Karaman’dan Çin’e Süt Tozu İhracatı Başladı

8 yıldır süren çalışmalar sonunda Çin’ Süt tozu ihracatı başladı. İlk Parti Ambalajlı Süt Üreticileri Derneği Üyesi bir firma tarafından gerçekleştirildi.

Karaman Sanayisi ile ön plana çıkmaya devam ediyor. 100’ün üzerinde ülkeye ihracat yapan kentimizde bu sefer de Çin’e 100 tonluk süt tozu gönderildi.

Asüder (Ambalajlı Süt Üreticileri Derneği) girişimleri ile Çin’e Süt Ürünleri İhracatı  başladı. Yaklaşık 54 firma ihracat potansiyelini karşılamakta. Bu firmalardan ilki 100 tonluk süt tozunu yola çıkardı. Karaman’dan Mersin Limanı’na oradan da Çin’e gidecek süt tozu yolculuğu Asüder yetkilileri başta olmak üzere bölge halkında, ekonomi profesyonellerinde ve sektörde heyecan oluşturdu.


Güvenilir Gıda Tedarikçisi Türkiye

Çin tarafından süt ürünleri (peyniraltı suyu tozu, peynir, süttozu, krema, tereyağı vb) için ihracatın önünde bir engel kalmdı ve onaylanmış 54 işletmeden ilki; ilk gönderisini gerçekleştirdi.

Gıda Kontrol Genel Müdürlük yetkilileri ise; Çin Halk Cumhuriyeti’ne yapılacak süt ürünleri ihracatının devamlılığını sağlamak ve onaylı ürün çeşitliliğinin artırılmasının öncelikli olarak hedeflendiği belirtti.

Süt ve süt ürünleri ihracatı Türkiye açısından çok önemli. T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı bu konuyu önemsiyor. Sağlıklı ve güvenilir gıdanın ihraç edilebilmesi amacıyla sektör temsilcileri ile yürütülen işbirliğinin daha da artırılması bekleniyor.

Kaynak: asuder.org.tr