Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan Gıdaya Sıkı Takip

Bu yılın ilk 7 ayında 705 bin gıda denetimi yapıldı. Uygunsuzluk tespit edilen işletmelere 63 milyon liranın üzerinde idari cezası uyguladıklarını açıkladı.

Bakan Pakdemirli, gıda üretim ve satış ve toplu tüketim yerlerine yönelik denetim ve kontrolleri her geçen yıl arttırarak devam ettirdiklerini söyledi.


Gıda Denetimleri Sıklaştı

2002 yılında 39 bin olan gıda denetim sayısını geçen yıl 1,2 milyona çıkardıklarını kaydeden Bakan Pakdemirli, “Bu yılın ilk 7 ayında ise gıda üretim yerinde 122.989, gıda satış yerinde 311.616 ve toplu tüketim yerinde 270.574 olmak üzere toplamda 705 bin denetim gerçekleştirdik. Denetim sonucunda olumsuzluk tespit edilen işletmelere yönelik 7.446 adet toplamda 63.111.879 TL idari para cezası uyguladık. 87 işletme için Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunduk.” dedi.

Alo Gıda Hattı’na 2,4 Milyon Başvuru Yapıldı

Vatandaşların gıdayla ilgili gördükleri olumsuzlukları bakanlığa bildirmesi için 2009 yılında başlatılan 174 Alo Gıda hattına bugüne kadar toplamda 2,4 milyondan fazla arama yapıldı.

Bu yılın Mart ayında hayata geçirdikleri WhatsApp İhbar Hattına da yaklaşık 30 bin ihbar ve başvuru yapıldı.


Alo 174 Gıda İhbar Hattı Nasıl Kullanılır?

174 Alo Gıda Hattı’na başvurular; satın aldığınız ürünlerde özellikle sağlık açısından bir sorun fark ettiğiniz anda yapılabilir. İşletmenin açık adresini şikayetiniz esnasında belirtmeniz gerekir. Telefonla görüştüğünüz yetkiliye beyan etmeniz durumunda isminiz gizli kalacaktır.

Herhangi bir yerde uygun olmayan şartlarda üretim yapıldığına şahit olursanız; yine alo 174’ü arayarak açık adresi belirtmek kaydı ile şikayetinizi iletebilirsiniz.

Bu gibi durumlarda isterseniz 0 501 174 01 74 nolu whatsapp ihbar hattından görüntülerinizi de ilete bilirsiniz. Aynı zamanda bakanlığın bip ihbar hattı da bulunmaktadır. Bip uygulamasında keşfet alanına giriş yaparak, gıda ihbar hattına istek ve şikayetlerinizi gönderebilirsiniz.

Ülkemizin gıda otoritesi Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ilk denetçileri aslında tüketicilerdir. Bu yüzden Alo174 tüketiciler için çok önemlidir. Ancak, asılsız ihbarlarda bulunmanın suç olduğunu da belirtmek gerekir.

Kaynak: Tarım ve Orman Bakanlığı