Antioksidan Bakımından Zengin 12 Gıda

Bazı yiyeceklere sebepsiz yere “süper gıda” denilmez. Bu tanım sadece antioksidanlar gibi inanılmaz miktarlarda doğal bileşik içeren gıdalara (genellikle bitki bazlı olanlara) verilir. Antioksidanlar  hücresel proteinlere ve DNA’ya zarar verebilecek serbest radikalleri nötralize etmeye yardımcı olur. Doğal olarak, hastalıkların gelişmesini durdurmaya yardımcı olurlar ve yaşlanma sürecini yavaşlatırlar.

Özellikle bitki bazı gıdalar antioksidan bakımından zengindir. Sizin için dengeli beslenme programınıza dahil edeceğiniz 12 gıdayı araştırdık. Hazır Kurban Bayramı sonunda hayvansal gıda ağırlıklı beslenme oranımız artmışken; dengeyi sağlayacak gıdaları düşünürken bu listemize muhakkak göz atın…


Antioksidan bakımından zengin 12 gıda

Et ve hayvansal ürünler bir miktar antioksidan içerir, ancak bunlar genellikle hayvanların beslendiği besin açısından zengin bitkilerden gelir.

Bu nedenle, antioksidan alımınız için bitki bazlı gıdalara güvenmek en iyisidir. İşte 12 antioksidan bakımından zengin 12 yiyecek…

Yaban mersini

Antosiyaninler , bazı meyvelerin parlak kırmızı, mor ve mavi renklerinden sorumlu bitki pigmentleridir. Yaban mersini, özellikle, bu pigmentler açısından zengindir. Ancak meyvelere canlı renklerini vermenin yanı sıra, antosiyaninler de antioksidan olmalarından kaynaklı etkilerini iki katına çıkarır.

Aslında, son çalışmalar antosiyaninlerin yüksek kolesterol ve yüksek tansiyonu düşürerek kalp hastalığı ve diğer kardiyometabolik durum risklerini en aza indirdiğini göstermektedir.

Bitter çikolata

En az yüzde 70 kakao içeren bitter çikolata, en sağlıklı çikolata denilebilir. Çikolata yapımında kullanılan kakao çekirdekleri yüksek miktarda flavonoid içerir. Bu yararlı bileşikler güçlü antioksidan özelliklere sahiptir.

Araştırmalar, flavonoidlerin kalp sağlığını korumanın yanı sıra kanserin önlenmesinde de önemli bir rol oynadığını göstermektedir. Diğer sağlık yararlarından bazıları, bilişsel yeteneklerin arttırılması, iltihaplanmanın azaltılması ve kan basıncı düzenlemesine yardımcı olmalarıdır.


Enginar

Enginar inanılmaz miktarda besin ve antioksidan içerir. Bu bileşikler kolesterolü azaltmaya yardımcı olur ve en çok da bağırsak sağlığını destekler.

Antioksidan seviyenizi arttırmak için haşlanmış enginar yiyin. Araştırmalar, buharda enginarların antioksidan içeriğini yüzde 15 arttırdığını göstermektedir.

Ceviz

Lif, protein ve doymamış yağlar bakımından zengin olan cevizler harika bir atıştırmalıktır. Son çalışmalar düzenli ceviz ve fındık gibi kabuklu yemişlerin tüketiminin kanda antioksidan düzeylerinde önemli bir artışa neden olabileceğini düşündürmektedir.

Kırmızı lâhana

Kırmızı lahanada da başlıca bulunan antioksidanlar Antosiyaninlerdir. Antosiyaninler kalp sağlığını desteklemenin yanı sıra diyabet ve kanser riskini azaltmaya yardımcı olur . Ancak; kırmızı lahananın çok tüketildiği bölgelerde guatr hastalığının da yaygın olduğunu unutmamak gerekir. 

Kırmızı lahana da dengeli bir beslenme programının parçası haline getirilmeli; aksi taktirde iyok dengenize olumsuz etkileri olabileceği düşünülmektedir.

Ahududu

Bu parlak küçük meyveler , hücresel hasara karşı koruyan C vitamini ve manganez gibi antioksidan vitaminler ve mineraller içerir .

Test tüpü çalışmaları, ahududu antosiyaninlerinin meme, kolon ve mide kanseri hücrelerini de öldürebildiğini göstermektedir.

Fasulye

Yüksek protein ve lif içeriğinin yanı sıra, fasulye de yüksek miktarda antioksidan vardır. Örneğin , kaempferol adı verilen doğal bir antioksidanın zengin kaynaklarının başında pinto fasulyesi gelmektedir. Kaempferol, anti-kanser özellikleri için kapsamlı bir şekilde incelenmiştir.


Üzüm

Sarı, mor ve kırmızı çeşitleri olan üzümler, C vitamini, selenyum ve diğer antioksidanlar bakımından oldukça zengindir.

Kırmızı/siyah renkli üzümlerde de Antosiyaninler vardır. Kalp hastalığına ve kansere karşı daha iyi koruma da dahil olmak üzere bu meyvelerin canlı renginin ve bildirilen sağlık yararlarının arkasındadır.

Ispanak

Ispanak, zeaksantin ve luteinin en sağlıklı kaynaklarından biridir. Bu antioksidanlar, göz sağlığı için yaygın olarak araştırılmaktadır. Aslında, son çalışmalar zeaksantin ve luteinin yaşa bağlı makula dejenerasyonuna (sarı nokta hastalığı) karşı koruyabildiğini göstermektedir.

Pancar

Pancarlar  yüksek betalain içerikleri ile listemize dahil olan bir diğer antioksidan bakımından zengin gıdadır. Pancarların parlak mor-kırmızı renginden sorumlu olan pigmentlerin, kolon kanseri riskini azalttığı ve sindirim sağlığını desteklediği bulunmuştur.

Brüksel lahanası

Ispanak gibi, Brüksel lahanası da A vitamini, zeaksantin ve lutein dahil olmak üzere göz sağlığı için mükemmel bir besin ve antioksidan kaynağıdır. Ayrıca yüksek miktarda antosiyanin sunar.

Turuncu sebzeler

Havuç,  kabak ve diğer turuncu renkli ürünler,   yüksek karotenoid içeriği nedeniyle göz sağlığını destekler Karotenoidler, bu sebzelerin kırmızı ve turuncu renklendirilmesinin arkasındaki pigmentlerdir.

Gıdalardaki en bol ve popüler karotenoid olan beta-karoten, iltihapla savaşmaya, gözlerde serbest radikal kaynaklı hasarı azaltmaya ve kanser riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

En zengin ve en sağlıklı antioksidan kaynakları meyve ve sebzelerdir. Bununla birlikte, çeşitli antioksidanlar elde etmek için dengeli bir diyetin parçası olarak fındık, tohum ve baklagiller gibi diğer bitki bazlı yiyecekleri yemek de önemlidir.

 

Kaynaklar :

IFT.org
FoodisMedicine.com
FoodScience.news
MedicalNewsToday.com