Bitki Ağırlıklı Beslenmede B12 Eksikliğine Yeni Çözüm

B12 vitamini, sinir sistemini korumak ve kan hücreleri oluşturmak gibi fonksiyonları olan önemli ve temel bir mikro besin maddesidir. Bununla birlikte, B12 esas olarak hayvansal gıdalarda bulunur. Vegan ve Vejetaryen beslenenler B12 açığını kapatmak için takviyeler alabilirler. Ancak yeni çalışma: tahıl fermantasyonu ile B12’nin bitki bazlı kaynağını yeteri miktarda elde edileceği yönünde.

Helsinki Üniversitesi, Ziraat ve Orman Fakültesi’nden Chong Xie, doktora tezi hakkında”B12’nin fermantasyon yoluyla yerinde güçlendirilmesi daha uygun maliyetli bir alternatif olabilir. Ve yaygın olarak tüketilen bir temel gıda olan tahıllar mikro besinlerle zenginleştirme için mükemmel araçlardır.” dedi.

Xie 11 farklı tahıl bazlı malzeme kullandı ve bunları gıda ürünleri için kabul edilen tek B12 üreten mikroorganizma olan Propionibacterium freudenreichii ile fermente etti.Emmental peynirindeki temel mikroorganizma olan propionibacterium freudenreichii, fermente tahıl malzemelerinin çoğunda besin açısından önemli miktarlarda B12 vitamini üretti. Üç günlük fermantasyon işlemi sırasında, pirinç kepeği ve karabuğday kepeği en yüksek B12 üretimine sahipti. 

Lactobacillus brevis ilavesi ile de fermantasyon sırasında patojen yüke hükmedildi ve fermantasyon işlemi sırasında mikrobiyal güvenliği büyük ölçüde geliştirdi.

Kaynaklar

Helda.helsinki.fi
ScienceDaily.com