Önce Tatlı!

Hayat kısa ve kim ne dersin tatlı yemeyi seviyoruz. Üstelik yemekten sonra kenarlarından şerbet akan bir tatlı dudaklarımızın arasından sarkan dilimizi bir sağa bir de sola hareket ettiriyor. Ancak bu hareketimize bir alternatif var: Yeni araştırmalar; yüksek kalorili yiyeceklerin yemeğin başlangıcında tüketilmesinin iyi bir fikir olduğunu savunmakta.

Sağlıklı bir beslenmede; besin öğelerini dengeli bir biçimde almak şart. Bir çok diyet programının aksine bir miktar şekerli ürün aslında hiç de fena sayılmaz ve beslenmeniz için de gereklidir. Ancak bilinmelidir ki tatlılar biraz daha ılımlı tüketilmelidir ve kanıtlanmış bir rahatsızlığınız var ve şeker yememeniz gerekiyorsa da uzak durmalısınız.İlk önce tatlıyı ye

Amerikan Psikologlar Birliği’nden yeni bir araştırma , yemeğe başlarken yüksek kalorili bir tatlı yemenin, diyet yapanlarda genel olarak daha az yemelerine yardımcı olabileceğini söylemekte.  ScienceDaily’nin haberine göre bilim insanları tatlı seçeneklerini düzenlerken iki alternatif üzerinden ilerlediler.  Tam farkı anlayabilmek için katılımcılardan bir kısmına limonlu çizkek verildi ve diğer kısmına ise meyve tüketmeleri söylendir.

Araştırmanın sonunda yemeğe başlarken çizkek yiyenler, yemeğin geri kalan kısmında daha sağlıklı yiyecekler tercih ettiler. Meyve yiyiciler ise yemeğin devamında yüksek kalorili yiyecekler tercih ettiler ve daha fazla kalori aldılar.

Başlangıçta meyve seçenler, sağlıklı beslendiklerini düşündüklerinden, yiyecek seçiminde kendilerini ödüllendirmiş olabilir düşüncesi araştırmacılar da hakim. Araştırmacılardan Arizona Üniversitesi’nde pazarlama profesörü yardımcısı Martin Reimann’a göre Bu görüşün tam tersi de doğru; yani çizkek ile başlayanlar ise suçluluk duygusuyla sağlıklı yiyeceklere yönelmiş olabilirler.

Araştırmada; yemeğin sonunda tatlı tüketimi üzerine bir basamak olmaması da şaşırtıcı olmuş doğrusu.


Sağlıklı beslenme zor değildir

Araştırma ekibi çok sayıda test turu gerçekleştirdi ve sonuçların tamamında aynı çıktı. Seçenekler sağlıklı veya daha az sağlıklı mezeler olarak değiştirilse bile, yemek öncesinde daha az sağlıklı olanı seçenlerin, yemeklerinin geri kalanında daha iyi seçimler yapma ihtimalinin daha yüksek olduğunu tespit edildi.

Bununla birlikte, araştırmacılar bir anketle, çok fazla stres yaşayan insanların, yüksek kalorili bir tatlı seçtikten sonra yüksek kalorili ana ve yan yemekler seçme ihtimalinin daha yüksek olduğunu tespit etti. Reinmann, insanların zihniyetlerinin yiyecek tercihlerini nasıl etkileyebileceğinin farkında olmaları gerektiğini dile getiriyor .

Bu çalışma aynı zamanda farkındalığın işe yaradığını göstermektedir. Bilerek daha yüksek kalorili bir tatlıyı seçen insanlar, kasıtlı olarak düşük kalorili ana yemekleri seçtiler – çünkü gerçekten istedikleri yemeğin oldukça itici olduğunu biliyorlardı. Aslında, ilk önce tatlı yemenin diyetisyenlerin genel olarak kalorileri azaltmasına yardımcı olabileceği anlaşılmaktadır.

Hiç kimse genel şeker tüketiminin azaltılmasının uzun vadeli sağlık için önemli olduğunu savunmasa da, insanların daha sağlıklı seçimler yapmaya çalıştıkları harikaydı (sadece tatlılara yer açsalar bile).KAYNAK
ScienceDaily.com
PsycNet.APA.org
Food.news