, arpacık soğanlarının 11 yaygın soğan çeşidi arasında en yüksek miktarda antioksidan içerdiğini göstermiştir  .

Araştırmalara göre, bu antioksidanlar, arpacık soğanlarının ampulleri sarımsak gibi dilimlendiğinde veya ezildiğinde serbest bırakılır. Bu antioksidanlar salınır salmaz, allisin denilen başka bir bileşik oluşturmak için birbirlerine bağlanırlar.

Birkaç makalede ayrıntılı olarak açıklandığı gibi, bu güçlü bileşik oksidatif hasarın – çevreden serbest radikallerin neden olduğu yıkıcı bir süreç – hücreler üzerindeki etkisini azaltmaya yardımcı olabilir.


2. Arpacık alerjisi belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabilir

Alerjik reaksiyon sırasında, vücudunuzdaki hücreler doku şişmesi, sulu gözler ve hafif ila şiddetli kaşıntı gibi semptomları tetikleyen histamin salgılar.

Anlaşıldığı gibi, arpacık mevsimlik alerjilerle ilgili semptomları azaltmaya ve yönetmeye yardımcı olabilecek bir bileşik olan quercetin’de bakımından zengindir. Pharmacognosy Review dergisinde yayınlanan bir makaleye göre , bunun nedeni quercetin’in histamin salınımını önlemesi  ve ayrıca inflamasyon, alerjik astım ve bronşit gibi çeşitli alerjik reaksiyonların şiddetini azaltmasıdır.

Aslında, quercetin, birçok mevsimsel alerji ilacının yanı sıra hem gözleri hem de burnu etkileyen hafif alerji semptomlarını yönetmek için kullanılan takviyelerde birincil bileşen olarak kullanılır.3. Arpacık zararlı patojenlerle savaşmaya yardımcı olabilir

Araştırmaya göre, arpacık soğan, soğan ve sarımsak gibi Allium ailesinden sebze ve otlar antibakteriyel, antifungal ve antiviral özelliklere sahiptir . Bu nedenle arpacık soğanları ve diğer alliumlar uzun zamandır geleneksel tıpta soğuk algınlığı, ateş, öksürük ve hatta grip tedavisi için kullanılmaktadır.

Bir çalışmada, mevsimsel alerjisi olan katılımcıların yüzde 62,5’i , günde 200 mcg / mL arpacık özü aldıktan sonra semptomlarında bir azalma gördü  ; bu, kontrol grubunda yüzde 37,5 idi.

Bu arada, bir diğer çalışma Allium bitkilerinin  çeşitli mantar enfeksiyonlarını tedavi etmede etkili olduğunu buldu . Bu, doğal yolla sağlık sorunları ile savaşmak istiyorsanız, arpacık gibi süper yiyeceklerin ihtiyacınız olan şeyleri karşıladığı manasına da gelebilir.

Arpacık soğanlar ayrıca yaraların veya oral uçukların tedavisinde de  etkilidir . Açık yaralara saat başı yüzde 0.5 arpacık özü çözeltisi uygulayanların, iyileşme sürelerini önemli ölçüde azalttığı bilimsel araştırmalarca desteklenmektedir.4. Arpacık soğanları iyi kardiyovasküler fonksiyonu destekleyebilir

Tıpkı Allium ailesindeki tüm sebzeler ve otlar gibi , arpacık soğanlar  besin ve fitokimyasallar bakımından güçlü olmaları nedeniyle kalp sağlığına ve kan dolaşımına fayda sağlayabilir .

Uzmanlara göre, arpacık soğanları, kuercetin ile birlikte tehlikeli kan pıhtılarının oluşumunu önlemeye yardımcı olabilecek bir organosülfür bileşiği olan yüksek miktarda tiyosülfinat içerir .

Bu arada, arpacıklarda başka bir organosülfür bileşiği olan allisinin, araştırmaya göre, kişinin kan basıncını düşürerek dolaşımın iyileştirilmesine yardımcı olabilecek nitrik oksit adı verilen bir bileşiği serbest bırakarak kan damarlarının sertliğini azalttığı gösterilmiştir .

Ek olarak, arpacık soğanları da kanda birikebilecek zararlı yağ seviyelerini azaltmaya yardımcı olabilir. Araştırmalar, yoğurtla arpacık yiyen tip 2 diyabetli kadınların, sadece yoğurt yiyen kadınlara kıyasla toplam kolesterol, düşük yoğunluklu lipoprotein (kötü kolesterol) ve trigliserit düzeylerinde bir azalma yaşandığını göstermiştir .5. Arpacık soğan kişinin stres duygularını azaltmaya yardımcı olabilir

Eğer aşağılanmış ve dışlanmış hissediyorsanız, arpacık soğanı yardımcı olabilir. Evet biraz komik gelebilir ama ama stere bağlı depresyon için de arpacık soğan en iyi yardımcınız olabilir.

Bunun nedeni, arpacık soğanlarının bol miktarda piridoksin veya B6 vitamini içermesidir. Tıp uzmanlarına göre piridoksin, düşük stres seviyelerini korumak ve vücuttaki hormonları uygun seviyelerde tutmak için önemli olan gama-aminobutirik asit veya GABA üretimini teşvik etmeye yardımcı olabilir .

Bu, stresi azaltmak veya zihninizi rahatlatmak istiyorsanız, arpacıklarla yemek yemenin size hızlı bir GABA artışı sağlayabileceği anlamına gelir. Sadece bu da değil, beyinde hormonal ve enzimatik reaksiyonları düzenleyerek optimal bilişsel işlevi geliştirmeye yardımcı olan bir başka temel B-vitamini olan folik asit de arpacıklarda önemli miktarlarda bulunur.


Arpacık Soğan Faydalı Ama Dengeli Beslenmeyi Unutmamak gerek?

Mutfaklarımızda ve kilerimizde sessizce saklanan bir süper gıda, arpacıkların sadece geniş ve renkli bir geçmişi değil, aynı zamanda güçlü fitotonütri yelpazesi sayesinde inanılmaz derecede etkileyici  sağlık faydaları sunar.

Lezzetli, çok yönlü ve en önemlisi, bağışıklık destekleyici vitaminler, diğer besinler ve mineraller, arpacık soğanları ve Allium ailesindeki diğer sebzeleri favoriniz haline getirebilir. Ancak unutmamak gerekir her süper gıdanın sağlık faydalarını alabilmek için dengeli bir beslenme programının parçası olması gerekir.Kaynaklar

CMS.Herbalgram.org
AIL-Echalote-Certifie.org
UAEX.edu
FDC.NAL.USDA.gov
PubMed.NCBI.NLM.NIH.gov
NCBI.NLM.NIH.gov
ScienceDirect.com
BonAppetit.com