E 200 Sorbik Asit

Sorbik asit, üvez ağacı ( Sorbus aucuparia ) meyvesinden elde edilebilen bir asit türüdür . İlk olarak 1859’da, üvez ağacının olgunlaşmamış meyvelerinden sorbik asidi izole eden Alman kimyager August Wilhelm von Hofmann tarafından keşfedildi . Doğal koruyucu bir katkı maddesi olarak kullanılır.

Bu asit doğal olarak oluşmasına rağmen, ticari olarak birkaç farklı kimyasal yolla üretilir . Sorbik asit, maya, mantar ve küflerin neden olduğu bozulmayı önlediği için gıda koruyucu katkı maddesi olarak kullanılır. Ancak, bakterilerin aktivitesini inhibe edemez. Aslında doymamış yağ asidi olarak kabul edilen Sorbik Asit yüz ve göz makyajı, cilt bakımı ve saç ürünleri üretiminde de kullanılmaktadır.


E 200 Sorbik Asit Teknik Özellikleri

  • Sınıfı: Koruyucu
  • Cas Numarası: 110-44-1
  • Molar  Kütle: 112,128  g · mol −1
  • Yoğunluk: 1.204 g / cm 3
  • Kimyasal Formülü: 2
  • Helal mi? Bütün din grupları tarafından tüketilebilmektedir.
  • Vegan ve Vejetaryen Tüketime Uygun Mu? Sorbik asit; üvez meyvesinden elde edilebildiği gibi ketenden de kimyasal yollarla elde edilebilmektedir. Elde edilme yolları bitki kaynaklı olduğu için vegan ve vejetaryen beslenme grupları tarafından tüketilebilmektedir.
  • Alerji ve İntoleransa neden olur mu? Cİlt tahrişine neden olabilir. Astımlıların uzak durması gerekir. Hiperaktivite ile bağlantılı olabilir. Davranışsal sorunlara neden olabilme ihtimali de vardır.Bilinen yan etkilerin listesi

Sorbik asidin insanlar üzerindeki olası yan etkileri konusunda fazla bilgi yoktur. Sorbik asidin az sayıdaki yan etkilerinden biri , bazı kişilerde , özellikle de alerjisi olanlarda ciltte tahrişe neden olabilmesidir. Bununla birlikte semptomları tipik olarak hafiftir ve ciltte hafif kaşıntıdan oluşur. Nadiren de olsa alerjik temas dermatite neden olabilir. Bu asitten, olası tahriş nedeniyle egzamalı kişiler tarafından da kaçınılmalıdır.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC)’ne göre, asit inhalasyon boğaz ağrısı ve öksürük neden olabilir. Gözlerde kontakt kızarıklık, ağrı ve bulanık görme neden olurken, Sorbik asitin direkt yutulması da yanma hissine neden olabilir.


Sorbik asitten etkilenen vücut sistemleri

En çok etkilenen sistemlerden biri ciltte tahrişe neden olabileceği için integumenter sistemdir. Bu asitten etkilenebilecek diğer bir sistem de oküler sistemdir çünkü temas halinde ciddi göz tahrişine veya hasarına neden olabilir. Sorbik asit, solunduğunda solunum yolu tahrişine neden olabileceğinden solunum sistemini de olumsuz etkileyebilir.

Sorbik asit içerebilen maddeler

Sorbik asit , özellikle paketlenmiş veya işlenmiş gıdalar olmak koruyucu katkı maddesi olarak kullanılır. Sorbik asit içerebilen diğer gıda ürünleri, peynir ve yoğurt, şekerleme, elma şarabı, tatlı soslar, dolgular ve soslar, fermente sütler, dondurulmuş pizzalar, meyve salataları, jelatin kapsüller, alkolsüz içecekler, çorba konsantreleri, tatlılar ve süt ürünleri sayılabilir. Meyve, balık, et, turşu, zeytin, çorbalar, hazırlanmış salatalar, jöle, şuruplar, şarap, bira, meşrubatlar, ekmek, simit ve hamur işleri gibi fırınlanmış ürünlerde de kullanılmaktadır. Sorbik asit ayrıca hayvan yemleri, farmasötik ilaçlar ve kozmetikler gibi gıda dışı ürünlerde de bulunabilir.

Sorbik asit, maya, mantar ve küflerin neden olduğu bozulmayı önlediği için koruyucu olarak kullanılan bir asit türüdür. Doğal olarak oluşmasına rağmen, ticari olarak keten olarak bilinen toksik, tahriş edici, renksiz gazdan kimyasal olarak üretilir.

Sorbik asit tahriş, boğaz ağrısı, öksürük, gözlerde kızarıklık ve ağrıya, bulanık görmeye ve gastrointestinal sistemde yanma hissine neden olabilir.

Sorbik asit, bütünlük, göz ve solunum sistemleri için zararlıdır.

Kaynaklar

TruthInAging.com
UKFoodGuide.net
BeFoodSmart.com
Healthline.com
PubChem.NCBI.NLM.NIH.gov
LiveStrong.com
CDC.gov